20. 5. 2021
Kvásek je vlastně zkvašená směs mouky a vody. Ano, v tomhle případě je kvašení opravdu tím potřebným procesem. Jakmile směs udržíte v teplotě okolo 30 °C, spustí se proces kvašení, a to díky přirozenému výskytu bakterií a kvasinek na povrchu obilných zrn.
K výrobě kvásku se většinou uchylujeme, když potřebujeme droždí. A ono není k dostání. Kynuté těsto si ale připravíte i bez něj. V dřívějších dobách to lidé dělali úplně běžně a kvásek rozdávali po okolí. Pak vonělo slané i sladké pečivo úplně všude…
Tohle je kvásek, seznamte se
Kvas neboli kvásek si můžeme představit jako kulturu mikroorganismů, které se živí škrobem z mouky. Tyhle mikroorganismy vznikají a zanikají, čímž vytvářejí oxid uhličitý potřebný pro to, aby bylo těsto kypré. Svou roli tu hrají i laktobacily, ty se starají o výrobu kyseliny mléčné. Díky ní pečivo pár dní vydrží a čerstvé je absolutně… Inu, k sežrání!
Přijde vám vyprávění o živých mikroorganismech nechutné? Nemusí. Všechny jsou totiž velmi přátelské k našemu zažívání. Prospívají nám.
Krmte kvásek a budete ho mít vždycky dost
Kvásek jednoduše vznikne smícháním mouky a vody v poměru 1:1. Když ho pak dáte do tepla (jak už bylo řečeno, okolo 30 °C), začne pracovat. Jak přesně to udělat?
- Připravte si sklenici se širokým hrdlem, abyste v ní mohli kvas míchat a taky ho z ní odebírat.
- Místo víčka pak budete potřebovat potravinářskou fólii, do které uděláte pár dírek, aby mohl kvásek dýchat.
- Převařte si vodu a nechte ji vychladnout, aby byla vlažná. Smíchejte 100 ml se 100 g mouky.
- Jakmile obojí vymícháte do směsi, zakryjte sklenici fólií a dejte ji na teplé místo.
- Druhý den ke směsi přidejte dalších 100 ml vody a 100 g mouky, ať mají mikroorganismy co baštit. Když ji ochutnáte, měla by být nakyslá.
- Třetí den zase přidejte 100 ml vody a 100 g mouky, a pokud už směs trošku nabyla, raději ji přendejte do větší nádoby, abyste ji nakonec neměli i tam, kde nechcete.
- Během čtvrtého dne by měl být kvásek hotový – poznáte to podle kyselé vůně a chuti i podle bublinek.
- Než začnete péct (teď už můžete!), trošku kvásku si znovu dejte do sklenice, kde ho můžete „vypěstovat“ znovu do kýženého množství – ale pozor, až tehdy, když budete chtít zase péct.
Hodně štěstí a dobrou chuť, ať už si z kvásku připravíte cokoli!