28. 5. 2023
Zavařování. Dnes už tato úprava jídla neslouží jen jeho uchování na zimu, ale důležitou roli hraje i samotná chuť zavařovaného. A protože se fantazii meze téměř nekladou, můžete si docela jednoduše připravit pořádné, klasické i neobvyklé dobroty.
Obecný návod na zavařování
V prvé řadě si samozřejmě nachystejte to, co chcete zavařovat. Nejčastěji se setkáváme s okurkami. Znáte snad někoho, kdo by nemiloval okurky ve sladkokyselém nálevu? My ne. Menší plody můžete nechat vcelku, větší je lepší rozkrájet. A potom?
- Sklenice i víčka pořádně umyjte a vyvařte – alespoň 10 minut ve vařicí vodě nebo v troubě při teplotě 100 °C. Poté do nich naskládejte plody, přidejte nálev (ale ne až k víčku), zavřete a postavte sklenice do hrnce – stačí k tomu úplně obyčejný, ale existují i speciální zavařovací.
- Pokud chcete zavařovat v páře, nalijte vodu jen pod sklenice, aby sahala na horní dno hrnce nebo na podložku. Chcete-li zavařovat ve vodě, zalijte sklenice do čtvrtiny až poloviny.
- Hrnec přiklopte pokličkou a vodu přiveďte k varu. Podle toho, co zavařujete, hlídejte čas.
- Jakmile bude hotovo, vyndejte sklenice na podložku, dejte však pozor, aby nebyla příliš studená – sklenice by na ní mohly prasknout. Dotáhněte víčka.
- Po zchlazení obraťte sklenice dnem nahoru – zjistíte tak, jestli víčka opravdu těsní. Pak už jen přidejte na sklenice štítky s tím, co ve sklenici je a kdy byla dobrota vyrobena. Vše uskladněte suchu, chladu a temnu.
Jak vlastně zavařování funguje?
Že můžeme schovat jídlo do mrazáku a později ho mít jako čerstvé, na to už jsme si docela zvykli. Jak to ale funguje při zavařování a proč se zavařené věci nezkazí? Je to docela jednoduché – jídlo ve skleničce se ve vodě či v páře ohřeje na teplotu kolem 85 °C, čímž se uvaří či dovaří i pasterizuje. Správně provedený postup je zárukou toho, že bude jídlo chráněno před mikroorganismy, a tedy před zkažením.
Při zavařování je ze sklenice vytlačen přebytečný vzduch, ten, který zůstane, se po vychladnutí smrští, čímž vznikne podtlak – kvůli němu musíme při otevírání zavařenin trochu zabojovat. Jídlo je ve vzduchotěsném prostředí, díky tomu vydrží.
Zavařovat se dá i v mikrovlnce nebo v myčce
Zní vám to neuvěřitelně? Ale přesto je to možné. Zavařovat se dá v klasické troubě, mikrovlnce i v myčce. Troubu stačí vhodně předehřát a pak na dvě etapy „péct“, v mikrovlnce podle nastaveného výkonu můžete zavařit jednu velkou sklenici i za 5 minut a v myčce stačí navolit nejdelší program s nejvyšší teplotou vody – musíte však pohlídat, aby teplota dosáhla aspoň 80 °C.
Zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zavarovani-v-troube-je-rychle-a-pohodlne-20190816.html
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zavarovani-mikrovlnna-trouba-30000727.html
- https://www.decodoma.cz/5-zpusobu-jak-zavarovat/
- https://www.nasenadobi.cz/blog/jak-zavarovat--tady-je-5-metod-domaciho-zavarovani/