Jste zde

Nejškodlivější éčka: Tady je seznam těch, na která si dát opravdu pozor

prozkoumání éček Zdroj: Shutterstock
Narazili jste ve složení výrobku na E110, E132, E133, E250 či na E621 nebo na E951? Zbystřete! Tyto látky mají na stupnici škodlivosti nejvyšší hodnotu a mohou velmi negativně ovlivnit vaše zdraví.

12. 1. 2025

Přidaným látkám v potravinách se dá jen stěží vyhnout. Nejrůznější konzervanty, barviva, emulgátory, sladidla a podobně jsou do potravin přidávány za účelem zlepšení nebo zachování trvanlivosti a k úpravě senzorických vlastností potravin. Zvláště některá éčka jsou však nebezpečná a ve větším množství mohou velmi negativně ovlivnit vaše zdraví!

shutterstock_2055388445.jpg

nadmíra éček v potravinách
Zdroj: 
Shutterstock
Množství éček, která mají na stupnici škodlivosti nejvyšší hodnotu, nesmí v jednotlivých potravinách překročit maximální povolené množství. 

Věděli jste, že používání E110 je v některých zemích dokonce zakázáno? 

E110 je syntetické barvivo, které nealkoholickým nápojům, hořčici, instantním polévkám či nejrůznějším sladkostem a jiným potravinám dodává krásnou žlutooranžovou barvu, aby byly pro děti více lákavé.

Paradoxně by se však tyto potraviny neměly dětem vůbec dávat, neboť mohou nepříznivě ovlivňovat jejich činnost a pozornost. Způsobit hyperaktivitu, a dokonce mohou vyvolat alergické a astmatické reakce

shutterstock_2224849995.jpg

nebezpečná éčka
Zdroj: 
Shutterstock
Nebezpečná éčka mohou zvláště u citlivých lidí a malých dětí vyvolat nežádoucí reakce. 

E132 je další nebezpečné barvivo, na které nejčastěji narazíte ve žvýkačkách, ale také v pudincích a v čokoládových tyčinkách. Potravinám dodá tmavě modrou barvu a při nadměrné konzumaci může zapříčinit nevolnost, vyšší krevní tlak, vyrážky a další alergické reakce

Stejně tak nebezpečné je i syntetické barvivo E133, u kterého je navíc i podezření, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny. 

Dusitan sodný je častou přísadou masných výrobků

E250, jinak také dusitanová solicí směs, je konzervant a stabilizátor, který zejména v masných výrobcích zabraňuje množení a růstu škodlivých bakterií. Obvykle ho najdete ve složení špekáčků, párků i na obale masových konzerv. Ve větším množství může být příčinou bolesti hlavy, kožních problémů i rakoviny trávicího traktu. 

Glutaman sodný tvoří tzv. pátou chuť zvanou umami

E621 neboli glutaman sodný je nejpoužívanější přídavná látka, která má za úkol zvýraznit chuť i vůni. Bývá součástí nejrůznějších solicích směsí, sojových omáček i instantních polévek a velmi často se používá k dochucování mražených výrobků a hotových jídel.

Jeho nadměrný příjem však může mít nežádoucí účinky na lidské zdraví. Může způsobovat bolesti hlavy i nevolnost a může být příčinou vzniku astma, halucinací i kožní vyrážky. 

shutterstock_2068328003.jpg

žena v obchodě
Zdroj: 
Shutterstock
Na nadměrné množství přidaných látek v potravinách může upozornit nízká cena, podezřele dlouhá trvanlivost i nepřirozená barva. 

Aspartam je cca 200krát sladší než cukr

E951 neboli aspartam je syntetické sladidlo, které mnozí výrobci potravin používají místo cukru. Je až 200krát sladší a velmi často jej naleznete ve složení sypkých nápojů, žvýkaček, jogurtů, dezertů, nakládané zeleniny i ovoce, a dokonce i ve složení některých vitamínových doplňků.

U citlivějších lidí však může způsobit závratě a být příčinou bolesti hlavy i vyrážky. Podle některých studií může dokonce stát za vznikem rakoviny mozku. 

Zdroje:

  • https://www.dtest.cz/ecka/367/e-621-glutaman-sodny
  • https://www.dtest.cz/ecka/104/e-250-dusitan-sodny
  • https://www.nazeleno.cz/ecka-seznam-10-nejskodlivejsich-v-potravinach/
  • https://www.ferpotravina.cz/nebezpecna-ecka
  • https://www.blendea.cz/ecka/