29. 1. 2022
Hračky mají v životě dítěte zásadní roli. Některé představují jistotu ve chvílích, kdy dítě zažívá stres či nepříjemný okamžik, jiné zase zabaví na dlouhé hodiny nebo pomohou snáze usnout.
Co však mají společné, je fakt, že mnohdy obsahují i spoustu prachu a jsou semeništěm bakterií, virů a mnoha dalších mikroorganismů, které mohou být spouštěčem alergií i astmatu. Nepodceňujte proto jejich pravidelné čištění a dezinfekci!
Čištění hraček dvakrát do měsíce je optimální
Frekvence čištění a dezinfekce hraček závisí na mnoha faktorech. Hračky, které dítko nosí všude a které neustále strká do pusy, potřebují samozřejmě mnohem častější péči než hračky, se kterými si hraje pouze doma. I ony jsou však časem plné prachu a nejrůznějších mikroorganismů.
Plastové hračky umyjte v ruce
Celoplastové hračky bez kovových a elektronických dílů jsou nejjednodušší na údržbu. Nejrůznější autíčka, hračky na písek, stavebnice a plastová zvířátka můžete klidně umýt v myčce na nádobí. Nutno podotknout, že některé myčky dokonce nabízejí i speciální program na mytí hraček. Skvělé řešení představuje i parní čistič.
Elektronické hračky čistěte pouze po povrchu
Hračky, které obsahují elektronické díly, čistěte obzvlášť opatrně. Voda totiž může napáchat značné škody!
Prach a nečistoty odstraňujte pouze vlhkým hadrem nebo antibakteriálními ubrousky, které mimo jiné odstraní i viry a bakterie. Hračku vždy však nezapomeňte otřít čistým hadříkem, aby na jejím povrchu nezůstaly zbytky čisticích prostředků.
Plyšové hračky vložte do mrazáku
Látkové a plyšové hračky patří u dětí mezi velmi oblíbené, jsou však nejvíce náchylné k zašpinění. Velice snadno pohltí špínu a bývají plné bakterií, mikroskopických roztočů a jemného prachu, který může dráždit dýchací cesty.
Při čištění těchto hraček máte hned několik možností. Vždy se ale řiďte pokyny, které doporučuje výrobce. Hračky, které neobsahují hrací strojek, motorek ani pěnové kuličky, můžete obvykle prát při nízké teplotě, bez aviváže a v dětském pracím prostředku.
Objemnější hračky a hračky, které nemohou přijít do kontaktu s vodou, lze otřít pouze vlhkým hadrem nebo je můžete na několik hodin zasypat jedlou sodou, která pohltí pachy a hračku odmastí. Účinnou zbraní je i mráz, který zahubí roztoče a další mikroorganismy.
Tip: Abyste z plyšových hraček, které nesmí přijít do kontaktu s vodou, odstranili veškeré mikroorganismy, vytvořte si parní lázeň a hračkou nad ní pomalu přejíždějte.
Plyšové hračky nechte vždy důkladně proschnout nebo je šetrně usušte v sušičce na prádlo, aby v nich nevznikla plíseň.
Duté hračky s otvory jsou náchylné k plísním
Hračky do vany jsou při úklidu velmi často opomíjené, přitom patří k hračkám, které jsou nejvíce problematické. Velmi často je totiž trápí plíseň, která se tvoří nejen na spodní straně hračky, ale také uvnitř.
Hračky proto po každém použití nechte důkladně vyschnout a jednou za čas jim dopřejte octovou lázeň. Pokud i přesto zpozorujete v hračce známky plísně, okamžitě ji vyhoďte!
Dřevěné hračky čistěte přírodními prostředky
Přírodní dřevěné hračky mají antibakteriální vlastnosti, a proto nevyžadují tolik péče. Vyčistit je proto obvykle stačí pouze vlhkým hadříkem, popřípadě je můžete opláchnout v citronové nebo octové vodě. Vždy však dbejte na to, aby hračky nebyly lakované nebo barvené. V takovém případě byste je mohli poškodit. V závěru nezapomeňte hračku otřít do sucha.
Zdroje:
- https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-a-vyprat-plysove-hracky/
- https://www.modrastrecha.cz/blog/michaela_recht/article/jak-vycistit-detske-hracky-co-radi-odbo-81tx72/
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13542-zavrete-plysaky-do-mrazaku-jak-cistit-a-desinfikovat-detske-hracky-podle-materialu
- https://www.medvidkovehracky.cz/blog/umyvani-hracek/