15. 6. 2020
Grilování masa na roštu je nezdravé. Přispívá k nemocem, které pramení ze špatné stravy, i k rakovině. Karcinogenní látky nejen vdechujete skrz kouř, ale i polykáte spolu s jídlem. Pojďte s námi grilovat zdravě! Grilování na kameni je stále více oblíbený způsob, jak si venku s přáteli připravit jídlo.
Žulový nebo lávový kámen?
Žulový kámen a kámen z utuhlé lávy jsou dva nejběžnější druhy grilovacích kamenů, které se liší nejen cenou, ale i svou odolností vůči vysokým teplotám. Lávový kámen je dražší, ale odolnější. Naproti tomu žulový kámen je levnější, ale mnohem náchylnější k tvorbě drobných prasklinek a k puknutí.
Kámen můžete umístit rovnou nad oheň, přímo na dřevěné uhlí nebo ho můžete zkombinovat s plynovým nebo elektrickým grilem a umístit ho na rošt.
Grilovat lze i zdravě!
Grilování na kameni je mnohem zdravější než příprava jídla na grilu s roštem. Kámen zamezí odkapávání mastnoty do rozžhaveného uhlí a tím sníží riziko vzniku škodlivých látek, které mají prokazatelně rakovinotvorné účinky.
Je libo sladké lívance nebo plátek šťavnatého masa?
Na grilovacím kameni připravíte naprosto cokoliv. Celistvá plocha kamene vám umožní připravit nejen plátky masa, ryby, pečivo, ale i drobné kousky ovoce a zeleniny, žampiony nakrájené na plátky, sýry, sladké lívance, palačinky i volská oka. Jednoduše řečeno při grilování na kameni vám nic nepropadne!
Chuť grilované masa a jiných potravin je výtečná. Maso se nespálí, rovnoměrně se propeče a díky rychlému opečení a zatáhnutí si zachová svou šťavnatost. Grilovací kámen však musí být dostatečně zahřátý! Maso by mělo při položení na kámen zasyčet.
Tip: Kámen na začátku grilování potřete olejem a posypte solí. Maso ani jiné potraviny se vám nebudou připalovat.
Už žádné drhnutí drátěným kartáčem
Čištění grilovacích kamenů je velmi jednoduché. K čistění nepotřebujete žádné čistící prostředky ani drátěné kartáče! Usazeniny a připáleniny stačí po vychladnutí kamene seškrábnou škrabkou a kámen utřít vlhkým hadrem nebo ubrouskem. Gril také můžete znovu rozpálit a usazené zbytky jídla vypálit žárem.
Pozor na prudké změny teplot!
Nevýhodou grilovací kamenů je špatná manipulace. Jsou velmi těžké a při nešetrném zacházení nebo vinou teplotního šoku mohou prasknout. Kámen proto rozehřívejte velmi pozvolna a nikdy horký kámen nepolévejte studenou vodou. Nechte ho vychladnout volně na vzduchu.