12. 2. 2020
Fíkovník smokvoň se může pochlubit vysokým výnosem
Nevysoký, ale v dospělosti rozložitý strom s typickými dlanitými listy, roste přirozeně v subtropickém suchém pásmu a miluje teplo. Proto mu klidně vyberte místo na jižní straně domu, kde si bude doslova libovat v poledním sluníčku. Prvních plodů se dočkáte během dvou nebo tří let. A protože jde o výnosný druh, můžete se těšit na několik kilogramů sladkých plodů.
Byť může papája dorůst až do 10metrové výšky, nejde o strom, ale o bylinu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Muďoul trojlaločný je vlastně takový americký banán
Dalším exotickým druhem je muďoul trojlaločný, kterému se familiárně přezdívá „pawpaw“. Jeho skutečným domovem je USA a v našich podmínkách roste nespočet kultivarů. Plody muďoulu jsou slaďoučké a chutí připomínají banán, mango a ananas. Jen pozor na jeho semena. Protože jsou mírně jedovatá, je třeba je před konzumací odstranit.
Asijská hrušeň nashi zvládne i tuhé mrazy
Tahle perspektivní ovocná dřevina, která je i v našich podmínkách odolná vůči mrazům dosahujícím minus pětadvaceti stupňů Celsia, se začala v posledních letech objevovat na pultech supermarketů. Málokdo ale ví, že si ji může vypěstovat celkem jednoduše doma. Plody hrušně jsou pevné, kulovité, velmi šťavnaté a svou chutí připomínají jemně kořenitou hrušku s ananasovým aroma.
V posledních letech se objevuje na pultech společně s exotickým ovocem, nashi ale snadno vypěstujete i v našich podmínkáchZdroj: www.bigstockphoto.com
Papája není strom, ale bylina
Tropická rostlina, která svým vzhledem připomíná palmu, není v našich končinách úplně neznámá. Ačkoli mate tělem (není to strom, nýbrž bylina), dorůstá až desetimetrové výšky a plodí několik let po sobě. Plody papáji jsou dužnaté se spoustou semen. Dužnina je žlutá až sytě oranžová a obsahuje řadu vitaminů, minerálů a jiných biologicky aktivních látek.
Kaki jako základ zmrzlin nebo koktejlů
Kaki se rodí na stromech druhu tomel, jejichž dřevem je drahocenný eben. Většina tomelů roste v tropech, existuje ale několik druhů (např. tomel viržinský a tomel japonský), které se skvěle přizpůsobí našim podmínkám. Dužina plodu je sladká a nejčastěji se mixuje do koktejlů nebo domácích zmrzlin.
Rajčenka, častěji nazývaná tamarillo, je subtropickým druhem lilku, který pochází z peruánských AndZdroj: www.bigstockphoto.com
Rajčenka nemá s rajčetem nic společného
Ačkoli může název tohohle exotického ovoce navodit dojem, že jde o příbuzného rajčete, není tomu tak. Rajčenka, častěji nazývaná tamarillo, je subtropickým druhem lilku, který pochází z peruánských And. Dnes patří mezi největší vývozce tamarilla především Kolumbie, Brazílie, Nový Zéland, Keňa, Kalifornie, Indie, Srí Lanka a Jižní Afrika. Chuť se liší dle stupně zralosti. Červenější (zralejší) plody jsou spíše sladší a vyznačují se křehkostí. Žlutá tamarilla jsou tvrdá a kyselá.
Marhaník se maskuje za granátové jablko
O marhaníku jste asi dosud neslyšeli, pokud ale zmíníme granátové jablko, určitě budete vědět. Oblíbený plod plný sladkých jadérek, se tvoří z velkých červených květů. Klasický granátovník se pěstuje v nádobách. Má rád výživnou, humózní půdu, miluje vydatnou zálivku a v létě ho klidně můžete nechat na zahradě nebo terase. Nejvíce ale marhaník plodí v zimní zahradě.
Ani ananas není úplně bez šance
Věděli jste, že si v našich podmínkách můžete vypěstovat i slaďoučký ananas? Rostlina miluje jasné světlo, vyšší teploty a vzdušnou vlhkost. Dobře mu naopak nedělá přímé slunce za sklem. Nejlépe vám poroste při teplotách 25 stupňů a více. Pozor dávejte na to, ať teplota v místnosti, kde ananas pěstujete, neklesne pod deset stupňů. V takovém případě se rostlina nevratně poškodí nebo rovnou zhyne.