Jste zde

Připravte si doma „sýr z odpadu“. Zamilujete se do něj a jiný už chtít nebudete

vykapaný sýr Zdroj: Shutterstock
Milujete sýry? Pak nám jistě dáte za pravdu, že tahle záliba „leze“ poměrně dost do peněz. Věděli jste ale, že chuťově dokonalý sýr můžete připravit i z „odpadu“, který vám zbyde třeba po domácí výrobě smetany?

20. 8. 2024

Z tohoto „odpadu“, jak se na syrovátku dlouhé roky dívalo, potom vyrobíte dokonalou domácí ricottu. Název tohoto lahodného měkkého sýra pochází z italštiny a doslova znamená: „znovu uvařený“

V Itálii se totiž opravdu vyrábí ze syrovátky, která zbyde po uvaření mléka, které je potřeba k výrobě sýru. Jakmile se syrovátka znovu zahřeje, tuhé části mléka se odeberou, přecedí se a tak vzniká ricotta.

shutterstock_2290005919.jpg

vykapaná ricotta
Zdroj: 
Shutterstock
Ricotta je skvělou volbou i v případě, že držíte dietu.

Říká se, že nejlepší ricotta se vyrábí z ovčího mléka. My nicméně necháme na vás, jakému mléku dáte při výrobě téhle domácí pochutiny přednost. Hotovou dobrotu následně v kuchyni využijete nejen na slano, ale taky na sladko. 

Přečtěte si také: Zapomeňte na éčka a drahotu: S námi si vyrobíte kvalitní sýr. A doma!

Na 350 až 400 g ricotty budete potřebovat:

  • 2 litry plnotučného mléka (čerstvého a nepasterizovaného)
  • 100 ml bílého vinného octa nebo citronové šťávy
  • 1 lžičku soli

Jak na to?

Připravte si větší hrnec, do kterého nalijete všechno mléko. Přisypejte sůl a pomalu přiveďte k varu. Ve chvíli, kdy se začne mléko vařit, promíchejte ho ode dna a přilijte k němu vinný ocet nebo citronovou šťávu.

V tuhle chvíli by se pomalu měla začít ode dna oddělovat syrovátka a začnou se zároveň tvořit malé hrudky sýra. Mléko opět přiveďte k varu a poté ihned odsuňte hrnec z plotny. Přikryje ho na 10 až 15 minut čistou utěrkou a nechte ho odpočinout.

shutterstock_2473211567.jpg

ricotta s medem
Zdroj: 
Shutterstock
Ricottu si můžete vychutnat na slano i ve sladké variantě.

Mezitím si připravte větší mísu, do které vložíte cedník a ten překryjete plátýnkem. Pomocí děrované naběračky postupně nabírejte hrudky sýra a dávejte je do cedníku. Nechte ricottu vykapat (20 až 60 minut) a poté uložte v krabičce do ledničky, kde vydrží zhruba pět dnů.

Náš tip: Zbytek syrovátky můžete použít například pro přípravu domácího chleba nebo k zahuštění polévek.

Něco málo z historie ricotty na závěr

Závěrem nám dovolte malý exkurz do historie. Vůbec první zmínky o tomhle sýru se objevují asi okolo roku 170-230 n. l. Tehdy se o něm ve svých knihách zmínil jistý řecký spisovatel Atheneus. 

Znovu se o jemném sýru zmiňují spisy týkající se sicilského krále Fridricha II., který na počátku 13. století narazil se svou loveckou skupinou na chýši chovatele mléka. Poprosil o trochu „tekutého sýra“, který mu tak zachutnal, že se začal pravidelně objevovat na královském dvoře.

K nám se ricotta dostala z Itálie. Kvůli tomu, že šlo o sýr krátké trvanlivosti (podobně jako třeba původní Pribináček), většinou nesloužila k prodeji a spotřebovávali ji proto výlučně italští pastýři, kteří ji zároveň taky vyráběli. 

Stejně jako mascarpone je i ricotta oblíbenou složkou italských dezertů a používá se do mnoha náplní. Najdete ji i na pizzách, v těstovinách nebo i oblíbených italských sušenkách.

Použité zdroje:

  • https://www.toprecepty.cz/clanky/3825-jak-na-vyrobu-domaci-ricotty-tento-lahodny-syr-zvladneme-udelat-i-doma-staci-k-tomu-jen-tri-ingredience/
  • https://www.zemedelske-potreby.cz/zpracovani-mleka-a-masa/vyroba-syru/recept-na-vyrobu-syra-ricotta
  • https://www.apetitonline.cz/recept/domaci-smetanovy-syr-la-ricotta