28. 5. 2024
Stejně pohrdavě, a přitom neprávem se totiž dívají milovníci kávy na někoho, kdo si poroučí bezkofeinovou verzi jejich oblíbeného nápoje. I tam jsou ale přece jasné důvody, proč tomu tak je – u žen třeba těhotenství, u všech bez výjimky například vysoký tlak, úzkostné stavy nebo nespavost.
A podobně je to s nealkoholickým pivem. K nejčastějším důvodům pochopitelně patří to, že dotyčný nemůže konzumovat alkohol, protože bude řídit (ať už cokoli), má zrovna na starost děti a nechce nic riskovat, chystá se do práce, bere léky, které si s alkoholem kříží cestu, alkohol mu jakkoli nedělá dobře (například kvůli depresím a jiným psychickým potížím) nebo si prostě chce jen udržet čistou hlavu. Věřte, nebo ne – i všichni tihle lidi mají možná rádi chuť piva.
Ale pozor! Jestli patříte k dříve narozeným, nejspíš se vám vybaví poměrně příšerná pachuť nápoje zvaného PITO (pivo + auto), který u nás spatřil světlo světa v 70. letech 20. století. Tak na tohle zapomeňte. Současná nealkoholická piva, ať už ochucená, nebo neochucená, chutnají úplně, ale úplně jinak – skvěle!
Víte, že první nealkoholické pivo se cíleně začalo vařit ve Švýcarsku a Německu už po 2. světové válce?
Co je nealko pivo a jak se vyrábí?
Nealkoholické pivo není žádná limonáda (to je varování pro všechny rodiče, kteří mají pocit, že dát dítěti plechovku s tímhle nápojem je v pohodě). I když je „nealko“, obsahuje až 0,5 % alkoholu. Pokud se tedy chystáte řídit, nebo vám alkohol prostě jen nedělá dobře, ani s tímhle produktem to nepřehánějte.
Nealko pivo se vyrábí stejně jako to tradiční. Alkohol se z něj odstraňuje až později. Procesů, kterými to lze provést, je hned několik:
- reverzní osmóza: v tomhle případě pivo prochází přes filtr, který dokáže alkohol oddělit
- vakuová destilace: pivo se zahřívá ve vakuu, tím se sníží bod varu alkoholu a ten se pak odpaří
- vaření piva po kratší dobu: nižší obsah alkoholu může pivo mít i díky tomu, že se nevaří tak dlouho jako to klasické
Výhody nealkoholického piva? Míň kalorií i prospěšnost našemu zdraví!
Pokud patříte k nadšeným konzumentům nealkoholického piva, nejspíš si říkáte, že jeho pití taky asi není to, co by tělo ocenilo, ale aspoň šetříte mozkové buňky. Nejspíš vás tedy překvapí, že některé odborné studie ve svém závěru potvrzují prospěšnost nealkoholického piva lidskému tělu!
Pochopitelně to souvisí s chmelem, ze kterého pivo vzniká – ten dokáže naprosto úžasně „pohladit“ náš střevní mikrobiom, ale největší faktickou bombou je to, že látky, které chmel obsahuje, působí antioxidačně. Ve výsledku mají protizánětlivé účinky, a dokonce podporují kondici kardiovaskulárního systému!
Zmiňuje se i možné zvýšení citlivosti na inzulin, což není v době, kdy inzulinová rezistence a diabetes klepe na dveře spoustě z nás, vůbec od věci. A od věci není dát si nealko pivo v kontextu toho, kolik lidí u nás konzumuje alkohol škodlivě až rizikově (dohromady až 19 % Čechů!).
Další výhodou nealko piva oproti tomu klasickému je nižší kalorická hodnota. Například světlý Birell má na 100 ml 21 kcal, ale „plznička“ nabízí 42 kcal.
A opomenout nesmíme hydrataci. Jestli si v létě rádi po túře dáte jedno orosené, s nealko pivem to můžete udělat taky. Pak vám nehrozí snížená schopnost regenerace svalů. Jasně, jednou za čas se to nezblázní. Obecně ale alkohol pro fyzické aktivitě spíš neprospěje, třeba i proto, že dehydratuje. A právě tyhle situace může zachránit nealko pivo.
- Nejlepší ovocná piva podle fajnšmekrů: Přední příčky opanuje kokosové s whisky i višňové s čokoládou
Nealkoholické pivo je na vzestupu
Pokud vám jmenované výhody nestačí, je to o úhlu pohledu. Nealkoholické pivo se setkává s čím dál větší oblibou. Například průzkum, který proběhl ve Velké Británii v roce 2023, poukazuje na to, že Britové zvýšili spotřebu nealko piva za uplynulý rok o 23 %! V porovnání s rokem 2019 se spotřeba dokonce zdvojnásobila.
U nás obliba nealkoholického piva (a míchaných nápojů na bázi tradičního piva) stoupá už 11 let v řadě. V roce 2023 byl meziroční nárůst produkce vyšší o 9,3 % a od roku 2019 šlo o nárůst dokonce 34,5 %. Uznejte sami – vařily by pivovary víc nealko piva, kdyby nebylo oblíbené a nezvyšovala se jeho spotřeba?
Použité zdroje:
- https://www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/zprava-o-alkoholu-v-cr-2023/
- https://www.domaci-pivoteka.cz/pivni-blog/nealkoholicke-pivo/
- https://www.alkohol.cz/produkty/nealkoholicke-pivo/kategorie/
- https://aktin.cz/nealkoholicke-pivo-v-cem-je-zdrave-a-na-co-si-dat-pozor
- https://www.stoplusjednicka.cz/penivy-mok-v-odlehcene-podobe-jak-se-vyrabi-nealkoholicke-pivo
- https://www.atbars.com/2024/05/07/spotreba-piva-v-cesku-klesa-roste-pouze-nealko/