Jste zde

Zbylo vám víno od večeře? Můžete ho vypít nebo... proměnit v účinné hnojivo!

víno na terase Zdroj: Shutterstock
Taky už se vám někdy stalo, že po večeři s partnerem nebo přáteli zůstala na stole otevřená lahev vína, na kterou už nezbyla chuť, ba ani místo v žaludku? Abyste její obsah nemuseli vylít, využijte ho některým z následujících způsobů!

11. 2. 2024

Přírodní hnojivo pro pokojovky

Ať vás ani nenapadne lít víno přímo do květináče! Aby si z tohoto alkoholického nápoje vzaly rostliny jenom to, co potřebují, budete mu muset věnovat ještě nějakou tu péči. Komplexní hnojivo připravíte tak, že smícháte trochu vína (ideálně červeného), kávovou sedlinu, rozmixované vaječné skořápky a sušené a rozmixované slupky z mrkve a brambor. Takto připravené hnojivo nalijte do půdy a pár dnů kontroluje její vlhkost. 

Náš tip: Pokud nemáte po ruce skořápky, ba ani slupky z kořenové zeleniny, můžete zbytek červeného vína naředit v poměru 1:1 a takto připravenou zálivkou hnojit pokojovky dvakrát ročně.

Základ omáček a pokrmů

Zbylé víno můžete použít také do nejrůznějších omáček nebo základu pokrmů. Červené víno můžete použít k marinování masa nebo k dochucení masových omáček. Bílé víno je ideální k rybám a mořským plodům. Bílé (klidně i to perlivé) je skvělé taky do Risotta alla Milanese

Přírodní herbicid

Víno, které jste předchozí večer nezvládli dopít, můžete proměnit také v účinný herbicid. V tomhle případě by ale mělo být víno pokud možno co nejsilnější (minimálně 5 %). Alkohol je totiž pro rostliny toxický, takže ovlivňuje jejich schopnost absorbovat živiny z půdy a vody, čímž zabrání v růstu nezvaným návštěvníkům, které na zahradě opravdu mít nechce. 

Přečtěte si také: Pesticidy v ovoci a zelenině: Nejvíc jich je v jahodách a hroznovém vínu. Jak se jich zbavit?

shutterstock_2411900527.jpg

vylité víno
Zdroj: 
Shutterstock
Víno paradoxně může pomoci i s odstraněním některých skvrn.

Chutnější dezerty a džemy

Nedopité červené víno nemusíte v kuchyni upotřebit jenom při přípravě omáček, ale také dezertů, marmelád nebo džemů. Místo abyste ho vylili, připravte z něj lahodné želé nebo jím ochuťte dort z hořké čokolády. Zbylé červené víno se hodí taky do čatní, které ochutíte třeba hřebíčkem, karamelizovanou cibulí, ovocem a voňavou skořicí

Barvivo na trička a jiné tkaniny

Zbylé červené víno můžete vcelku snadno proměnit taky na přírodní barvivo. Nalijte do hrnce 3 lžíce octa, zbytek vína a 1 lžíci hrubé soli, aby se barvivo usadilo. Tkaniny poté namočte do vroucí vody s vínem asi na 10 minut. Poté látku proplachujte studenou vodou tak dlouho, dokud není voda čistá.

Mohlo by vás zajímat: Je libo suché s přívlastkem? Poradíme, jak se zorientovat ve světě vín

Ochrana proti mšicím

Trápí vás na zahrádce nenasytné mšice? Pokud se jich chcete zkusit zbavit přírodní cestou, zkuste do zbylého červeného vína namočit obyčejný vatový tampon, kterým postižené části rostlin jednoduše otřete. Škůdci by měli postupně mizet. Avšak pozor, víno může poškodit i rostliny. Proto ho nařeďte vodou v poměru 1:10.

shutterstock_1403944070.jpg

octomilky na sklenici s vínem
Zdroj: 
Shutterstock
Na vůni vína můžete úspěšně nalákat i octomilky.

Skvělý odstraňovač skvrn

Ano, čtete správně. Víno (to bílé, samozřejmě) se opravdu hodí k účinnému odstranění skvrn jeho červeného sourozence. Jak na to? Na skvrnu od červeného vína nalijte bílé víno spolu s trochou jedlé sody a nechte několik hodin působit, jedlá soda v kombinaci s kyselým vínem skvrnu neutralizuje a rozpustí ji.

Vyzkoušejte: Jak na skvrny od červeného vína? Zkuste pro změnu bílé víno nebo horké mléko

Účinný čistič kuchyně

Věděli jste, že zbylé víno můžete proměnit také v účinný odmašťovač, který upotřebíte nejen v kuchyni? Navlhčený hadřík v bílém víně můžete použít k čištění skla, lednice nebo kuchyňských povrchů s vynikajícími výsledky.

Podpora kompostu

Víno, které se už nedá pít, protože ho doma přechováváte delší dobu, se postupně mění v ocet. S tím byste ale v kuchyni příliš parády nenadělali, proto nezbyde nic jiného, než ho nadobro z domu vyprovodit. Nemusíte ho ale vylívat do toalety, klidně ho nalijte na kompost. Ve chvíli, kdy se totiž víno mění v ocet, uvolňuje se z něj dusík, který aktivuje bakterie v kompostu. Tím napomáhá k rozkladu. Nejúčinnější je červené víno, které obsahuje více tříslovin. 

Mohlo by vás zajímat: Jak založit kompost: Poradíme, co do něj (ne)patří a jak má vonět

Past na hmyz

I když sklenice vína nezvané návštěvníky spíše přitahuje, můžete z tohoto nápoje vyrobit (ne)vinnou past. Jednoduše naplňte sklenici do poloviny vínem a pečlivě ji uzavřete potravinovou fólií. Pomocí párátka udělejte do fólie několik otvorů, aby se do sklenice mohl dostat hmyz přilákaný sladkou chutí vína. Jakmile se hmyz dostane dovnitř, nebude se moci dostat ven.

Pleť jako v bavlnce

Nedopité víno se skvěle uplatní i při péči o pleť. Pokud nevíte, jak recyklovat zbytky červeného vína, zkuste ho použít jako pleťové tonikum. Do vína namočte vatové tamponky, uložte je na pár minut do mrazničky, a tamponky potom přiložte na obličej. Nechte působit deset minut a poté opláchněte. Jednoduchým způsobem spojíte antioxidační vlastnosti polyfenolů obsažených ve víně s dekongestivní silou chladu.

Použité zdroje:

  • https://www.nasezahrada.com/zbylo-vam-cervene-vino-z-vecirku-pouzijte-jej-na-rostliny/
  • https://www.belvino.cz/clanek/10-zpusobu-jak-recyklovat-zbytky-vina