Jste zde

Domácí karamel: Poradíme, jak na tuhle pochoutku s nejasným původem

karamel a cukr Zdroj: www.bigstockphoto.com
Hříšně sladká pochoutka, které jsme obětovali nejeden spálený hrnec, má nejasný původ. Dodnes totiž nikdo neví, kde se tahle dobrota vzala. Jisté ale je, že si na ni pochutnáváme už nejedno století. Jak si karamel připravit doma? Prozradíme!

15. 1. 2021

O vzniku karamelu se vedou sáhodlouhé (často i vědecké) diskuze. Některé prameny tvrdí, že karamel ve své původní (a pekelně tvrdé) podobě vznikl kolem roku 1000 n. l. v arabském světě.

Sladkost prý vznikla vlastně úplně omylem rozpuštěním cukru ve vroucí vodě. Druhá teorie pak přisuzuje vznik karamelu prvním americkým osadníkům, kteří si na něm měli pochutnávat okolo až kolem roku 1650.

Samotný původ slova karamel ale hledejme přece jen o „kousek“ blíž naší domovské kotlině. Anglický název téhle pochoutky prý pochází z francouzského caramel, a to je zase patrně odvozeno od španělského slova caramelo, které Španělé používali už od 18. století.

Historici pak pracují s dvěma dalšími teoriemi. Jedna z nich říká, že slovo bylo odvozeno od latinského výrazu calamellus, což bylo označení pro cukrovou třtinu, nebo naopak má tohle slovo základ v arabském kora-moħalláh, což označuje něco jako "kouli z cukru".

bigstock-homemade-salted-caramel-sauce-354018434.jpg

karamel ve skleněné dóze
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Kdo vymyslel karamel? V tom dodnes nemáme úplně jasno. Někdo se kloní k Arabům, jiný k Francouzům.

Měkké karamelky a sladko-slaná pochoutka

Výše uvedená historie karamelu je ale silně spjatá pouze s jeho tvrdou variantou. První měkké karamelové bonbony vznikly pravděpodobně tak, že do nich kuchaři začali místo vody přidávat mléko nebo smetanu.

Jistá ovšem zůstává historie slaného karamelu, který má svoje kořeny ve Francii. Slaný karamel totiž vynalezl vyhlášený francouzský cukrář Henri Le Roux z Bretaně v roce 1977. Svůj objev nazval „caramel au beurre salé“, tedy doslova karamel se slaným máslem a pochoutku si nechal záhy patentovat. Málokdo taky tuší, že v roce 1980 pak byl slaný karamel titulován nejlepší cukrovinkou Francie.

Skutečného původu slova a vzniku karamelu se nám dneska už asi nepodaří dobrat, skutečností ale zůstává, že tahle sladkost směle konkuruje královně všech sladkostí – čokoládě. A jak si ji připravit z několika základních surovin bez toho, abyste museli pro novou sadu hrnců? Poradíme!

Na výrobu domácího karamelu budete potřebovat:

  • 300 g cukru krupice nebo krystal
  • 5 lžic vroucí vody
  • 55 g změklého másla
  • 200 ml horké smetany, 30%
  • lžíce vanilkového extraktu nebo skořice či soli

Z výše uvedených surovin si během dvaceti minut vyrobíte sklenici karamelu o objemu cca 300 gramů. A jak na to? Nejprve si připravte silnostěnný kastrůlek, ve kterém necháte na vysokém plamenu rozpustit cukr. Zkuste se vyhnout zběsilému míchání, které by rozpouštění cukru příliš nepomohlo. Ba právě naopak – mohly by se vám v něm vytvořit hrudky.

bigstock-homemade-salted-caramel-in-a-g-387849142.jpg

slaný karamel
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Slaný karamel je nejznámější a nejpopulárnější cukrovinkou Francie.

Jakmile se cukr začne tavit a zbarvovat do okrové a poté do světle jantarové barvy, stáhněte ho z plotny. V téhle chvíli by měl mít zhruba 150 stupňů Celsia. Jakmile karamel stáhnete, začněte do něj pomalu a po lžících přilévat (horkou!!!) vodu. Jakmile začne karamel kypět a bublat, nepřestávejte s mícháním. Že je tahle pochoutka hotová, poznáte podle její zlatohnědé barvy a konzistence připomínající med.

Náš tip: V téhle fázi může být karamel vhodnou surovinou pro výrobu lízátek, tvrdých karamelek apod.

Pokud ale chcete vytvořit sladkou karamelovou omáčku, na které si nevylámete zuby, vraťte karamel zpátky na plotnu a přidejte změklé máslo. Opět důkladně míchejte a máslo zapracujte do karamelové hmoty.

Jakmile máslo do karamelu vmícháte, přidejte do něj ještě horkou smetanu a vanilkový extrakt, sůl (pokud stojíte o "slanou" karamelovou variantu) nebo skořici. Vše společně nechte krátce probublat a stáhněte z plotny. Jakmile bude karamelová omáčka chladnout, přeceďte ji přes husté kovové síto do sklenice a bez víčka nechte úplně zchladnout.