7. 11. 2022
Skořice je silně aromatická kůra stálezeleného skořicovníku. Tropický strom dorůstá až do výšky 15 metrů a jeho kůra se loupe dvakrát do roka. Po usušení se sroluje do typického tvaru ruliček. Sehnat ji můžeme celou, mletou i drcenou.
Pravá skořice versus skořice cassia
Na trhu se můžete setkat se dvěma druhy skořice. Běžně prodávaná a méně kvalitní skořice cassia se dováží z Číny, Indonésie a Vietnamu. Je tvrdá, tmavě hnědá a má štiplavou chuť.
Mnohem kvalitnější a zdravější skořice pravá pochází ze Srí lanky, jižní Indie, Madagaskaru a Seychel. Její chuť i aroma jsou mnohem silnější, je křehká, světle hnědá a složená z velmi tenkých plátků.
Svou strukturou připomíná doutník. Na rozdíl od méně kvalitní skořice cassia neobsahuje kumarin! Přírodní toxin, kterým se rostliny chrání před hmyzem a který u člověka může vyvolat ospalost, bolest hlavy a závratě.
Skořice se hodí k výrobě nejrůznějších dezertů, pečiva, dortů i sušenek. Skvěle ochutí a ovoní svařák, horkou čokoládu i kávu. Dochutí omáčky, zavařeniny i masové pokrmy. Chybět nesmí v perníčkách a vánočním cukroví. Své uplatnění najde i při výrobě likérů a pálenek.
Rozproudí vám krev v žilách
V lidovém léčitelství se používá jako prevence Alzheimerovy choroby, infarktu, krevních sraženin a rakoviny. Podle nejnovějších studií zbavuje tělo škodlivin a dlouhodobé užívání skořice zabraňuje růstu nádorových buněk.
Zlepšuje paměť a koncentraci. Pomáhá zatočit s rýmou a nachlazením, zbavit vás urputného kašle a posílit imunitu. Přispívá ke snížení cholesterolu, posiluje srdce a snižuje krevní tlak. Ženám prý uleví od silných menstruačních bolestí.
Léčivou sílu skořice můžete podpořit přidáním medu. Společně posílí imunitní systém, zlepší diabetes a urovnají vaše trávení.
V kosmetickém průmyslu je využíváno nejen její příjemné aroma, ale i léčebné účinky. Výtažky ze skořice najdeme v krémech, které zpevní pokožku a zbaví vás celulitidy. Spolu s medem urychlí hojení akné.
Smícháním skořice, tvarohu, jogurtu a olivového oleje získáte výživnou a zpevňující masku. Skořice v domácí ústní vodě dezinfikuje ústní dutinu a zbaví vás nepříjemného zápachu z úst. Výrazná aromatická vůně skořice je i velmi oblíbenou ingrediencí do celé řady parfémů, mýdel i krémů.
Netradiční využití skořice
Skořice je také výborné hnojivo pro vaše pokojové rostliny. Podpoří růst, odradí škůdce a celkově zlepší vzhled jakékoliv pokojové rostliny.
Zdroje:
- https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-skorice-ma-spoustu-zdravotnich-benefitu-pozor-ale-na-druh-ktery-konzumujete-40045268
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/lzice-skorice-rano-30000607.html
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/negativni-ucinky-skorice-30000826.html
- https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/skorice-vanocni-koreni-uzivat-lek-recepty-zdravi-skorice-cinska-cejlonska
- https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/svitky-s-lecebnou-moci-malo-znama-fakta-o-skorici
- https://www.vitaminybezcenzury.cz/rostlinne-extrakty/skorice