15. 9. 2022
Nová okna = menší nedoplatky za energie
Nejenom, že vám stará okna hyzdí domov, ale navíc často nesou zodpovědnost za únik tepla z vašeho obydlí. Výroba oken velmi pokročila, a tak mají nová okna mnohem lepší tepelně-izolační vlastnosti. I poměrně mladá okna tak můžou být technologicky zastaralá.
Okna jsou investicí, která se vám do budoucna velmi vyplatí. Jejich výměnou totiž můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění, takže za desítky let, kdy vám budou sloužit, zachráníte ve své peněžence nemalý obnos peněz za energie.
Kouzlo stínící techniky
Pokud vaše okna nejsou nijak stará a jsou opravdu kvalitní, můžete zkusit vsadit na stínící techniku. Venkovní žaluzie a rolety vám totiž nejen uleví od ostrého letního slunce, ale mohou být také významným pomocníkem v úspoře energií. Při zavření lamel se mezi oknem a žaluzií vytvoří vzduchová kapsa, díky které nedojde k ochlazení vnějšího skla. Tak vznikne další izolační vrstva, jež vám pomůže v boji se zimou i teplem.
Jiné cesty, jak ušetřit za energie
Nechcete investovat do nových oken ani stínící techniky? Pak stále existuje několik dalších možností co můžete pro úsporu energie udělat.
Správné seřízení
Ani to nejlepší okno nebude plnit svou funkci, pokud nebude správně seřízené. A to obzvlášť, pokud jde o tepelnou izolaci. Seřízení není žádná věda – zabere vám pouze pár minut. Potřebovat přitom budete pouze stranový klíč a imbus, které využijete v dolním pantu kování, horních nůžkách kování a na čepu na svislé hraně okenního křídla.
Těsnění oken
Nejdůležitějším faktorem tepelné izolace je těsnění, proto byste mu měli věnovat dostatečnou péči. Při mytí oken ho stačí přetřít hadříkem a jednou do roka ho ošetřit olejem nebo glycerinem. V případě, že je těsnění poškozené, je nutné ho vyměnit. Pro tento úkon raději kontaktujte svého dodavatele, který bude vědět co a jak, a díky jeho zákroku vám bude okno znovu sloužit jako nové.
Umíte správně větrat?
Ačkoliv se vám může zdát větrání jako triviální záležitost, není tomu tak. Správné větrání v zimě je klíčovým faktorem v úspoře energie. A jak tedy v zimě větrat? Možná vás to překvapí, ale tím největším zlem je mít otevřené okno na tzv. ventilačku – tedy když je okno vyklopené. Během takového dlouhodobého větrání se totiž ochladí stěny i nábytek v bytě. Správné větrání by mělo probíhat rychle a intenzivně s oknem otevřeným dokořán, aby se stihl vyměnit vzduch.
Problém s energiemi neodkládejte a začněte ho řešit již nyní – pokud jste se rozhodli pro výměnu oken a chcete ušetřit za energie již tuto zimu, je ten pravý čas