Jste zde

Calta, couračka nebo kočičí svatba. Vyznáte se v regionálních specialitách?

couračka Zdroj: Shutterstock
Každý region má nějakou tu svoji specialitu, kterou můžete ochutnat pouze zde. Frgály vám hlavu asi příliš nezamotají. Víte, ale, co je to taková calta, couračka nebo žahour? Pojďte s námi na malý exkurz!

5. 11. 2024

Couračka je vlastně obyčejná zelňačka

Couračka je jedním z výrazů pro zelňačku. Její název pravděpodobně vznikl pro to, že nakrouhané zelí bylo dlouhé a couralo se z talíře ven. Couračka je ovšem jedním, nikoliv jediným názvem téhle speciality. Najít ji na jídelních lístcích můžete taky pod názvy cacarka, cacarda, couralka, gaťovica, chábovica nebo šlompračka.

shutterstock_2484138017.jpg

žahour na knedlíku
Zdroj: 
Shutterstock
Na žahouru si můžete pochutnat hlavně v letních měsících.

Omachel slibuje luxus na talíři

Pokud objevíte v jídelním lístku „tajemné“ slůvko omachel, určitě vám jako první na mysl vytane omáčka. A v tomhle případě nebudete daleko od pravdy. Omachel je opravdu název pro hustou omáčku (např. křenovou, bramborovou apod.). Název vznikl ze slov omáčka a jícha a požívá se zejména v oblasti středních a východních Čech.

Mohlo by vás zajímat: Top 7 omáček na těstoviny: Žampionová, s citrónem... Jsou rychlé, snadné a oslníte s nimi!

Calta najde na talíři mnohé využití

Pokud někde narazíte na pojme „calta“, zpozorněte! Jít může totiž o rozdílné krajové speciality. Zatímco někde pod tímto názvem dostanete podlouhlý chléb, jinde je to výraz pro vánočku. Na Valašsku tento název označuje velkou kynutou buchtu, jinde pod ním dostanete chlebovou placku.

Po žahouru se utlučete

Žahour si můžete zpravidla dát během letních prázdnin. Jde totiž o hustou borůvkovou omáčku, ke které vám naservírují knedlíky, lívance nebo vdolky. Nejčastěji se s touhle dobrotou setkáte v Jižních Čechách. Věděli jste, že měšťané v Jindřichově Hradci tuto omáčku údajně pojídali tak rádi, že se jim přezdívalo „žahúři“?

shutterstock_2466755329.jpg

buchta na plech
Zdroj: 
Shutterstock
Buchta, koláč... to jsou nejběžnější názvy. Pak ale existuje i spousta regionálních označení.

Klechy pouze pro odvážné?

Tenhle staročeský pokrm bohužel už dávno upadl v zapomnění. A to je obrovská škoda. Jedná se totiž o jednoduché, ale přesto chutné a vydatné jídlo, které vyžaduje jen trochu toho času. Tahle chodská specialita totiž představuje natvrdo uvařená vajíčka, která se následně 24 hodin máčí v osolené a okmínované vodě.

Přečtěte si také: Vaření v rychlovarné konvici: Troufnete si na vajíčka, kaši nebo pošírovanou rybu?

Kočičí svatba není název pohádky

Jde o tradiční staročeské jídlo z Jižních Čech, které údajně miloval i spisovatel Jaroslav Hašek. Tenhle rychlý a jednoduchý recept našich předků připravíte ze směsi vařeného hrachu a krup s restovanou cibulkou a slaninou. Za vznikem tohoto názvu nehledejte žádné exotické ingredience. Kočičí svatba, ale taky kočičina nebo česká svatba, se vařila ze surovin, které byly pro naše prababičky nejběžnější.

Kucmoch byl nejprve kaší, poté bramborovou specialitou

Pod názvem „kucmoch“ si může každý z nás představit něco jiného. Původně tenhle název označoval jakoukoliv kaši, později představoval škubánky, tedy bramborové noky sypané mákem. Nakonec ale šlo o hanlivé označení pro jakékoli nepovedené a nevábné hustší vařené jídlo.

Cviboch znají v Čechách i na Moravě

Pokud někdo na Moravě pekl cviboch, pak šlo jistojistě o moučník z piškotového těsta, zpravidla pokladený ovocem, který se pekl na celé ploše plechu. Říkalo se mu taky cvibok, cvibach, cvíbák nebo cvipoch. Pokud byste si ale tuhle regionální dobrotu objednali v severovýchodočeské oblasti, pak vám tady přinesou suchar, který se pro svou tvrdost namáčel v kávě nebo čaji.

Beleš je další sladká dobrota

Beleš nebo taky beneš, báleš, bíleš, bíliš je pečivem z kynutého těsta ve tvaru vdolku nebo placky, které se peklo zpravidla nasucho na plotně. Některé hospodyňky ho i smažily na tuku. Když vám někdo naservíruje potrnčené beleše, rozhodně nebudou divné nebo nedobré. S největší pravděpodobností budou polité silnější vrstvou švestkových povidel.

Použité zdroje: 

  • https://www.avcr.cz/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru/pro-verejnost/Regionalni-jidlo2.pdf
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-jidlo-test-regionalni-speciality-258058
  • https://pardubice.rozhlas.cz/couracka-gatovica-kucmoch-osuch-co-znamenaji-a-kde-se-vzaly-usmevne-nazvy-jidel-8662026