Jste zde

Škola zavařování: Nakládat a zavařovat můžete i v myčce nebo mikrovlnce

plné zavařovací sklenice Zdroj: Bigstockphoto
Dostali jste větší vzorek ovoce, hub, zeleniny na ochutnání od někoho známého? Pak nepanikařte, že nestihnete vše zkonzumovat, protože se vám to bude kazit před očima. Zavařujte!

28. 5. 2023

Zavařování. Dnes už tato úprava jídla neslouží jen jeho uchování na zimu, ale důležitou roli hraje i samotná chuť zavařovaného. A protože se fantazii meze téměř nekladou, můžete si docela jednoduše připravit pořádné, klasické i neobvyklé dobroty.

Obecný návod na zavařování

V prvé řadě si samozřejmě nachystejte to, co chcete zavařovat. Nejčastěji se setkáváme s okurkami. Znáte snad někoho, kdo by nemiloval okurky ve sladkokyselém nálevu? My ne. Menší plody můžete nechat vcelku, větší je lepší rozkrájet. A potom?

bigstock-203827390.jpg

zavařené okurky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Okurky patří mezi nejčastěji zavařovanou zeleninu. Snad každá rodina má svůj zaručený recept.

  • Sklenice i víčka pořádně umyjte a vyvařte – alespoň 10 minut ve vařicí vodě nebo v troubě při teplotě 100 °C. Poté do nich naskládejte plody, přidejte nálev (ale ne až k víčku), zavřete a postavte sklenice do hrnce – stačí k tomu úplně obyčejný, ale existují i speciální zavařovací.
  • Pokud chcete zavařovat v páře, nalijte vodu jen pod sklenice, aby sahala na horní dno hrnce nebo na podložku. Chcete-li zavařovat ve vodě, zalijte sklenice do čtvrtiny až poloviny.
  • Hrnec přiklopte pokličkou a vodu přiveďte k varu. Podle toho, co zavařujete, hlídejte čas.
  • Jakmile bude hotovo, vyndejte sklenice na podložku, dejte však pozor, aby nebyla příliš studená – sklenice by na ní mohly prasknout. Dotáhněte víčka.
  • Po zchlazení obraťte sklenice dnem nahoru – zjistíte tak, jestli víčka opravdu těsní. Pak už jen přidejte na sklenice štítky s tím, co ve sklenici je a kdy byla dobrota vyrobena. Vše uskladněte suchu, chladu a temnu.

bigstock-131217824.jpg

zavařená zelenina
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zavařováním vzniká ve sklenicích vakuum - potraviny se tak nekazí.

Jak vlastně zavařování funguje?

Že můžeme schovat jídlo do mrazáku a později ho mít jako čerstvé, na to už jsme si docela zvykli. Jak to ale funguje při zavařování a proč se zavařené věci nezkazí? Je to docela jednoduché – jídlo ve skleničce se ve vodě či v páře ohřeje na teplotu kolem 85 °C, čímž se uvaří či dovaří i pasterizuje. Správně provedený postup je zárukou toho, že bude jídlo chráněno před mikroorganismy, a tedy před zkažením.

Při zavařování je ze sklenice vytlačen přebytečný vzduch, ten, který zůstane, se po vychladnutí smrští, čímž vznikne podtlak – kvůli němu musíme při otevírání zavařenin trochu zabojovat. Jídlo je ve vzduchotěsném prostředí, díky tomu vydrží.

bigstock-jars-of-pickled-vegetables-and-184290112.jpg

piklovaná zelenina
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zavařit můžete nejrůznější ovoce a zeleninu. V dalších dílech seriálu vám ale ukážeme, že zavařit se toho dá mnohem víc.

Zavařovat se dá i v mikrovlnce nebo v myčce

Zní vám to neuvěřitelně? Ale přesto je to možné. Zavařovat se dá v klasické troubě, mikrovlnce i v myčce. Troubu stačí vhodně předehřát a pak na dvě etapy „péct“, v mikrovlnce podle nastaveného výkonu můžete zavařit jednu velkou sklenici i za 5 minut a v myčce stačí navolit nejdelší program s nejvyšší teplotou vody – musíte však pohlídat, aby teplota dosáhla aspoň 80 °C.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zavarovani-v-troube-je-rychle-a-pohodlne-20190816.html
  • https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zavarovani-mikrovlnna-trouba-30000727.html
  • https://www.decodoma.cz/5-zpusobu-jak-zavarovat/
  • https://www.nasenadobi.cz/blog/jak-zavarovat--tady-je-5-metod-domaciho-zavarovani/