Jste zde

Ochutnejte čajot: Mexická okurka zlepšuje paměť a posiluje imunitu

čajot v košíku Zdroj: Shutterstock
Ochutnejte spolu s námi čajot! Netradiční, ale zato velmi zdravou tropickou zeleninu, která se k nám dováží z Kostariky. Vypěstovat lze však i v našich klimatických podmínkách.

7. 11. 2023

Čajot, jinak také sladkojam jedlý, je u nás téměř neznámá zelenina, která pochází ze Střední Ameriky. Plody svým tvarem připomínají hrušku, mají světle zelenou barvu a chuťově vás pravděpodobně moc nenadchnout. Za nálož zdraví prospěšných látek vám však vaše tělo jistě poděkuje! 

shutterstock_2272314971.jpg

rostlina čajot
Zdroj: 
Shutterstock
Rostlina může dorůst až do výšky 15 metrů a její zralé plody mohou vážit až 2 kilogramy. Na náš trh se však dováží podstatně menší, avšak křehčí a chutnější plody.

Čajot, to je elixír mládí

Čajot se pyšní mnoha zdravotními benefity. Kromě velkého množství vody, obsahuje důležité antioxidanty, vlákninu, kyselinu listovou i spoustu vitamínů a minerálních látek. Zejména draslík, vápník, železo a zinek. 

shutterstock_1727740759.jpg

dietní čajot
Zdroj: 
Shutterstock
Vysoký obsah vlákniny a minimum kalorií činí z čajotu ideální potravinu při redukční dietě.

Konzumace čajotu posílí vaši imunitu, zlepší trávení, dodá energii a vaše tělo zbaví škodlivých látek, které mohou stát za vznikem rakoviny. Zlepšuje paměť i koncentraci, pomáhá udržet mladistvý vzhled vaší pokožky a reguluje krevní tlak, hladinu cukru i cholesterolu v krvi.

Čajot: Chuťově je poměrně nevýrazný

Čajot je oblíbenou součástí mexické, asijské a arabské kuchyně. Jeho nevýrazná chuť někomu připomíná cuketu a jinému zase kedlubnu nebo sladší okurku. Nemusí se loupat a lze jíst syrový, popřípadě mu postačí velmi krátká tepelná úprava, aby zůstal křehký. 

shutterstock_2375913169.jpg

rozkrojený čajot
Zdroj: 
Shutterstock
Konzumovat můžete nejen plody, ale i hlízy, listy, mladé výhonky a semeno, které je uvnitř každého čajotu. 

Lze ho vařit, dusit, smažit i zapékat. Můžete ho naložit do sladkokyselého nálevu i ho marinovat ve šťávě z citronů nebo limetek. Vždy ho však více dokořeňte, aby nebyl mdlý a zcela bez chuti. 

Tip: Měkká semínka, která se ukrývají uvnitř plodů, mají po upražení oříškovou chuť. 

Vypěstovat lze ve skleníku

Pěstování čajotu je velmi podobné pěstování cuket. Po celou dobu růstu však vyžaduje teplotu okolo 20 stupňů Celsia a i přesto, že se jedná o trvalou rostlinu, musíte ho každý rok vysadit znovu, jelikož zimu v našich klimatických podmínkách nepřežije. 

Při svém růstu také vyžaduje pevnou oporu a první plody se sklízí, jakmile dorostou do délky 10 až 20 centimetrů. Během růstu však můžete trhat a nejrůzněji zpracovávat i mladé listy a výhonky, které jsou také jedlé. 

Zdroje:

  • https://www.labuznik.cz/ingredience/cajot/
  • https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/31521/Ochutnejte-cajot-pomaha-s-hubnutim-a-reguluje-tlak
  • https://www.spektrumzdravi.cz/dobry-kontakt/cajot-cili-mexicka-okurka-je-netradicni-zelenina-kterou-si-muzete-snadno-vypestovat-i-na-sve-zahrade
  • https://biolekar.cz/cajot-ma-fantasticke-ucinky-pro-nas-organismus/
  • https://casjenprome.cz/rubrika/zivotni-styl/prirodni-medicina/cajot-zeleny-poklad-ze-stredni-ameriky/