Jste zde

Syrovátka: Mléčné sérum, které pomůže s trávením i růstem svalů

syrovátka Zdroj: www.bigstockphoto.com
Syrovátka je bíložlutá tekutina, která vzniká po sražení mléka. Jde vlastně o vedlejší produkt při výrobě tvarohu a sýru. Pro domácí použití se častěji prodává především v sušené podobě ve formě bílého prášku. Co všechno tenhle malý zázrak umí?

7. 1. 2021

Syrovátka vznikne tehdy, je-li z mléka odstraněn kasein (protein). Během jeho odstraňování nám vlastně vzniknou dvě složky. Na jedné straně stojí tuhá složka (v podstatě tvaroh) a na druhé složka tekutá (syrovátka), nazývaná taky mléčné sérum

Málokdo ví, že syrovátka byla dříve likvidována jako odpad. Až mnohem později (a s rostoucí ekologickou zátěží) byl tenhle „odpadní“ produkt zkoumán a dále využíván.

Syrovátka obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H, C, E a řadu minerálních látek (například hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek). Nechybí v ní ani bílkoviny, L-karnitin, vláknina a laktóza. 

bigstock-pouring-natural-whey-from-a-ju-395432861_1.jpg

syrovátka jako odpad
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Syrovátka byla dřív braná jako odpadní produkt. Dnes je ale ceněnou složkou například v jídelníčku sportovců.

Například draslík obsažený v syrovátce pomáhá v boji proti celulitidě, lecitin pak snižuje hladinu cholesterolu v krvi, L-karnitin pomáhá s únavou a vláknina reguluje zažívání.

Nízký obsah tuku a spousta bílkovin

A právě snadno stravitelné bílkoviny jsou nejdůležitější složkou syrovátky. Podle Světové potravinářské a zemědělské organizace a Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou navíc tyto bílkoviny tak kvalitní, že jsou využívány pro výrobu nejrůznějších doplňků stravy. Dalším benefitem syrovátky je i její nízký obsah tuku. Vhodná je proto taky do nejrůznějších dietních jídelníčků. 

Věděli jste, že: Pokud vypijete 0,5 l syrovátky, dodáte svému organismu cca 25 – 30 % denní potřeby vitaminu B12, polovinu denní dávky vitaminu B2 a třetinu denní dávky kyseliny pantotenové?

Proč zařadit syrovátku do jídelníčku?

Tenhle elixír mládí totiž pomáhá nejen s hubnutím, ale také s budováním svalové hmoty. Syrovátkové bílkoviny v kombinaci s CLA a kreatinem totiž vedou u trénovaných dospělých sportovců při intenzivním silovém tréninku ke zvýšení podílu „čisté“ svaloviny, a jsou tak často využívány k výrobě sušených směsí pro přípravu koktejlů pro sportovce.

Laktóza obsažená v syrovátce má příznivý vliv na správné trávení. Tohle přírodní prebiotikum tak podporuje růst prospěšných bakterií, které mají v zažívacím procesu zcela zásadní význam. Pokud jsou totiž bakterie v rovnováze, nedochází k přemnožení těch „nepřátelských,“ což má blahodárný vliv na imunitní systém člověka.

Syrovátku bychom měli zařadit do svého jídelníčku také v období zvýšené fyzické nebo dušení námahy. Syrovátková bílkovina totiž obsahuje tryptofan, který se přeměňuje na serotonin – hormon dobré nálady. 

bigstock-scoop-of-whey-protein-sports-386059489.jpg

syrovátka pro sportovce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Syrovátka je dnes nedílnou součástí koktejlů pro sportovce. POmáhá totiž s růstem svalové hmoty.

Látky obsažené v tomhle přírodním elixíru taky dokážou zmenšovat rizika srdečně-cévních onemocnění. Regulují totiž krevní tlak a snižují hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. 

V neposlední řadě syrovátku ocení i lidé bojující se špatnou pletí, ekzémy nebo akné. Látky obsažené v syrovátce totiž zvládnou regulovat pH pokožky a jsou výborným prostředkem, jak zmírnit potíže s ekzémy, lupénkou a problematickou pletí vůbec.

Syrovátku můžete jednoduše přidávat do koupelí nebo si smícháním s vodou připravit výživnou masku, kterou pak aplikovat plošně, nebo dle potřeby na postižená místa. Jen dávejte pozor, ať syrovátku nenanesete na otevřené nebo mokvající rány.

Jejímu užívání by se taky měly vyhnout děti mladší 3 let nebo osoby trpící laktózovou intolerancí. Její užívání není vhodné ani a při léčbě tetracyklinovými antibiotiky.