Jste zde

Vyrobte ajvar: Zeleninový kaviár, který můžete servírovat k masu, těstovinám i sýrům

zeleninový ajvar Zdroj: Shutterstock
Urodilo se vám spoustu paprik a nestíháte je spotřebovat? Připravte si spolu s námi ajvar. Tradiční balkánskou pochoutku, která má v kuchyni široké uplatnění.

4. 10. 2024

Ajvar, jinak také zeleninový kaviár, je sytě červená pasta, jejímž základem jsou červené papriky pečené na otevřeném ohni, které se následně mixují nebo drtí spolu s olejem, octem, česnekem a solí. Má charakteristickou sladko-pikantní chuť a v kuchyni dodá šmrnc mnoha pokrmům. 

shutterstock_2414755403.jpg

ajvar na housce
Zdroj: 
Shutterstock
Ajvar je bohatým zdrojem vitamínů a antioxidantů. Posiluje imunitu, zpomaluje proces stárnutí a vaše tělo pomáhá chránit před volnými radikály, které škodí zdraví. 

Chuť ajvaru vás nikdy neomrzí

Pamatujte! Tradiční ajvar můžete drobně obměňovat, díky čemuž se vám nikdy neomrzí. Papriky, ideálně červené kapie, vždy však musí převažovat!

Využití ajvaru v kuchyni je velmi všestranné. Skvěle se hodí jako příloha ke grilovanému či mleté masu i jako dip k zelenině, k chipsům a sýrům.

Dá se namixovat s pomazánkovým máslem, lze z něj připravit vynikající rizoto a plnohodnotně nahradí rajčatový protlak na pizze i nejrůznější rajčatové omáčky k těstovinám. Výborný je však také namazaný na chlebu nebo na topince. 

shutterstock_2346214419.jpg

domácí ajvar
Zdroj: 
Shutterstock
Domácímu ajvar neobsahuje žádné konzervanty a chutná mnohem lépe než ajvar kupovaný. 

Vyhraďte si dostatek času na jeho přípravu

Příprava ajvaru je velmi jednoduchá, avšak časově náročnější. Pokud si proces přípravy zjednodušíte například tím, že papriky neoloupete, nikdy nedocílíte jemné konzistence a skvělé chuti!

Co budete potřebovat na ajvar? 

Na přípravu tradičního ajvaru si připravte olivový olej, česnek, sůl, ocet a samozřejmě červené papriky, ideálně zralé kapie ve tvaru rohu. Papriky ožehněte na grilu nebo přímo nad plamenem plynového hořáku. Pokud se rozhodnete upéct papriky v troubě, ochudíte ajvar o kouřové aroma.

shutterstock_2372815465.jpg

opálené papriky
Zdroj: 
Shutterstock
Uzavření horkých paprik do plastového sáčku způsobí, že papriky půjdou mnohem snáze oloupat. 

Opečené horké papriky vložte do plastového sáčku, dobře ho uzavřete a vyčkejte, dokud papriky zcela nevychladnou. Vychladlé papriky zbavte spálené slupky, stopky i semínek a spolu s olivovým olejem a česnekem je mixujte, dokud vám nevznikne hladká pasta

Rozmixovanou směs přendejte do hrnce a zhruba 30 minut ji duste na mírném ohni, aby zhoustla. Na závěr vše dochuťte solí a octem. 

Hotový a ještě teplý ajvar přelijte do čistých sklenic a důkladně je uzavřete. Pokud chcete, aby vám ajvar vydržel déle, zavařte ho obvyklým způsobem. 

Vaší chuti se meze nekladou. Papriky vždy však musí převažovat!

Chuť ajvaru můžete drobně obměňovat a přizpůsobovat svým vlastním chuťovým buňkám. Část paprik můžete nahradit dužinou z pečeného lilku nebo cuketami a pokud máte rádi pálivé, nebojte se přidat chilli nebo více česneku. Experimentovat můžete také s nejrůznějšími bylinkami. 

Zdroj:

  • https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/vareni-jidlo/dagmar-hertova-gastroglosa-ajvar-recept_2204301032_ako
  • https://www.fitzivot.cz/magazin/ajvar/
  • https://kuchynelidlu.cz/clanek/ajvar-delikatesa-z-pecenych-paprik
  • https://www.vegan.cz/recepty/ajvar/
  • https://www.viadelicia.cz/recepty-leto/ajvar/