Jste zde

Barevný svět na talíři: Tyhle druhy čočky musíte zařadit do jídelníčku

vysypaná čočka Zdroj: Bigstockphoto
Čočku pěstujeme už zhruba 8000 let. Oblíbená je pro svůj vysoký obsah vlákniny, železa, bílkovin a dalších důležitých látek. Kromě klasické hnědé a červené čočky se ale na našich talířích může objevit i zelená, černá nebo žlutá varianta.

28. 11. 2021

Kromě toho, že jde o poměrně levnou surovinu, kterou snadno připravíme v mnohých obměnách, obsahuje tahle luštěnina rostlinné bílkoviny a je zdrojem dobře stravitelné vlákniny. Její pravidelná konzumace pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním, vhodná je i při chudokrevnosti, během menstruace i pro těhotné a kojící ženy.

Čočka je také zdrojem selenu, draslíku a fosforu, vitaminu B1, B6 a sacharidů. Vzhledem k této unikátní kombinaci má proto potenciál snižovat cholesterol, blahodárně působí také při zácpě a usnadňuje průchod potravy ve střevech. Čočka pomáhá optimalizovat tělesné pH, proto si ji nebojte naservírovat i v případě překyseleného organismu.

Jaké druhy čočky známe?

Taky vás klasická hnědá čočka mírně řečeno „nebaví“? A co takhle oživit polévky, pomazánky, saláty nebo přílohy některou z níže uvedených barevných variant? Každý druh čočky má svoje specifické vlastnosti a proto je potřeba věnovat pozornost jeho správné úpravě.

bigstock-different-legumes-in-glass-jar-290184781.jpg

barevná čočka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zapomeňte na klasickou hnědou čočku, v regálech obchodů (i těch bezobalových) je k mání mnohem více druhů.

Hnědá čočka: Namočte ji a nechte naklíčit

Věděli jste, že hnědá čočka je zmíněná i v Bibli? Říká se o ní totiž, že ji Ezau vyměnil za své prvorozenství s bratrem Jákobem. Zda to tak skutečně bylo, či nikoli, se dnes už asi nedozvíme.

Pravdou ale zůstává, že tahle odrůda má v naší kuchyni bohatou a dlouhou historii. Před vařením ji na pár hodin namočte. Rychleji ji tak uvaříte a lépe strávíte. Ideální je k přípravě pomazánek, vege hamburgerů a placiček, salátů, sekané nebo polévek. Je navíc skvělá k naklíčení.

Zelená čočka: Doputovala k nám až z Francie

Málokdo tuší, že zelená čočka k nám doputovala až ze země kvalitního vína a vybraných sýrů. Jejím domovem je totiž francouzské město Puy. Slupka zelené čočky má za syrova zelenohnědou barvu, po uvaření se zbarví dohněda. Její chuť je výrazná s příjemným oříškovým aroma. Na rozdíl od hnědé čočky ji není potřeba namáčet. Skvělá je třeba do salátů, oblíbených buddha bowls nebo jako příloha.

bigstock-very-healthy-food-raw-lentils-431540513.jpg

dva druhy čočky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čočka je poměrně levná a zároveň velmi variabilní surovina. Tak ji zařaďte do jídelníčku.

Žlutá čočka: Méně tuku a více bílkovin

Oproti svým konkurentům uvedeným výše obsahuje tahle odrůda menší množství tuku a více bílkovin. I proto si ji vegetariáni tolik oblíbili. K dispozici máte jak loupanou, tak neloupanou variantu.

Pokud dáte přednost druhé zmíněné, je dobré ji před vařením alespoň na dvě hodiny namočit. Pokud vás trápí zažívací obtíže, začleňte žlutou čočku do svého jídelníčku. Hodit se vám bude nejen jako příloha, ale také jako součást polévek, zeleninových či kari směsí. 

Červená čočka: Nenadýmá a skvěle chutná

Tuhle odrůdu opět není potřeba namáčet a k uvaření jí stačí klidně jenom patnáct minut ve vroucí vodě. Na rozdíl od ostatních luštěnin tolik nenadýmá a skvěle chutná. Je oblíbenou přísadou indické i vege kuchyně a oceníte ji při přípravě čočkového kari, pomazánek, salátů, ale i nejrůznějších placiček nebo burgerů. I tahle odrůda se dá navíc skvěle klíčit podobně jako čočka hnědá.

Černá čočka: Vysoká nutriční hodnota a spousta bílkovin

Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou a obrovským množstvím bílkovin, kterých má zhruba dvakrát více než oblíbené tofu. Je dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů a opět ji není před přípravou potřeba namáčet.

Svou tradiční barvu má díky zvláštnímu složení pigmentu, který je zdrojem antioxidantů, jež najdeme třeba v lesních bobulích. Skvěle se hodí do salátů, nádivek, pomazánek či rizota.

Pár triků závěrem

Aby luštěniny nenadýmaly, můžete k nim během vaření přidat pár kousků bobkového listu nebo další bylinky (např. saturejku, majoránku, petrželku, fenykl, anýz, mátu a podobně). Pokud navíc budete konzumovat luštěniny pravidelně, tělo si na ně zvykne a přestane s nimi ve střevech bojovat nadměrnou plynatostí. Při výběru sázejte na luštěniny čerstvé, nikoli ty konzervované.

Zdroje: 

  • https://www.idnes.cz/recepty/druhy-cocky-jak-uvarit-cocku-aby-nenadymala-recept.A161109_215312_recepty_haa
  • https://www.vitalia.cz/clanky/4-barvy-cocky-vyberte-si-pro-sebe-tu-pravou/
  • https://www.zdraviakrasa.cz/druhy-cocky-ktere-musite-zaradit-sveho-jidelnicku-880/ 
  • https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/cocka-skryte-bohatstvi-i-nezname-druhy