15. 6. 2022
Špekáčky i buřty patří mezi tradiční pochoutku, kterou si s radostí dopřáváme během letních měsíců. Bohužel ne vždy si ale pochutnáme! Pojďte proto společně s námi zjistit, jak poznat kvalitu a jak si je správně připravit.
Buřt je nekvalitní napodobenina špekáčku
Naprostým základem při opékání je kvalitní špekáček. Nikoliv buřt, do kterého výrobci mohou dát v podstatě cokoliv. Narozdíl od špekáčku nemusí totiž splňovat žádné legislativní normy a místo skutečného masa tak může obsahovat rostlinné náhražky a tzv. separát. Kromě něj i kůže, chrupavky a kosti.
Špekáček je jasně definovaný výrobek, který musí být vyroben pouze z hovězího, vepřového nebo telecího masa. Přičemž podíl masa musí být minimálně 40 % a obsah tuku nesmí přesáhnout 45 %. Za naprosto ideální se však považuje poměr okolo 70 % masa a 20 % tuku. Zbylá procenta pak tvoří sádlo, voda a koření.
Poctivý špekáček navíc krásně voní a po rozkrojení má uvnitř typickou mozaiku z kousků špeku. Obvykle také bývá ručně vázán a naražen v přírodním střívku.
Při opékání nespěchejte!
Špekáčky nikdy neopékejte přímo v ohni ani v kouři, ale pouze v proudu horkého vzduchu nad ohněm a nespěchejte! Aby se špekáček na povrchu krásně opekl a uvnitř dostatečně prohřál, potřebuje alespoň 10 až 15 minut. Se špekáčkem také nezapomeňte během pečení otáčet, aby se opékal rovnoměrně, a na několika místech jej nařízněte. Do plamenů ho vložte pouze na několik sekund před dopečením, aby získal zlatavou barvu.
Způsobů, jak naříznout špekáček, existuje mnoho. Dbejte však na to, aby nařezáním špekáčku nevznikly příliš tenké konce, které se snadno a rychle spálí. Zuhelnatělé části špekáčku totiž mohou způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže a při pravidelné konzumaci mohou být dokonce příčinou vzniku rakoviny!
Špekáček je také vhodné na několika místech propíchnout špejlí, aby se dobře prohřál.
Věděli jste, že pokud si k opečenému špekáčku dopřejete hořčici, čerstvou zeleninu nebo tymián, rozmarýn, oregano či šalvěj, zmírníte vliv škodlivých látek na vaše zdraví. Mají totiž schopnost neutralizovat škodlivé látky.
Ideální jsou větve a polínka z listnatých stromů
Špekáčky pečte pouze na přírodním dřevě, které není napadené plísní nebo houbou a ani není lakované nebo jinak chemicky ošetřené. Ideální je například dřevo z ovocných stromů nebo dřevo z vlašského ořechu či dubu.
V případě, že použijete jakýkoliv pevný nebo tekutý podpalovač, vždy jej nechte zcela vyhořet!
Zdroje:
- https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2011_pravy-spekacek-pri-peceni-voni-osizeny.html
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-narezat-spekacek-30000621.html
- https://www.denik.cz/z_domova/spekacky-opekat-jen-kvalitni-z20110704.html
- https://zena.aktualne.cz/volny-cas/rozdil-mezi-spekackem-a-burtem-jak-poznat-kvalitu/r~i:article:809287/
- https://www.lidovky.cz/domov/spekacek-nebo-burt.A080726_000113_ln_noviny_sko