3. 4. 2015
Trend velí jasně: šetři životní prostředí a ušetříš i ty! A překvapivě to funguje – podle průzkumu, který má na svědomí IKEA, až 70 % Čechů třídí odpad. Docela působivé číslo, že? Jenže existuje celá řada oblastí, kde procenta zdaleka tak strmě nestoupají. Přitom právě s těmi můžou být spojeny největší úspory peněz. O čem je řeč? Drobnými úpravami vašich návyků v domácnosti můžete ušetřit za vodu, elektřinu i plyn.
Argument životním prostředím možná nepřesvědčí každého, ale živiny pro vaše bylinky? To se přece vyplatí! Zdroj: Redakce
Jak myjete nádobí? Pokud pod tekoucí vodou, utrácíte zbytečně
Jsou tři možnosti, jak umýt nádobí: pod tekoucí vodou, v napuštěném dřezu nebo v myčce. Zatímco myčka využije jen asi 10 litrů vody, při mytí nádobí pod tekoucí vodou se z vaší domácnosti odplaví až desetkrát tolik – prý až 120 litrů vody! Mytím ve dřezu nebo v nádobách k tomu určených spotřebujete cca 49 litrů vody.
Co dalšího vám ušetří výdaje?
• Koberce a závěsy – pomáhají udržet teplo v místnosti, jen je potřeba s nimi nezakrývat topné tělesa
• Nabíjecí baterie – pokud třeba hodně fotíte a váš foťák jede na tužkové baterie, je to téměř nezbytnost
• Rychlé a intenzivní větrání – je lepší než trvale otevřená ventilačka
• Odmrazování chladničky i mrazničky – 3 mm tlustá námraza zvýší náklady na energii o 75 %
• Poklička – při vaření na ni nezapomínejte, ušetříte energii.
Plýtvání vodou při mytí nádobí je první věc, která člověka napadne. Málokdo ale uvažuje třeba nad tím, proč každý den vylévá z varné konvice odstátý zbytek vody. Nebo taková voda, která vám zbyde v hrnci po uvaření vajíček. Pokud ji nijak neochucujete, dají se s ní po vychladnutí zalévat květiny nebo bylinky. Je totiž plná živin, které ale většina z nás vylije do dřezu. Vodu vám uspoří také perlátor, který mísí vodu se vzduchem a snižuje spotřebu až o 50 %.
Peníze vám ušetří indukce, rychlovarka a vaření v páře
Podle čísel ze zmíněného průzkumu jen 8 % domácností vaří pomocí indukce. Přitom jde o nejúspornější a nejrychlejší způsob. Je to dáno zejména tím, že pořizovací náklady na indukční plotnu jsou poměrně vysoké a navyšuje je také nutnost pořídit si speciální nádobí. Pokud nemáte indukční plotnu, nejšetrnější a nejrychlejší způsob, jak ohřát vodu, je rychlovarná konvice.
Chcete ušetřit za vytápění? Tady jsou naše rady: Topte chytře a ušetříte: Tady je šest tipů, které vám v zimě ušetří tisíce
Vypadá to krásně, je to zdravé a navíc vám to ušetří energii. Pařáčky STABIL doporučuje 9 z 10 šéfkuchařů! Zdroj: IKEA
Při vaření je možné ušetřit mnoha způsoby. Jedním z nich jsou třeba malé pařáčky, které vložíte do hrnce, kde vaříte přílohu. Zeleninu si tak v nich uvaříte zároveň za „jedny peníze“, navíc na páře jde o zdaleka nejšetrnější a nejzdravější způsob.
Vyhodíte zhruba třetinu jídla, které nakoupíte
Kapitolou, o které by se dalo napsat několik samostatných článků, je třídění odpadu. I když jsme prý národ třídičů, ve společnosti stále kolují mýty. Třeba ten, že vytříděný odpad se sesype do jednoho auta. Může to tak na první pohled vypadat, jenže už málokdo ví, že uvnitř popelářských aut jsou oddělené prostory. Stále velká většina lidí také vytrvale třídí ruličky od toaletního papíru, papírové kapesníčky nebo obaly od vajíček. Tento papír už ale do tříděného odpadu nepatří: Je tolikrát recyklovaný, že už není možné ho dále zpracovávat.
TIP! Chystáte se vařit špagety? Vodu si nejprve uvařte v rychlovarné konvici a až pak ji nalijte do hrnce. Je to rychlejší!
Ať už třídíte nebo ne, všichni údajně vyhodíme až jednu třetinu všeho jídla, které nakoupíme. Odcházíte z obchoďáku se třemi taškami? Jednu můžete rovnou rozdat potřebným. Tady je pár pravidel, která vám možná pomůžou lépe jídlo skladovat a tím pádem ho i úspěšně zkonzumovat:
- Banány a rajčata do lednice nepatří – ztrácejí chuť, takže je pak stejně vyhodíte.
- Neukládejte mrkev do lednice spolu s dalším ovocem a zeleninou, ale vždy ji oddělte. Může způsobit zhořknutí zeleniny okolo.
- Zeleninu a ovoce vyndejte z igelitových sáčků, nebude se v nich srážet voda a zelenina vám nezačne hnít.
- Zeleninu a ovoce umývejte až před jejich spotřebováním – umyté vydrží kratší dobu.
- Chleba nebalte do igelitu, ale do utěrky – vydrží vám tak čerstvý i týden.
- Pořiďte si knihu Naše Jídlo z IKEA – najdete v ní recepty na jídlo, z jehož zbytků po uvaření můžete vytvořit dalších několik chodů!
S klasickou žárovkou by takhle lampička, potažená vysoce hořlavým tylem, nikdy nemohla existovat. Klasická žárovka totiž produkuje 85 % tepla a pouze 15 % světla. Naproti tomu LED žárovky vůbec nehřejí. Zdroj: Redakce
O LED žárovkách jsme už psali mockrát, novinkou je ale to, že IKEA od září 2015 nebude už jiné žárovky nabízet. Při svém výzkumu zjistila, že v Česku stále určité procento lidí používá mnohem méně úsporné klasické žárovky. LED žárovky přitom spotřebují až o 85 % méně energie a vydrží až 20krát déle. V této osvětě jim fandíme!