1. 2. 2023
Pokud vůbec nevíte, co od nich čekat, ani jak název správně vyslovit, čtěte dále. Máme pro vás připravený základní přehled těstovin. Teď už se v restauraci při objednávání stydět rozhodně nebudete.
Trochu omáčky kolem
To jak těstoviny spatřily světlo světa, není zcela jisté. Někteří připisují jejich zrod Italům, jiní vidí jejich původ ještě dál na východ. Každopádně, co ale jisté je, že jsou těstoviny celosvětově vnímány jako základ tradiční italské kuchyně. V literatuře najdeme první zmínku o těstovinách z roku 1636 v textu Paola Zachii. Zmiňuje macaroni, vermicelli, tagliolini a mellefanti.
Není nutné těstoviny dále představovat. Na špici oblíbenosti se dostaly právě díky svým vynikajícím vlastnostem. Jsou totiž velmi dobře stravitelné, nenáročné na přípravu, mají široké využití a dlouhou trvanlivost. Pro úplnost ještě doplníme, že pravé těstoviny jsou připravovány z pšenice, a ty skutečně italské, chutnají prostě nejlépe.
Jaké druhy těstovin známe?
Dnešní nabídka těstovin je velmi pestrá. Zahrnuje něco přes 250 druhů. Těstoviny dělíme hned na několik různých způsobů. Známe těstoviny vaječné a bezvaječné, krátké a dlouhé, plněné, polévkové nebo přílohové, celozrnné, špaldové i žitné. Prodávají se v různých barvách a tvarech, a aby toho nebylo málo, kromě těch italských, jsou velmi oblíbené i těstoviny asijské. Pojďme se v tom trochu zorientovat.
Špagety a kolínka
Nejznámější jsou bezesporu špagety a makaróny. Řadíme je mezi tzv. dlouhé těstoviny. Dlouhé těstoviny dobře ladí s řidšími omáčkami, protože se dobře promíchají a následně konzumují.
A jaký je mezi nimi rozdíl? Spaghettini, správně vyslovujte jako spagetini, jsou velmi tenké špagety vhodné k řídkým i hustým omáčkám. A aby to nebylo úplně jednoduché, Italové vymysleli i spaghetti, známe u nás jako klasické špagety. Ty se taktéž náramně hodí k řídkým i hustým omáčkám.
Vrcholem zmatku jsou potom samotné makaróny, které v italské restauraci objednáte pod názvem maccheroni. Bývají zpravidla kratší než špagety a navíc jsou duté. Američani je znají pod názvem macaroni a označují tímto názvem krátké a duté těstoviny, které jsou v podstatě obdobou našich kolínek.
Dlouhé těstoviny
K dalším nejznámějším dlouhým těstovinám, které se zabydlely i v našich kuchyních, bezesporu patří tagliatelle, fettuccine a lasagne. Pojďme si je představit. Typické těstoviny tagliatelle jsou vlastně široké nudle. Proto se hodí spíše k hustým omáčkám a neodlučitelně patří k tolik oblíbené boloňské omáčce.
Pozor na výslovnost! Tady se často chybuje, protože v Česku máme tendenci vyslovovat název prostě po našem "tagliatele". Pokud ale nechcete být na dovolené za burany, pamatujte si, že tagliatelle se při správné výslovnosti změkčuje a jediná správná výslovnost tak zní taljatele.
Fettuccine, taktéž široké nudle, které jsou ale o chloupek širší než tagliatelle. Podávají se k hustým omáčkám a jejich název správně vyslovíte, když řeknete fetučíne.
Specifickým druhem dlouhých těstovin jsou lasagne, které sice jsou jejich nejkratší verzí, ale za to patří k nejširším těstovinám vůbec a jsou určeny k zapékaní.
Motýlci či vřetena
Věděli jste, že cous cous , čtěte kus kus, je považován za zvláštní druh těstovin, který se nevaří? Používá se do polévek, nebo jako samostatná příloha k jídlu a jeho domovinou není Itálie, ale sever Afriky.
Fusilli, penne a farfalle představují nejznámější zástupce krátkých těstovin. Všechny z nich už zdomácněly i v našich kuchyních a jsou běžně k dostání snad ve všech českých prodejnách potravin.
Fusilli, zde je výslovnost jednoduše fusili, najdeme v supermarketu ve tvaru vřeten. Penne jsou krátké široké roury se zkosenými konci a farfalle známe jako těstoviny ve tvaru mašliček (motýlků). Krátké těstoviny se díky svému tvaru velmi dobře hodí k hustým omáčkám, protože ji na sebe dobře nabalují.
Těstoviny plněné
Ravioli jsou těstovinové taštičky ve tvaru čtverce nebo půlkruhu, často plněné masem, ale klidně i špenátem, ricottou nebo jinými ingrediencemi. Jsou vhodné k řídkým i hustým omáčkám.
K oblíbeným plněným těstovinám patří i tortellini. Jde o těstoviny prstýnkovitého tvaru, obvykle s masovou či sýrovou náplní, ale mohou být naplněny prakticky čímkoli. Výborně chutnají v kombinaci s hustou omáčkou, a fajnšmekři si rádi dopřejí tortellini servírované ve vývaru.
Zavářkové těstoviny
Jak už název napovídá, jde o polévkové těstoviny, které jsou v podstatě jakousi zmenšeninou normálních těstovin. Farfalline jsou těstovinky ve tvaru malých mašliček či motýlků. Conchigliette jsou označením pro malinké roztomilé mušličky, které tak rádi přidáváme do rajské polévky. Děti naprosto zbožňují těstovinová písmenka tzv. alfabetti a dospělí si rádi pochutnají na tzv. orzo, což jsou těstoviny ve tvaru rýže.
Zdroje:
- https://hobbyrecepty.cz/testoviny-druhy-puvod/
- https://www.womanonly.cz/jak-se-spravne-vyslovuji-italska-jidla-naucime-vas-to-spravne/
- https://www.milujitalii.cz/testoviny-prehled-druhu-a-typu/
- http://tomichutna.cz/jak-spravne-vyslovovat-italske-speciality-gnocchi-spravne