18. 8. 2022
Želatina je průhledná hmota, která se získává rozvařením šlach, kůží, chrupavek, kostí a jiných částí zvířecího těla, které jsou bohaté na kolagen. Má rosolovitou strukturu a sama o sobě nemá žádnou chuť ani zápach, a proto se skvěle hodí jak k přípravě sladkých, tak i slaných pokrmů.
Udrží ovoce čerstvé
Želatina se nejčastěji používá při přípravě nejrůznějších dezertů, cukrovinek a dortů. Různě zbarvená a ochucená slouží k zafixování a glazování čerstvého ovoce, k přípravě krémů i k výrobě gumových bonbonů a marshmallow. Často se však využívá i při přípravě vaječné tlačenky, huspeniny, aspiku, nebo dokonce k zahuštění polévek a omáček.
Zdravá a dietní
Želatina je velmi zdravý živočišný výrobek. Je výborným zdrojem bílkovin i celé řady aminokyselin a je skvělou zásobárnou mnoha minerálů i vitamínů.
Želatina má pozitivní vliv na zdraví kloubů a kostí, zlepšuje pružnost pokožky a posiluje vlasy, nehty i zuby. Zlepšuje paměť a pozornost, chrání střevní stěnu před poškozením, hojí rány a působí protizánětlivě, zmírňuje projevy schizofrenie a snižuje riziko vzniku rakoviny i kardiovaskulárních onemocnění.
Navíc obsahuje málo kalorií, snižuje chuť na sladké a poskytuje pocit plnosti, čímž může pomoci v boji s nadváhou.
Tip: Pokud chcete želatinu obarvit a ochutit, můžete ji nechat nabobtnat v džusu nebo v rozmixovaném ovoci.
Výroba želatiny v domácích podmínkách je velmi zdlouhavá
Želatinu si můžete koupit, nebo zkusit vyrobit. Její výroba je však zdlouhavá, energeticky náročná a ne zrovna nosu lahodící. Vyvaření telecích a vepřových nožiček, vepřové hlavy, kuřecích kostí i kůží a jiných jatečných odpadů, které obsahují kolagen, poměrně dost zapáchá.
V obchodě želatinu můžete zakoupit v podobě prášku, granulí nebo plátků. Vyjde vás na pár korun a je snadná na přípravu. Je však velmi důležité držet se návodu!
Želatina nesmí projít varem!
Návod k přípravě bývá obvykle všude stejný. Želatina se smíchá se studenou vodou nebo ovocnou šťávou, nechá se několik minut nabobtnat a poté se na mírném ohni na několik minut zahřeje. Želatinu však nezapomeňte míchat a nikdy ji nenechte projít varem! Pokud teplota vystoupá nad 60 stupňů Celsia, želatina ztratí své želírovací schopnosti.
Následně je třeba nechat želatinu mírně vychladnout a čekat na ten správný okamžik. Želatina nesmí být příliš tekutá, neboť by se vsákla do korpusu, ale ani nesmí příliš ztuhnout, aby vám šla dobře nalít na moučník.
Zdroje:
- https://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/proc-je-zelatina-zdrava--
- https://srecepty.cz/clanky/zelatina-jak-ji-pripravit
- https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-zelatinu-recept.html
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17440-zelatina-je-pro-telo-mimoradne-prinosna-proto-by-nemela-chybet-v-jidelnicku-jak-ji-pripravit
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelatina
- https://www.vareni.cz/magazin/jak-pripravit-zelatinu-tipy-a-triky-ktere-se-budou-hodit/