19. 12. 2021
Pokud se vydáte na nákup vánoční hvězdy, pak vězte, že ji seženete i pod názvy poinsettia nebo Euphorbia Pulcherima. Ten první odkazuje na jejího popularizátora, Joela Poinsetta, amerického velvyslance v Mexiku, který ji jako první dovezl do Spojených států, ten druhý název pochází z latiny.
Jakou koupit, aby vydržela dlouho?
O tom, jaké bude právě vaše vánoční hvězda, rozhodujete už ve chvíli, kdy ji kupujete. Vánoční lehce ojíněné aranžmá umístěné přímo u vchodu do květinářství sice vypadá krásně, ale vězte, že průvan a chlad nedělají těmto květinám zrovna dvakrát dobře. Květina může vypadat perfektně pár hodin po donesení domů, pak ale zvadne a opadá.
Proto vybírejte raději květiny, které jsou ukryté uvnitř obchodu, v teple, mimo průvan. Rostlina by samozřejmě měla být dobře rostlá, se spoustou silných listů. Pozornost věnujte také květu – a pozor, květem rozhodně nemyslíme barevné listy. Poinsettia totiž kvete vcelku nenápadně, drobnými žlutými kvítky. Právě kvítky a pupeny jsou důkazem toho, že je rostlina v pořádku.
Domů si hvězdu vždy odnášejte pečlivě zabalenou do několika vrstev papíru. Náchylnost na chlad platí i v tomto případě a rostlinka vám může doma zajít už po pár dnech po přinesení z obchodu. Takže jakmile je pod nulou, pořádně ji zabalte!
Kde se bude vánoční hvězdě líbit?
Poinsettie je krásná květina, která si zaslouží čestné místo mezi vší vánoční výzdobou. Pozor ale na to, abyste ji nedali na příliš chladné místo (ideální teplotou je dvacet stupňů), případně do průvanu. Vánoční hvězda vám bude vděčná za místečko v polostínu.
Poinsettii byste měli pravidelně jednou za měsíc přihnojit, zálivka by měla být pravidelná, ale ne příliš vydatná. Při přelití totiž vánoční hvězda poměrně dost trpí a její totální zánik je v tomto případě otázkou několika málo dní.
Vánoční hvězda není jednoletka – naopak jde o trvalku. Pokud ale chcete, aby vykvetla i za rok, pak se připravte na téměř „vědecký“ postup jejího pěstování, který zhruba od začátku října zahrnuje pravidelné zakrývání květiny minimálně na 16 hodin denně. Pokud má květina světla víc, pak se její listy nezabarví. Zkuste si schválně představit, jak náročné je pak její „komerční“ pěstování ve velkém.
Co jste o vánoční hvězdě možná nevěděli…
- kromě klasické červené a bílé varianty už jsou dneska k sehnání rostlinky s růžovými nebo krémovými listy. Různí se i velikost – v domovině vyrůstá i do výšky čtyř metrů a jde o bohatý keř, v obchodech je ale možné pořídit i „zakrslé“ varianty.
- existuje prý několik set variant vánoční hvězdy – ty se od sebe vzájemně liší jak barvou a velikostí, tak tvarem lístků. Nejrozšířenější je ale ještě pořád klasika.
- Poinsettie je jedovatá – tak pozor na vše okusující domácí mazlíčky.
- ve Spojených státech má vánoční hvězda dokonce svůj speciální den. Je to 12. prosinec a lidé si ji dávají navzájem.
- podle aztécké legendy vznikla vánoční hvězda z kapek krve ze srdce jedné z bohyň, která přišla o svou lásku.
- Aztékové ji používali pro snížení horečky a na barvení šatů. Dnešní varianta je nicméně dosti prošlechtěná a s původní květinou zase nemá tolik společného.
Zdroje:
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pet-chyb-kterymi-nicite-vanocni-hvezdu
- https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-hvezda-jak-se-o-ni-starat-aby-vydrzela-do-svatku-51906
- https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/vanocni-ruze-umite-se-o-ni-spravne-postarat/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pry%C5%A1ec_n%C3%A1dhern%C3%BD
- https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vanocni-hvezda-pestovani-30001212.html