26. 2. 2024
Med je kaloricky vydatnější než běžný cukr, má ale větší sladivost, takže ho můžete použít méně než cukru. Složený je převážně z fruktózy, glukózy a vody a obsahuje vitamíny (B a C), minerály (železo, hořčík, vápník, sodík, mangan, draslík), elektrolyty, enzymy, aminokyseliny a flavonoidy.
Výše uvedená kombinace vitamínů, minerálů a dalších účinných látek jde ruku v ruce s celou řadou zdravotních benefitů. Pravidelná konzumace medu upravuje krevní obraz a trávení, zvyšuje chuť k jídlu, má potenciál léčit vředové onemocnění žaludku a střev, působí antibakteriálně a snižuje hladinu špatného cholesterolu. To samozřejmě za předpokladu, že při uchovávání a konzumaci medu neděláte jednu z následujících chyb.
Věděli jste, že: Abychom si mohli pochutnat na kilogramu medu, musí včela uletět vzdálenost rovnající se čtyřnásobné trase okolo Země?
Kupujete příliš velké balení
Optimálním řešením je koupit menší balení (do cca 1 kilogramu). Pokud totiž doma budete mít více sklenic, u těch neotevřených můžete lépe zajistit ideální podmínky z pohledu teploty, vlhkosti a světla. Navíc snižujete riziko kontaminace během postupného odebírání medu.
Přečtěte si také: Med jako přírodní zázrak: (Ne)kvalitu poznáte podle pěny, vrstvení nebo hustoty
Volíte špatnou sklenici
V obchodě, ale i u většiny včelařů dostanete med v průhledné skleněné nádobě. Výhodou skleněné nádoby je možnost med vizuálně kontrolovat nejen při samotném nákupu, ale i při jeho skladování. Med je ale vhodné doma přemístit do keramické nádoby, která nabízí jeho ochranu před slunečním svitem. Jistou alternativou mohou být také plastové nebo nerezové nádoby, které jsou určené ke styku s potravinami.
Nedbáte na teplotu
Med skladujte v suchu, temnu a při nižší teplotě. Ideální jsou teploty mezi 10 až 18 stupni Celsia. Pokud zmíněné teploty dodržíte, zachováte nejen kvalitu medu, ale také zpomalíte proces jeho přirozené krystalizace. Můžete ho také uložit do mrazáku. Na kvalitě příliš neztratí. Místo sklenice, která by mohla v mrazáku prasknout, ale zvolte jinou a vhodnější nádobu.
Mohlo by vás zajímat: V České republice je spotřeba medu hluboce pod celosvětovým průměrem. Průměrný Čech totiž za rok spotřebuje pouze 0,9 kilogramu medu. To je zhruba 2,4 gramu za den.
Čistotu příliš neřešíte
Pamatujte, že med je velmi náchylný ke kontaminaci. Celkem snadno do sebe také „natáhne“ různé pachy (třeba z ledničky). Dbejte proto na pečlivé vymytí nádob, ve kterých med plánujete skladovat a tu samou péči věnujte i nástrojům, kterými tenhle přírodní zázrak nabíráte například do ranního čaje.
Mohlo by vás zajímat: Čím nahradit cukr? Stévie snižuje chuť na cigarety, kokosový cukr chrání před rakovinou
Jak je to s medem v horkém čaji?
Na samotný závěr jsme si nechali asi nejčastější otázku, kterou si konzumenti medu v souvislosti s jeho vlastnostmi a využitím kladou. Jak je to se slazením horkého čaje? Opravdu v něm med ztrácí svoje vlastnosti a cenné látky? Běžně připravený čaj má teplotu 80–90 °C, když do něj tedy ponoříte lžičku s medem a čaj zamícháte, jeho teplota rychle klesne. Teplotní šok pro med pak není tak vysoký a dlouhý, aby došlo ke znehodnocení medu a v něm obsažených látek.
Použité zdroje:
- https://www.novinky.cz/clanek/komercni-clanky-ctyri-nejvetsi-myty-o-medu-40236269
- https://adbz.cz/hobby/med-skladovani-teplota/
- https://vcelstva.czu.cz/vcely-med/pravdymyty
- https://www.medarek.cz/blog/10-otazek-o-medu--na-ktere-jste-se-mozna-nemeli-koho-zeptat/
- https://www.aazdravi.cz/jak-spravne-skladovat-med-vetsina-lidi-opakuje-stejne-chyby-kterymi-mu-ubira-na-kvalite/