14. 11. 2021
Zjistili jste během pečení, že vám chybí jedna z přísad a nejbližší otevřený obchod je několik kilometrů daleko? Nezoufejte! Mnoho základních surovin lze totiž velmi jednoduše nahradit jinými vhodnými surovinami. Podívejte se s námi jakými!
Zdravá chia semínka bez problémů nahradí maximálně dvě vejce
Vejce jsou základní surovinou při pečení mnoha moučníků. Kromě toho, že zvláční a nakypří těsto, tak jsou také jakýmsi lepidlem. Jednotlivé suroviny spojí a udrží těsto pohromadě.
Šikovná kuchařka se dokáže obejít ale i bez nich. Podobně jako vejce totiž funguje spousta surovin - například chia semínka. Vždy však pamatujte na to, že v receptu můžete nahradit maximálně dvě vejce. Pokud recept obsahuje tři a více vajec, pak na alternativy raději zapomeňte. Moučník by se vám s největší pravděpodobností nepovedl.
Místo vajec můžete použít rozmixovaná lněná nebo chia semínka, ovesné vločky, bramborový nebo kukuřičný škrob, vanilkový puding i přezrálý banán nebo jablečné pyré. Je však třeba počítat s tím, že ovoce dodá moučníku jemně ovocnou chuť.
Škodlivý bílý cukr vyměňte za zdravější alternativy
To, že bílý cukr nepřináší našemu tělu vůbec nic dobrého a stojí za celou řadou zdravotních problémů, ví snad každý. Vyměnit ho za zdravější alternativy je proto více než žádoucí.
Asi nejjednodušší je náhrada klasického bílého cukru cukrem třtinovým, mnohem zdravější je však náhrada cukru medem nebo přírodními sirupy a nejrůznějším ovocem. Využít můžete například sladkou chuť mrkve nebo sušených datlí.
Jedlá soda je třikrát silnější než prášek do pečiva
Úloha kypřicího prášku v receptech je jasná. Těsto je díky němu nadýchané a nakypřené. Přesto se dá mnoha jinými běžnými surovinami nahradit.
Nejlepším a nejznámějším řešením je jedlá soda, která je ostatně jednou ze složek kypřicího prášku. Aby byl účinek srovnatelný, je však nutné ji zkombinovat s něčím kyselým, například s citronovou šťávou, octem nebo kefírem, a ubrat na množství! Prášek do pečiva totiž nelze nahradit stejným množstvím jedlé sody.
Jedlá soda je přibližně třikrát silnější než prášek do pečiva, a proto je nutné potřebné množství kypřicího prášku vydělit třemi.
A podobně jako kypřicí prášek funguje i sodovka nebo dobře vyšlehaný tuhý sníh z vaječného bílku, jedné lžíce ledové vody a špetky soli.
Bílá mouka nedodává tělu téměř žádné živiny
Pšeničná mouka je nejběžnějším druhem mouky při přípravě sladkých dezertů. Nízká pořizovací cena je však její jediný benefit. Narozdíl od jiných druhů mouky obsahuje mnohem méně vitamínů, minerálních látek i vlákniny. Nahradit ji však není vůbec těžké!
Klasickou bílou mouku můžete nahradit jinými druhy mouky. Mezi oblíbené patří například špaldová, která má stejné vlastnosti jako hladká mouka, a proto ji můžete nahradit ve stejném poměru. Vyzkoušet však můžete i mouku žitnou, ječnou a ovesnou nebo mouku mandlovou a kokosovou, které dodají pečivu mimo jiné i lepší chuť.
Tip: Část bílé mouky můžete nahradit jemně mletými oříšky nebo ovesnými vločkami.
Zdroje:
- https://tchiboblog.cz/nahrazovani-pri-peceni/
- https://itesco.cz/hello/clanek/cim-nahradit-vajicko-na-vyber-je-pres-tucet-moznosti/22512/
- https://magazin.recepty.cz/clanky/jak-nahradit-vejce-smetanu-kyprici-prasek-a-dalsi-chybejici-ingredience-pri-peceni-525.html
- https://vyzivovykonzultant.cz/fakta-o-mouce-ktera-mozna-neznate