4. 4. 2020
Šafrán, jinak také červené zlato, je nejvzácnější a nejdražší koření, které se získává ručním vytržením čnělky z květů šafránu setého. Vysoce ceněný je nejen ve francouzské nebo španělské kuchyni, ale i v kosmetice nebo lidovém léčitelství. Je poslem dobré nálady a lékem proti depresi. Jeho větší dávka však může být smrtelná.
Svou vůní vás okouzlí až při tepelné úpravě
Šafránové nitky mají jasně červenou barvu. Kvalitní šafrán však dodá pokrmům barvu žlutou. Typické aroma uvolní až při tepelné úpravě a jídlo ozvláštní nahořklou, mírně štiplavou a sladkou medovou chutí.
Máte-li možnost, kupte si celý šafrán. Mletý šafrán lze velmi jednoduše ošidit přimícháním mleté papriky nebo kurkumy. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud to s jeho množstvím přeženete, jídlo zhořkne a vy si můžete koledovat o pěkný malér! Velké množství šafránu může způsobit bolest hlavy, nevolnost, halucinace, a dokonce může vést až ke smrti. Věděli jste, že smrtelná dávka šafránu, je 10 gramů?
Do pokrmu proto přidáváme šafránu velmi málo. Obvykle 3-4 nitky. Skvěle ochutí polévky, omáčky, těstoviny, rýži i kuskus. Přidává se do čaje i do sladkých jídel. V historii se používal k barvení látek a byl známkou bohatství.
V malém množství šafrán léčí
Šafrán obsahuje řadu minerální látek a vitamín A, C a vitamínů skupiny B. Podporuje trávení, má pozitivní vliv na psychiku a některé druhy rakoviny, snižuje hladinu cholesterolu, čistí krev, pomůže při nachlazení a tlumí kašel. Rozpuštěný v teplém mléce utlumí menstruační křeče a pomůže lépe usnout.
Šafrán se sbírá pouze ručně! Věděli jste, že k nasbírání jednoho kilogramu šafránu je potřeba až 70 tisíc květů? Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nejnovější studie poukazují na pozitivní účinky v boji s Alzheimerovou nemocí. Je účinné přírodní afrodiziakum. Velmi malé množství šafránu spolu s medem uleví dětem při prořezávání prvních zoubků.
Levný šafrán nekupujte!
Cena za pouhý jeden gram šafránu se pohybuje v závislosti na jeho kvalitě od 300 do 1500 korun. Nižší cena by vás měla varovat. Šafrán se totiž velmi často padělá. Prodejci spoléhají na to, že člověk, který skutečný šafrán nikdy neviděl a neochutnal, nepozná rozdíl mezi šafránem a například květem měsíčku lékařského, korunními plátky světlice barvířské nebo sušenou červenou řepou.
Ukazatelem kvality šafránu je barva, kterou uvolní jedna šafránová nitka v trošce teplé vody. Kvalitní šafrán zbarví vodu do žluta. Méně kvalitní do oranžova až do červena. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kvalitní šafrán nepoznáte ani podle vůně. Své typické aroma uvolní až ponořením do teplé vody, smetany, olivového oleje nebo rozpuštěného másla.
Při skladování pozor na přímé slunce
Šafrán skladujte v temnu, suchu, v chladu a v dobře uzavřené nádobě. Kvalitní šafrán dobře uskladněný vydrží až 3 roky. Méně kvalitní podstatně méně.