Jste zde

Jak ušetřit za vodu: Zalévejte použitou, myčku a pračku pouštějte jen plnou

tekoucí kohoutek v koupelně Zdroj: Shutterstock
Taky vás děsí neustále stoupající ceny prakticky všeho? Je jasné, že šetření je na místě. A šetření vodou? To nemusí ani kdovíjak bolet. Přitom vám může v peněžence za měsíc i rok zůstat pěkná částka, kterou určitě dokážete využít smysluplněji.

2. 10. 2022

Víte, že průměrně spotřebuje každý Čech za jeden den 120 litrů vody? To nás sice řadí k těm šetrnějším národům, i tak je to ale dost – třeba v porovnání s tím, že v některých zemích si každý člověk musí vystačit s 5 litry denně (ale taky jsou státy, kde voda doslova teče proudem a denní spotřeba „na hlavu“ dosahuje i 1 000 litrů).

Kdo ještě nešetří kvůli ekologii a přírodě kolem nás, nejspíš začíná šetřit kvůli všeobecnému zdražování. Proto jsme pro vás sepsali tipy, jak ušetřit na vodě, aniž by vás to citelně zasáhlo. Stačí si osvojit pár jednoduchých pravidel.

shutterstock_1648875388.jpg

perlátor
Zdroj: 
Shutterstock
Vodu vám pomůžou šetřit i perlátory a provzdušňovače.

Jak ušetřit vodu v kuchyni

Nejvíc vody pochopitelně spotřebováváme v kuchyni a koupelně. Pojďme se nejdřív zaměřit na kuchyni.

  • Zainvestujte do myčky. Ačkoli nejdřív vydáte pár tisíc z kapsy, vrátí se vám to – ušetříte nejen čas, ale i peníze. Myčku nádobí pak vždycky zapínejte, až když je úplně plná. 
  • Když nemáte myčku a nechcete si ji pořizovat, myjte nádobí v napuštěném dřezu. To nejhorší, co můžete dělat, je mýt ho pod tekoucí vodou. Rozdíl mezi mytím v napuštěné a tekoucí vodě může být až trojnásobný!
  • Připálené hrnce a pánve vždycky nejdřív odmočte, abyste z nich pak nečistoty dostali rychleji. 
  • Špiňte co nejmíň nádobí. Čaj si do hrnku můžete udělat klidně několikrát a není třeba brát si hned čistý. Čím míň nádobí ušpiníte, tím míň vody na jeho mytí spotřebujete. Jak prosté.
  • Potřebujete omýt ovoce, zeleninu nebo třeba brambory? Napusťte si na to vodu do mísy a pak ji využijte třeba na zalití rostlin, které vám doma dělají radost.

Chyby při mytí nádobí: Příliš saponátu, špatné pořadí. Co když je děláte taky?

Jak šetřit vodou v koupelně

V koupelně jde zase o osobní hygienu, kterou bychom neměli zanedbávat, ale zároveň bychom měli najet na způsoby, které nám nechají nějakou tu kačku v peněžence. Mimochodem – víte, že jedno malé spláchnutí vyjde na 3 litry, velké na 7 litrů, sprchování na 60 litrů a napuštěná vana na 120 litrů? Umytí rukou pak „stojí“ 3 litry vody.

shutterstock_1932944879.jpg

puštěná voda
Zdroj: 
Shutterstock
Největším prohřeškem je nechat puštěnou vodu v okamžiku, kdy si třeba mydlíte vlasy, nebo čistíte zuby

  • Místo koupání ve vaně se sprchujte. Když nebude sprcha delší než 5 minut, vyplatí se to. 
  • Sbírejte vodu po koupání nebo sprchování a splachujte s ní záchod
  • Pokud vám dlouho odtéká studená voda, než se změní v teplou, sbírejte ji třeba do kbelíku – můžete s ní zalévat rostliny. 
  • Vypínejte vodu, když ji zrovna nepotřebujete. Vyhněte se nešvaru puštěné vody během celého sprchování, mytí rukou nebo čištění zubů.
  • Pořiďte si toaletu, u níž si můžete vybrat mezi malým a velkým spláchnutím. Rozdíl můžou být 3–4 litry na jedno spláchnutí. I tahle investice se vám vrátí, stejně jako pořízení myčky nádobí. 
  • Stejně tak vám pomůže šetřit vodu moderní pračka – při jejím výběru se zaměřte nejen na spotřebu elektrické energie, ale i vody. Tak můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Starší pračky na jeden cyklus spotřebují i 90 litrů vody, ty moderní až o 50 % míň!
  • Pračku zapínejte, jen když je plná.
  • Ke každému umyvadlu, dřezu, každé vaně nebo sprše nainstalujte pákovou baterii. Díky ní ušetříte vodu, kterou byste jinak složitě a dlouze míchali pomocí kohoutků. 
  • Pravidelně kontrolujte, jestli něco nekape a jestli záchod neprotéká. To může být drahá legrace.

Tipy, jak šetřit při praní: Snižte teplotu, pračku nepřeplňujte a nepřehánějte to s práškem

Šetřit vodou se dá i na zahradě

Máte zahradu? To je skvělé. Šetřit vodou se dá snadno i tam. Rozhodně chytejte dešťovou vodu do sběrné nádoby a pak ji používejte na zalévání všeho. 

Zároveň se do zalévání pouštějte ráno a večer, kdy jsou teploty nižší a voda se dostane tam, kam má. Její odpar je nižší, čímž je zalévání efektivnější. 

Šetření nemusí bolet, tak se do něj pusťte co nejdřív!

Použité zdroje:

  • https://www.jsmekocky.cz/clanek/eliska-jedlickova/zajimavosti/jak-usetrit-za-vodu-pravidla-neplytvani-ktere-ti-zachrani-balik
  • https://www.vodavdome.cz/40-1-drobnost-jak-doma-setrit-vodou/
  • https://www.veolia.cz/cs/jak-setrit-vodou