8. 12. 2024
Dobromysl obecná
A rovnou začneme touhle voňavou bylinkou. Dobromysl obecná, chcete-li lidově spíše oregano, je nenáročnou trvalkou, která „přežije“ i péči začátečníka. Její drobné lístky se hodí k sušení, ale i do salátů.
Kvetoucí oregano můžete přidat i k nakládané pečené zelenině v oleji nebo do rajčatových salátů. Bylinka je účinná při zažívacích obtížích, ale dokáže prý taky podpořit dobrou náladu a pozitivní mysl. Dobromysl se dokáže při správné péči vyšplhat až do výšky 60 centimetrů!
Čekanka obecná
Cichorium intybus představuje vytrvalé rostlinky, které dorůstají do 50 až 100 cm výšky. Mladé čerstvé listy, které nápadně připomínají chuť rukoly, lze využít do salátů. Čekanka je ale oblíbená taky jako náhražka klasické kávy. Z čekanky můžete využít i ozdobné modré květy. Ty se budou hodit nejen na dorty, ale taky zákusky, či právě do zmíněných salátů.
Hvozdík karafiát
Pěstování hvozdíků je poměrně snadné, proto ho zvládnou i naprostí začátečníci. Hvozdíky milují slunné stanoviště s nezamokřenou vápenitou půdou. Hvozdík zahradní je ve své domovině trvalka, u nás se však pěstuje jako jednoletá i jako dvouletá rostlina. K jídlu jsou skvělé barevné okvětní lístky bez kalichů, které nemají výraznou chuť. Krásně ozdobí salát, bylinkové máslo i muffiny.
Přečtěte si také: Jedlé květy: Oživte si jídelníček tím, co dělaly už naše babičky
Maranta Arundinacea
Rostlinka pocházející z Jižní Ameriky je poměrně obvyklou přísadou nejrůznějších kosmetických přípravků. Ve své domovině se z ní dokonce získává škrob a v Americe z oddenků rostliny vyrábějí i dětské výživy. Zmíněným oddenkům jsou podle mnohých zdrojů připisovány léčivé účinky. Části rostliny údajně posilují organismus a příznivě působí na jeho imunitní systém. Je však důležité oddenky před konzumací tepelně upravit, jinak jsou jedovaté.
Pelargonie
Tyhle aromatické bylinky můžete vypěstovat ve více než 200 odrůdách. Pro kreativitu v kuchyni se nejvíce hodí voňavý mátový, citronový nebo po růžích vonící muškát včetně listů. Jedlá je ovšem celá rostlina. Například čerstvé lístky pelargonií dodají vůni bylinkovému máslu, ale můžete je taky spařit a pít jako čaj.
Brutnák lékařský
Tahle jednoletá bylinka potěší modrými květy. Kvete od května až do prvních mrazů a na stanoviště není příliš náročná. Má ovšem ráda teplejší místa a nesnáší přemokření. Rostlinu lze konzumovat celou, vyjma jejího kořenu.
Květy i listy chutnají po okurkách, výborně se proto hodí do nakládaných okurek, salátů a ochucených octů. Čerstvé výhonky a listy se dají i tepelně upravovat, dusit na másle nebo krátce spařit. Po takové úpravě se dobře hodí i jako doplňková přísada k luštěninám, těstovinám, i například k plněným raviolám nebo k bramborům.
Mohlo by vím zachutnat: Květy pažitky: Nezbavujte se jich. Jsou skvělé do oleje i naložené do octa
Levandule lékařská
Další bylinka, která nesmí v našem výčtu jedlých pokojových rostlin chybět! Levandule lékařská zalahodí nejednomu oku, ale i žaludku. Její léčivé květy jsou vhodné nejen do čaje, ale taky do sušenek. Levandulové mlsání vám může ulevit od bolesti hlavy nebo nervozity. Jen pozor na její přílišnou tepelnou úpravu, kterou by se v ní zničily všechny cenné látky.
Lichořeřišnice větší
Lichořeřišnici můžete bez větších obav pěstovat nejen na zahradě, ale taky v truhlících nebo květináčích. Lichořeřišnice, neboli kapucínka, je poměrně rychle rostoucí letnička, která na první pohled zaujme svými velkými žlutými, oranžovými a červenými květy. Ty jsou jedlé a hodí se nejen jako ozdoba salátů, dortů nebo zákusků, ale lze je vmíchat i do nejrůznějších pomazánek nebo bylinkového másla.
Sléz maurský
Tahle bylinka pomáhá od respiračních obtíží nebo bolestí v krku. Květy slézu maurského jsou fialové barvy. Historicky se často používaly k barvení vlny a látek. Květy můžete použít do nejrůznějších kaší, rýže či bylinkových čajů. Pokud byste chtěli používat syrové květy do salátů nebo jako ozdobu dortů, je potřeba vědět, že jsou velmi křehké a lámavé. Plody i poupata se dají naložit jako kapary a využít stejně.
Violka vonná
Fialky se budou skvěle vyjímat nejen v menších vázičkách, ale taky zeleninových salátech, špenátech, polévkách nebo nádivkách. Květy jsou bohaté na železo, saponiny, silice a organické kyseliny.
Květy fialek obsahují vonné silice, pokud jich dáte do pokrmu větší množství, musíte počítat s tím, že jídlu dodají svoji typickou vůni. I když jsou květy fialek poměrně křehké, lze s nimi dekorovat dorty nebo zákusky.
Použité zdroje:
- https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/jedle-kvety-aneb-jake-kvetiny-muzeme-jist/
- https://www.idnes.cz/hobby/domov/pokojove-rostliny-puvod-amerika-botanicka-zahrada-v-praze-sklenik-troja.A171128_114443_hobby-domov_mce
- https://www.vitalcountry.cz