15. 11. 2024
Pískomil je malý a roztomilý hlodavec, jehož přirozeným prostředím je poušť. Bez ocásku měří zhruba 10 cm a svým vzhledem připomíná myš. V zajetí se obvykle dožívá 3 až 5 let a aktivní je hlavně v noci. Ke spokojenému životu však potřebuje společnost dalšího jedince. Domů si proto pořiďte raději hned rovnou dva. Ideálně sourozence ze stejného vrhu.
Nuda i samota pískomily stresuje
Pískomilové jsou čiperní, zvědaví a také hodně rychlí domácí mazlíčci, kteří vyžadují pravidelný kontakt s lidmi. Jejich ochočení je však velice zdlouhavý proces a ne vždy se podaří.
Chov pískomilů není nikterak náročný a péči o ně zvládnou i starší děti. Pamatujte však, že vyžadují šetrné zacházení! Pokud pískomila chytnete za ocas, může u něj v pudu sebezáchovy dojít k oddělení ocasu od zbytku těla.
Čím více prostoru jim poskytnete, tím lépe
Pískomilové rádi hloubí nory a tunely, často šplhají a díky silným zadním nohám dokážou vyskočit až půl metru vysoko. Pro jejich chov proto volte klec s vysokou vaničkou nebo dobře větrané terárium. Na dno umístěte vysokou vrstvu bezprašné podestýlky a seno, které by mělo tvořit základ jejich jídelníčku.
Ubikaci umístěte na klidné a vyvýšené místo, nikoliv však na přímé slunce, k topení a do průvanu.
Do klece také nezapomeňte umístit misku na potravu, napáječku s čerstvou vodou a nejrůznější prolézačky a hračky, které pískomily zabaví na dlouhou dobu. Ideální je například běhací kolotoč, kokosový ořech nebo také papírové ruličky od toaletního papíru nebo od kuchyňských utěrek či neparfemované kapesníky.
Čas od času vložte pískomilům do ubikace misku s pískem, aby se mohli vykoupat, a také je nechte volně proběhnout po místnosti. Vždy však nezapomeňte schovat všechny elektrické kabely a z jejich dosahu odstraňte jedovaté rostliny a jiné věci, které by jim mohly ublížit.
Kvalitní krmná směs poskytne pískomilům vše, co potřebují
Pískomilové jsou ze svého přirozeného prostředí zvyklí na chudou stravu a také nepotřebují přijímat příliš mnoho vody. Ideální potravou je tak seno a nejrůznější semínka.
Nepohrdnou však ani čerstvou nenadýmavou zeleninou, kouskem ovoce nebo moučným červem či jiným hmyzem. Zapomenou byste však také neměli na větvičku z ovocného stromu nebo na kousek suchého pečiva, aby si mohli brousit své hlodáky.
Pamatujte! Pokud si pořídíte velký počet pískomilů, pravděpodobně se budou hodně prát a navíc mají sklony ke kanibalismu.
Zdroje:
- https://www.labet.cz/5-duvodu-proc-je-piskomil-skvely-mazlicek-px1087492/
- https://www.alik.cz/a/piskomilove-aneb-ma-neobvykla-domaci-zvirata
- https://mamedum.cz/piskomil-mongolsky-maly-roztomily-mazlicek/
- https://www.hobbys.cz/jak-chovat-piskomily-navod.html
- https://www.ireceptar.cz/zvirata/piskomil-mongolsky.html
- https://www.superzoo.cz/skola/jak-chovat-piskomila/