Jste zde

Jak na nejlepší dušené zelí? Zkuste trik s karamelem a mouku vyměňte za bramboru

kysané zelí s paprikou Zdroj: Bigstockphoto
Jednou ze základních surovin staročeské kuchyně je nepochybně zelí a zejména pak jeho kysaná varianta, která je bohatá na vitamíny, živiny a další tělu prospěšné látky. Tuhle tuzemskou superpotravinu můžete navíc upravovat mnoha způsoby.

13. 3. 2022

Zelí se do našich končin dostalo ze Středozemí jako nevelký keřík. Díky jeho snadnému pěstování, jednoduché využitelnosti a skladovatelnosti se poměrně brzy stalo oblíbenou surovinu a základní složkou potravy. Jeho konzumací se totiž do těla člověka dostávají vysoké dávky vitamínu C a dalších minerálních látek.

Samotným kvašením se pak zásobárna důležitých látek v zelí ještě více rozšiřuje. Kromě „céčka“ v něm nechybí kyselina mléčná, vitamín K a B nebo draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. Kysané zelí tak podporuje tvorbu krve a hormonů, umožňuje lépe bojovat proti únavě a zvyšuje obranyschopnost organizmu. K tomu snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá s trávením.

bigstock-fried-chicken-legs-in-a-frying-449261021.jpg

pečená kachna se zelím
Zdroj: 
Bigstockphoto
Umíte si představit například pečenou kachnu bez kysaného zelí?

Jednou z nejoblíbenějších úprav je samozřejmě zelí tzv. na husto. Během dušení surovina příjemně změkne, tělo ji snadno zpracuje a navíc se hodí jako skvělá příloha třeba k vepřovým výpečkům, pečenému kuřeti, přírodnímu plátku z krkovičky nebo dalším tradičním jídlům. Jak ale nejlepší dušené zelí připravit? Máme pro vás několik rad a tipů.

Všechno začíná správným výběrem

Ideální samozřejmě je, pokud si doma sami zelí nakládáte. Pokud tuhle možnost jednoduše nemáte, v obchodě vybírejte zelí kysané, nikoli to sterilované. Jedině tohle zelí totiž prošlo procesem mléčného kvašení, a má proto zcela jiné (lepší a záslužnější) výživné hodnoty než zelí kyselé, které je pouze naložené do kyselého octového nálevu a takto sterilované.

A jak správné zelí poznáte? Tajemství se ukrývá na etiketě. Kvalitní kysané zelí nepotřebuje žádné konzervanty, protože ho před zkázou ochrání právě bakterie mléčného kvašení. V jeho složení by se proto měla objevit jenom sůl, kmín, případně další koření, ale nic víc. Pokud narazíte na pytlíček, který mimo výše uvedené obsahuje také nejrůznější konzervanty a další pomocné látky, raději sáhněte po jiném.

bigstock-stewed-cabbage-prepared-for-ea-417122071.jpg

kysané zelí v misce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kysané zelí právem patří mezi superpotraviny. A proto ho určitě zařazujte do jídelníčku.

Co budete na luxusní dušené zelí potřebovat?

Jak na to?

Zelí vyndejte z pytlíku, a pokud vám přijde příliš kyselé, propláchněte ho pod tekoucí studenou vodou (nemusí být). Na prkénku ho překrájejte na menší kousky, abyste při konzumaci nelovili jeho kousky pod stolem nebo u vedlejšího strávníka.

Zelí nechte okapat a mezitím si připravte větší hrnec, ve kterém necháte rozpustit olej společně se lžící sádla nebo másla. Cibule oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Nechte orestovat do zlata, a jakmile bude mít správnou barvu, zasypejte ji krystalovým cukrem. Nechte zkaramelizovat a nezapomínejte míchat.

Náš tip: Pokud vám v základu nevadí uzenina, společně s cibulkou orestujte i pár plátků slaniny. Zelí bude mít ve finále mnohem lepší chuť.

Poté zalijte horkým vývarem nebo vodou a přidejte všechno zelí. Přihoďte kuličky nového koření, bobkový list a kmín. Duste zhruba 30 minut a před koncem vaření do zelí na jemném struhadle nastrouhejte obě brambory. Nechte vařit zhruba ještě 20 minut a dle chuti přidejte sůl, cukr, případně ocet.

Použité zdroje:

  • https://www.kucharkaprodceru.cz/dusene-zeli/
  • https://www.igurmet.cz/recepty/prilohy/zeli/dusene-kysane-zeli-2-140/
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cervene-zeli-30001103.html