Jste zde

Ostropestřec: Bylinka, která chrání játra, detoxikuje, ale může taky ublížit

ostropestřec mariánský Zdroj: Bigstockphoto
O bylince s těžko vyslovitelným názvem jste pravděpodobně slyšeli v souvislosti s ochranou jater a ledvin. Věděli jste ale, že ostropestřec může při nesprávném skladování ublížit?

16. 2. 2022

Ostropestřec mariánský spadá do kategorie jednoletých až dvouletých rostlin z čeledi hvězdicovitých, kam náleží třeba taky sedmikráska, heřmánek nebo pampeliška. Poznáte ho podle typického širokého květního úboru nachové barvy, který kvete od konce června do září. Pokud zrovna ostropestřec nekvete, je od ostatních bylin snadno rozeznatelný podle typických světle zelených, zubatých a tuhých listů s bílými skvrnami.

Zajímavost: Jedna z legend říká, že když Panna Maria kojila svého syna, spočinulo pár kapek mateřského mléka na listech ostropestřce, kde zanechalo typické bílé skvrnky.

Rostlinka z Kanárů

Původní domovinou ostropestřce jsou pravděpodobně Kanárské ostrovy. Divoce růst ho ale můžeme najít taky ve Středomoří, Malé a Střední Asii. Přestože u nás nemá zrovna dvakrát ideální podmínky, zavlečením se pár rostlinek dostalo i do naší domoviny a zahlédnout je tak můžeme na tuzemských zahradách, kompostech a stráních nebo podél cest.

bigstock-milk-thistle-silybum-marianum-275155624.jpg

květ ostropestře
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ostropestřec není původní druh, přesto ho najdete i v české krajině.

Lék na hadí uštknutí

Podle dochovaných pramenů se ostropestřec mariánský používal v období antického Říma a Řecka proti hadímu uštknutí a odtoku žluči. Až mnohem později byly prokázány jeho pozitivní účinky na jaterní tkáň. Konkrétně šlo o rok 1968, kdy se z plodů podařilo izolovat aktivní látky zvané silybin, silydionin a silikristin, komplexně nazývaní silymarin.

S čím může ostropestřec pomoci?

Bylinka pomáhá posilovat nejen naše játra, úspěšně bojuje také proti depresím, nespavosti nebo nevolnosti při cestování. Jeho pozitivní účinky jsou mu přisuzovány též v souvislosti s otravou potravinami nebo léky. Pomáhat může od poruch krvetvorby nebo nízkého krevního tlaku. Doporučován je též po chemoterapii a při léčbě astmatu.

Pozor na skladování

Ostropestřec kromě antioxidačního silymarinu obsahuje též aminokyseliny, vitamín E, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy a biogenních aminy (např. histamin a tyramin). Díky vyššímu obsahu olejů je ale potřeba klást důraz na správný způsob jeho skladování. Pokud by oleje v bylince zežlukly, je ostropestřec nevhodný k užívání. Proto je potřeba ho po sesbírání a nasušení ukládat na tmavé a suché místo v uzavřené nádobě.

bigstock-view-at-the-flowers-of-milk-th-381475193.jpg

ostropestřec
Zdroj: 
Bigstockphoto
U ostropestřce musíte dbát na správné skladování.

Ne pro všechny je ostropestřec vhodný

Ostropestřec je nepochybně silnou a účinnou léčivkou, která nám může pomoci od celé řady nejrůznějších tělesných i psychických neduhů. Přesto existují určité skupiny lidí, které by se měly jeho užívání vyhnout. Jde zejména o osoby, které se léčí s vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy nebo pacienty, kteří jsou alergičtí na některou z jeho složek.

Pokud si nejste jistí, zda je pro vás ostropestřec vhodnou volbou, zkonzultujte jeho užívání s lékařem.

V jaké podobě ostropestřec užívat?

Ostropestřec můžete konzumovat jako nasušenou a natlučenou bylinku čtyřikrát denně. Stačí jedna čajová lžička 45 minut před jídlem nebo hodinu po jídle. Protože není chuť bylinky nijak vábná, mnohem komfortnější je její užívání v podobě tablet, tinktury nebo oleje. K dostání je i kaše, pasta nebo sirup. V ideálním případě nasaďte několikatýdenní kúru dvakrát až třikrát za rok. Během této doby se vyhněte konzumaci alkoholu a užívání chemických léčiv.

Použité zdroje:

  • https://www.topvet.cz/herbar/ostropestrec-mariansky
  • https://www.profidoplnkystravy.cz/clanky/ostropestrec-mariansky-nejen-pro-zdrava-jatra/#
  • https://www.zelene-zdravicko.cz/blog/ostropestrec-mariansky/