Jste zde

Grilovat na balkóně? Dá se to, ale má to svá pravidla

grilování na balkóně Zdroj: Bigstockphoto
Milujete grilované dobroty, ale nemáte svou vlastní zahradu, kde byste si to náležitě užívali? Grilovat můžete i na balkóně, jen se z toho nesmí stát sousedská noční můra. Podívejte se, jak si vychutnat oblíbené jídlo, a přitom nevyvolat spory s okolím.

25. 7. 2021

Než si začnete vybírat gril a studovat ty nejvymazlenější recepty na domácí marinády nebo netradiční grilované sladké dobroty, nakoukněte do domovního řádu. Než se menší grily rozmohly, v řádech se nic, co by upravovalo možnosti grilování, nevyskytovalo. Mohlo se to ale změnit v posledních letech. Když o něm nenajdete ani zmínku, můžete se do toho pustit.

S trochou ohleduplnosti to půjde i příště

Jestli slyšíte, jak sousedka nad vámi věší na svém balkóně prádlo, odsuňte radši grilování na další den. Stejně tak je možná lepší hned nejbližší sousedy upozornit, že se chystáte grilovat a že by pro ně bylo lepší, kdyby si na chvíli zavřeli okna, aby neměli vedlejší produkty vašeho pěkného večera v obýváku.

Pamatujte na to, že čím míň bude stížností nejen u vás v paneláku, ale všude v Česku, tím spíš nedojde k úpravě legislativy, která by grilování na balkónech plošně zakazovala.

V současné době mluví občanský zákoník snad jen o tom, že je nutné zdržet se všeho, co způsobuje, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín a další podobné věci vnikají na pozemek jiného vlastníka (vašeho souseda) v nepřiměřené míře. Pak je ovšem otázka, jestli je grilování nepřiměřené, když je grilovací sezóna v plném proudu.

Pokud si rozpálíte gril na balkóně jednou za týden, nejspíš se nic nestane. Když nebudete grilovat denně po dlouhé hodiny…

bigstock-delicious-meat-on-barbecue-gri-144661022.jpg

grilování na balkóně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Grilovačka na balkóně nemusí být problém. Chce to jen trošku sousedské domluvy.

Zaostřeno na bezpečnost

Jestli někdo nadšením neskáče metr do vzduchu, když se griluje na balkóně, tak jsou to hasiči. Zvlášť u grilu na tuhá paliva totiž může snadno dojít k odskočení žhavého uhlíku tam, kam se to nehodí, a průšvih je tady.

Jaký gril vybrat na balkón?

Menší grily, které se vám v pohodě vejdou na balkón, vznikají ve třech variantách – jsou plynové, elektrické nebo na dřevěné uhlí.

Ty elektrické jsou pravděpodobně nejpraktičtější. Stačí mít v dosahu zásuvku a můžete začít. Zároveň můžete gril používat i v kuchyni.

Plynové jsou taky fajn, jsou bezpečné a práce s nimi je plynulá. Grilování na nich je zdravější než na dřevěném uhlí a libovat si na něm budou i začátečníci.

Klasické grily na dřevěné uhlí sice dělají tu pravou atmosféru, nicméně můžou být pro vaše sousedy obtěžující, a jak už bylo řečeno, nepatří k těm nejbezpečnějším právě na balkóně. Můžete ale taky zkusit moderní bezkouřové grily – ty sice taky „pracují“ s tuhými palivy, žádného nežádoucího kouře a zápachu se ale nedočkáte.

S trochou ohleduplnosti si můžete čas od času uspořádat grilovačku i na balkóně. Tak se toho nebojte a nechte si chutnat!

Použité zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jaka-mate-prava-a-povinnosti-pri-grilovani-na-balkone-a-nebo-lodzii-28777.html
  • https://www.chytre-bydleni.cz/byt/grilovani-na-balkone-prava-a-povinnosti
  • https://www.alza.cz/hobby/grily-na-balkon/18868784.htm