31. 8. 2024
Originální název chutney pochází z hindského slova „chatni“ což znamená "rozdrcený" nebo "kaše". Původně se tahle omáčka připravovala z čerstvých bylin, koření, ovoce a zeleniny, a sloužila jako doplněk k různým pokrmům.
Zhruba okolo 17. století, během kolonizace Indie Brity, se chutney dostalo do západního světa, kde se postupně přizpůsobovalo místním chutím a surovinám, což vedlo k různým variantám a zajímavým experimentům.
Čatní můžete vyrobit z lecčeho. Důležité ve výsledku je, aby se chutě vzájemně propojily a doplňovaly. Skvělé jsou kombinace sladkého, pikantního a mírně nakyslého.
Při přípravě můžete využít ovoce, zeleninu, ale i aromatické koření, cukr, ocet nebo bylinky. Lahodnou omáčku k masu, pečeným pokrmům, bramborám nebo třeba sendvičům, či tortillám můžete připravit nejen z čerstvých surovin, ale taky z těch nakládaných, kandovaných nebo sušených. Vyzkoušíte některý z následujících receptů?
Přečtěte si také: Slupky z melounu nevyhazujte: Naložte je jako kvašáky nebo z nich udělejte džem
Čatní podle vévodkyně Kate
Proč se držet u podlahy, když se můžete pomocí následujícího receptu vynést rovnou do královských výšin? Na verzi lahodného chutney, kterou miluje vévodkyně Kate, budete potřebovat:
- 1800 g cukety oloupané, zbavené semínek a nakrájené na malé kousky
- 4 střední cibule,
- 3 jablka zbavená jádřinců a nakrájená na malé kousky,
- 1 šálek rozinek,
- 1 šálek hrubě nasekaných datlí,
- 2,5 šálku sladového octa,
- 4 šálky třtinového cukru,
- 1 lžičku soli,
- 2 lžíce mletého zázvoru,
- 2 lžička muškátového oříšku
Jak na to?
Připravte si velký hrnec, do kterého přidejte na kostky nasekanou cuketu, cibuli, jablka, přidejte zbytek přísad a koření a promíchejte. Základ přiveďte k varu, snižte teplotu a duste asi 1,5 až 2 hodiny, dokud nebude všechno krásně spojené.
Hrnec poté odstavte z plotny, nechte vše vychladnout a rozmixujte nebo propasírujte. Hotovým čatní naplňte čisté sklenice a uzavřete je, podobně, jako když děláte domácí džem.
Náš tip: Čatní uložte na chladné místo, kde vydrží i rok. Po otevření dejte čatní do lednice a do cca tří týdnů zkonzumujte.
Nektarinkovo-fenyklové čatní s rozinkami
Že jste nikdy nepřišli fenyklu na chuť? S tímhle luxusním čatní změníte názor! Příprava je sice maličko složitější, výsledek ale stojí za to! Na přípravu téhle dobroty budete potřebovat:
- Půl čajové lžičky fenyklových semínek
- 800 g čerstvé a oloupané nektarinky
- 150 g hnědého cukru
- 120 ml bílého octa
- 70 g červené cibule
- 70 gramů čerstvého fenyklu
- 1 ks jalapeño papriček
- 50 g rozinek
- Trochu čerstvě mletého pepře
- Sůl
Jak na to?
Připravte si větší rendlík, ve kterém nasucho opražíte fenyklová semínka (cca 1 minutu). K semínkům vmíchejte cukr, ocet a směs přiveďte k varu. Přidejte nadrobno nakrájenou cibuli, fenykl, papričku, rozinky, pepř, sůl, důkladně promíchejte a vařte asi 10 minut.
Po deseti minutách vmíchejte nadrobno nakrájenou nektarinku a nechte vše zhoustnout na konzistenci sirupu. Horké čatní rozdělte do čistých sklenic (nahoře nechte cca 6 cm prostoru), zavíčkujte a uložte do lednice. Po otevření vydrží čatní v lednici asi týden.
Mohlo by vás zajímat: Bolí vás pekelně záda? Vyrobte si doma mast z chilli papriček. Uleví!
Cibulové čatní s černým pivem
Co vznikne ze spojení červená cibule, černého piva a slaniny? Luxusní čatní, které oceníte nejen u příležitosti další grilovačky. Na tuhle vymazelnou dobrotu budete potřebovat:
- 50 g slaniny
- ½ kg červené cibule
- 4 stroužky česneku
- 0,5 l černého piva
- 1 lžičku rozmarýnu
- 1 lžičku tymiánu
- 2–3 lžíce třtinového cukru
- 1 lžíce červeného vinného octa
Jak na to?
Cibuli očistěte a nakrájejte na půlkolečka. Česnek nasekejte nadrobno, slaninu na kostičky. Připravte si hrnec, ve kterém nechte slaninu orestovat. Jakmile se tuk ze slaniny vypeče, přidejte k ní nakrájenou cibuli s česnekem, tymián a rozmarýn.
Směs za občasného míchání restujte. Jakmile cibule zesklovatí, přidejte k ní cukr a vinný ocet, nechte odpařit a lehce zkaramelizovat. Pak vše podlijte černým pivem a duste cca 20 minut. Konzistence čatní by měla připomínat marmeládu.
Připravené čatní podávejte buď jako doplněk k pečenému masu, nebo jako základ na opečené pečivo, topinku. Nespotřebované čatní můžete opět uložit do čistých sklenic a lednice. Tady vydrží zhruba 10 dní.
Použité zdroje:
- https://www.apetitonline.cz/menu/catni-vsestranna-indicka-pochoutka
- https://fresh.iprima.cz/magazin/jak-na-to/naucte-se-3-bajecne-recepty-na-chutne-chutney
- https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-cibulove-catni-na-cernem-pivu-recept.html
- https://www.saffamaso.com/blog/chutney-omacka--historie-a-kulturni-vyznam-v-jihoafricke-kuchyni/