4. 10. 2024
Dýně je výbornou ingrediencí k přípravě mnoha pokrmů. Můžete ji zpracovat naslano i na sladko. Skvěle chutná pečená, grilovaná, smažená i dušená. Jedlíci krémových polévek si jistě pochutnají na dýňové polévce, kojenci na své první dýňové lžičce, vegetariáni na lasagních a rizotu, milovníci sladkého na dýňovém koláči, muffinech či palačinkách. Ženy si z ní mohou připravit výživnou dýňovou masku či pastu na odstranění pih. Zkrátka každý si přijde na své!
Účinná pomocnice v boji s nadváhou
Dýně v sobě ukrývá až 90 % vody. Zbylá procenta tvoří vláknina, vitamíny, kvalitní nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a spousta minerálů. Pro těhotné ženy je vynikajícím zdrojem kyseliny listové, která je důležitá pro správný vývoj miminka.
Dýně je také skvělou surovinou pro ty z vás, kteří chcete zhubnout nějaké to kilo navíc. Má nízkou kalorickou hodnotu a vysoký podíl draslíku, který vás dobije energií.
Přítomnost vlákniny a vysoký obsah vody podpoří správnou funkci vylučovací a trávicí soustavy. Snižuje vysokou hladinu cholesterolu, krevní tlak a celkově napomáhá správné činnosti srdce. Tělo zbavuje škodlivých látek a chrání jej před vznikem rakoviny. Posiluje obranyschopnost, zlepšuje náladu a pomáhá při revma a dně. Ženy ocení její blahodárné účinky na pokožku, vlasy a nehty.
Zobáním usušených dýňových semínek obohacujete své tělo o zinek, který má pozitivní vliv nejen na kosti. Sušená semínka pomohou při problémech s prostatou či žaludkem a vaše střeva zbaví roupů, škrkavek a jiných parazitů.
Jak vybrat správnou dýni?
Na trhu najdete nepřeberné množství různých odrůd, které se liší nejen svým tvarem, barvou a velikostí, ale i chutí.
Nejsladší dýní je dýně máslová, která svým tvarem připomíná hrušku. Svou máslovou vůní a chutí je výbornou surovinou do polévek, salátů a koláčů a skvělou ingrediencí pro výrobu kompotů a marmelád.
Druhou nejznámější odrůdou je dýně Hokaido, která svou chutí připomíná jedlé kaštany. Pečená nebo vařená je vynikající přílohou k masu. Připravit z ní však můžete i polévku, koláč, pizzu, kompot nebo dýňové hranolky. Nespornou výhodou je její slupka, která se nemusí loupat. Tepelnou úpravou totiž změkne!
Skvělým zdrojem vitamínů a minerálů jsou i dýňová semínka. Zbavte je dužiny, pořádně je osušte a na trošce oleje je zprudka osmažte. Dochutit je můžete pouze solí.
Špagetová dýně, která svůj název získala podle vláknité dužiny, je vhodnou přílohou k omáčkám nebo do polévky místo nudlí. Na zavařování a kompotování je zase nejvhodnější odrůda dýně Goliáš, která může vážit až 30 kilogramů. K výrobě dýňového strašidla se nejvíce hodí zase dýně mexická.
Stojíte před regálem plným dýní a nevíte, kterou zvolit? V prvé řadě si dýni potěžkejte. Dýně by měla být těžká. Příliš lehká dýně může být vyschlá nebo plná semínek. Slupka by měla být neporušená a pevná. Známkou zralosti je také zaschlá stopka.
Zdroje:
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/ktere-dyne-jsou-jedle-a-ktere-pouze-k-dekoraci-23441.html
- https://www.vitalia.cz/clanky/7-nejznamejsich-druhu-dyne/
- https://zivotnastatku.cz/druhy-dyni/