Jste zde

Legendární céčka: Původně měla zdobit oblečení a fungovat jako bytový doplněk. To nevyšlo

hromada céček Zdroj: Dana Hluchaňová, použito se svolením autorky
Neexistuje asi nikdo, kdo by neslyšel o plastikových céčkách. Tahle retro hračka, která spatřila světlo světla v 80. letech, měla nicméně sloužit k naprosto odlišnému účelu. Jak se dostala z družstva Maják až do dětských kapes?

1. 10. 2024

Plastikové výlisky, které měly na výšku asi 1,5 centimetru, byly věrnou kopií mnohých písmen abecedy. Děti po kapsách nosily nejen céčka, ale taky déčka, géčka, eska nebo výlisky ve tvaru paragrafu a dalších písmen. Mezi ty nejcennější exempláře patřily průhledné nebo fosforeskující výlisky, které děti měnily za svoje nejoblíbenější hračky. 

Přečtěte si také: Jak vyčistit hračky: Zvláštní pozornost věnujte těm určeným do vany

Jak šel čas s „céčky“

Hlavním záměrem pro výrobu céček ale vůbec nebyla snaha zpříjemnit dětem volný čas. S jejich výrobou začalo družstvo Maják z Jablonce nad Nisou, které původně plánovalo, že budou plastikové výlisky zdobit dámské minisukně. Když se tenhle nápad neuchytil, přišli s náhradním. Céčka měla sloužit jako závěsy do otevřených dveří. Ani tahle varianta se ale u společnosti nesetkala s úspěchem.

1_1.jpg

céčka na řetízku
Zdroj: 
Dana Hluchaňová, použito se svolením autorky
Průhledná nebo fosforeskující - to byla céčka s největší "hodnotou".

Z odpadu do dětských kapes

Když se ani jeden z výše uvedených nápadů neujal, majitel družstva nechal céčka vysypat na hromadu před továrnu. A právě tady si je všimly zvídavé děti. Ty svou zvídavostí započaly nový trend a unikátní fenomén, který (sice v malé míře, ale přesto) přetrvává do dnešních dnů. Ačkoliv si už děti povětšinou s céčky nehrají, jejich výroba neskončila. Ba právě naopak! Popularita céček pronikla až za naše hranice.

Mohlo by vás zajímat: Nepotřebné hračky: S čím si dítě měsíc nehraje, musí pryč! Poradíme kam

Čára, výměna i ozdoby

Děti si z céček vyráběly nejrůznější náramky a náhrdelníky. Zdobily jimi sukně, kalhoty, ale i závěsy nebo ubrusy doma. Céčka sloužila k výměně, ale i ke hře. Jednou z nejpopulárnějších her byla čára, jejímž účelem bylo hodit céčko nebo svazek céček co nejblíže k nakreslené čáře. Kdo byl nejblíže, vyhrál céčka svých protivníků.

Mohlo by vás zajímat: Extrémní poptávka po céčkách mezi dětmi a teenagery znamenala, že po nich prahli i dospělí, aby jimi mohli své děti potěšit. S trochou nadsázky tak lze říct, že se z céček stala jakási paralelní československá měna.

Z kila plastové drti vznikne 4 000 céček 

Výroba tohohle socialistického pokladu neutuchá ani v dnešní době. Od roku 1979 se na ni zaměřuje jistý Rudolf Chmela z Hradce Králové, který dokáže proměnit kilogram plastové drti na 4 tisíce céček.

Céčka se stále prodávají nejen u nás, ale taky v zahraničí. A jaká je jejich aktuální cena? 100 kusů se nabízí za 29 korun a 1000 kusů za 159 korun. Pořídit je můžete v běžných hračkářstvích, ale i e-shopech.

Použité zdroje:

  • https://medium.seznam.cz/clanek/ceska-historie-co-byly-cecka-a-proc-byly-tak-vzacne-74642
  • https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/prumysl/cecka-barevny-fenomen-80-let
  • https://zeny.iprima.cz/prima-love/clanky/se-vsakne-aneb-pripomente-si-hlasky-z-80-let#
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/24855-sbirame-cecka
  • https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/posledni-vyrobce-legendarnich-cecek-rudolf-chmela-z-hradce-kralove.A170320_142114_hradec-zpravy_pos