Jste zde

Koláčky mochi: Lepkavý symbol hojnosti si snadno připravíte i doma. Ze dvou surovin a vody

barevné mochi Zdroj: Shutterstock
Máte rádi sladké, ale už nevíte, co si doma vykouzlit na nedělní odpoledne? Můžete zkusit koláčky mochi, které pocházejí z Japonska, ale v poslední době se objevují snad po celém světě. K vidění jsou na sociálních sítích i ve specializovaných obchodech.

23. 9. 2023

Když si je koupíte a přijdete jim na chuť, můžete si je klidně se zjednodušeným postupem připravit i sami doma. A že ostatní strávníky překvapíte, o tom nemůže být sporu! Jen pozor na děti a starší osoby – koláčky jsou opravdu lepkavé a konkrétně v Japonsku není ničím mimořádným, když se těsto nalepí na krk. Nezřídka už došlo i k udušení.

Co jsou mochi koláčky?

Mochi koláčky jsou naprosto jedinečné. Vyrábějí se z mochigome, což je lepkavá rýžová mouka. A přesně takový je i výsledek. Koláčky jsou lepkavé, měkké a pěkně žvýkavé. Právě proto, že jsou tak specifické, jim nepřijde na chuť každý. Ale za zkoušku to rozhodně stojí!

shutterstock_2160369511.jpg

matcha v mochi
Zdroj: 
Shutterstock
K ochucení mochi můžete použít i matcha čaj.

Rýžová mouka je základem „obalu“ koláčků. Do něj ale musí přijít ještě náplň. Ta se zpravidla vyrábí z pasty zvané anko – ta je z červených fazolí a může na sebe vzít tolik ovocných příchutí, že se nebudete stačit divit. Vynikající je i náplň z arašídové nebo sezamové pasty. Tenhle dezertík je prostě neuvěřitelně variabilní. 

Aby toho nebylo málo, mochi koláčky se dají plnit i zmrzlinou! Pak je to absolutní delikatesa zvlášť pro ty, kteří se zmrzliny nebojí ani uprostřed února. 

Mimochodem – tradiční mochi koláčky se servírují hlavně u příležitosti příchodu Nového roku, ale často se připravují i na svatby a další rodinné události

Jak mochi koláčky přicházejí na svět a jak si je vykouzlit doma?

Jejich tradiční výroba je stále ještě poměrně rozšířená, i když spíš ve venkovských oblastech Japonska. Většinou jde o kulturní událost, jíž se účastní i celé rodiny. 

shutterstock_1876853746.jpg

mochi se zmrzlinou
Zdroj: 
Shutterstock
Rýžový mochi koláček můžete naplnit i zmrzlinou.

Lepkavou rýži je potřeba nechat přes noc máčet a pak ji uvařit v páře. Jakmile je uvařená, musí se pořádně promačkat a rozšlehat dřevěnými palicemi v hmoždíři – jeden člověk musí tlouct a druhý obracet a namáčet mochi. Všechno probíhá v přesném rytmu, jinak by mohlo dojít ke zranění palicemi. Nakonec se vzniklá hmota tvaruje a plní.

Když si ale budete chtít přípravu mochi koláčků zkusit doma, můžete na to jít mnohem jednodušeji. 

Co potřebujete: rýžovou mouku, kukuřičný škrob a šálek vody

Jak na to? 

  • Mouku s vodou smíchejte v nádobě.
  • Tu pak zakryjte a dejte ji na vysoký výkon do mikrovlnky. Stačí 1–2 minuty, případně dokud těsto nezačne pěkně houstnout. 
  • Pak těsto vyjměte, dejte na pracovní desku posypanou kukuřičným škrobem a rozkrájejte ho na menší kousky. Ty pak tvarujte podle libosti.
  • Prakticky z čehokoli si můžete vyrobit i náplň. Stačí pak těsto pořádně přilepit, aby nic nevyteklo.
  • Hotové koláčky pak ještě posypejte troškou škrobu, aby se nelepily. A můžete servírovat!

Mochi: Pořádně starý japonský poklad

Ačkoli nám se můžou mochi koláčky zdát jako novodobý výmysl, opak je pravdou. K jejich servírování údajně docházelo už v období Heian, tedy mezi 8. a 12. stoletím. Připravují se ale prý dokonce už od 6. století! A ke všemu se traduje, že se do Japonska dostaly z Číny, kde místní přišli na to, jak lepkavou rýži zpracovat v tvárnou pastu.

Ve starém Japonsku lidi věřili, že mochi jsou symbolem štěstí, dlouhého života a blahobytu. Samurajové se k mochi modlívali za prosperitu svých rodin v následujícím roce. Uschlé a popraskané se pak koláčky nekrájely, nýbrž rozbíjely dřevěnými kladívky.

Už jste tenhle „kousek Japonska“ ochutnali, nebo mu ještě stále odoláváte?

Použité zdroje:

  • https://sugoimart.com/blogs/sugoi-mart-blog/what-is-mochi-a-beginner-s-guide-to-japanese-rice-cakes 
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/2538-japonske-kolacky-mochi-jsou-symbolem-stesti-zkuste-si-je-udelat-doma-podle-naseho-receptu/
  • https://zena-in.cz/clanek/mochi-jako-kulturni-klenot-japonska-naducana-pochoutka-i-potencialni-nebezpeci