Jste zde

Domácí marcipán: Vyrobte si ho snadno a jen ze 3 ingrediencí

domácí marcipánové koule Zdroj: Bigstockphoto
Cukrářský výrobek z mandlí a cukru si všichni pamatujeme podle výrazné chuti, za kterou by jedni položili život a druzí jen ohrnuli nos, kdyby se ocitli v jeho blízkosti. Patříte k první jmenované skupině? Zamlsejte si s domácím marcipánem!

28. 3. 2021

Marcipán známe úplně, ale úplně všichni. Jeho nezaměnitelnou chuť máme spojenou s drobným zdobením nebo figurkami na dortech, ale rádi si pochutnáme i na něm samotném, bez čehokoli dalšího. Víte, z čeho se tahle dobrota skládá a že není vždycky stejná?

Mls pro vyšší vrstvy, který prý léčil

O marcipánu v podobě, ve které ho dnes známe, se mluví od roku 700 n. l. Už tehdy ho začali pojídat v Orientu a říkali mu marcipán nebo taky mandlová cukrovinka. Z Orientu se dobrota dostala do Evropy asi ve 14. století, tady si na ní ale pochutnávaly jen vyšší vrstvy a první čtyři staletí se věřilo, že má léčebné účinky! Marcipán se rozšířil i mezi „obyčejný lid“ až po objevení Ameriky a následném rozmachu obchodu s cukrem. 

bigstock-marzipan-cake-with-pink-marzip-310431583.jpg

marcipánová růže
Zdroj: 
Bigstockphoto
Marcipán je tvárná hmota, ze které můžete vymodelovat například ozdoby na dorty.

Na tom, že marcipán léčí, může čistě teoreticky něco být. Jeho základem jsou totiž mandle, které obsahují nejen zdravé tuky, ale taky vlákninu, vitamíny B a E, kyselinu listovou, bílkoviny a minerály (hořčík, zinek, vápník a měď). Těžko ovšem povědět, jaký vliv by pravidelné pojídání marcipánu mělo na zdraví v souvislosti s obsaženým cukrem.

A když jsme u těch zajímavostí, nelze nezmínit to, že marcipán si coby tvárný materiál zamiloval i slavný (nejen) sochař Leonardo da Vinci. Jeho výtvory z marcipánu obdivoval i Ludvík I. Marcipánové sochy obdivuhodného umělce se pochopitelně nedochovaly. Zasloužil se o to mlsný královský dvůr…

Famózní domácí marcipán zvládne i kuchyňský amatér 

Marcipán se skládá jen z mandlí a cukru. Čím větší je zastoupení mandlí, tím je laskomina lepší, kvalitnější a dražší. Zároveň taky zákonná definice uvádí, že marcipán musí vzniknout z dílu marcipánové hmoty (ta má obsahovat minimálně 50 % mandlí a maximálně 50 % cukru) a dílu cukrové moučky.

Co potřebujete: 240 g jemného cukru (moučky, může být třeba i třtinová), 240 g sušených mandlí, 2 bílky a špetku soli

bigstock-close-up-view-of-coussin-de-ly-332507470.jpg

zelený marcipán
Zdroj: 
Bigstockphoto
Marcipán můžete dobarvit potravinářským barvivem.

Jak na to?

  • Mandle spařte, oloupejte, nechte je odležet a oschnout. Tahle práce vám odpadne, když koupíte rovnou mandle loupané.
  • Pak je rozdrťte na co nejjemnější prášek. Ten smíchejte s bílky a cukrem moučkou.
  • Následuje hnětení do požadované konzistence – hmota se nesmí lepit ani drolit. 
  • Chcete-li mít marcipán barevný, stačí přidat barvivo.
  • Vytvořte kuličky nebo jiné tvary, položte na talíř, přikryjte potravinářskou fólií a nechte pár hodin v ledničce. 

Takhle jednoduché to je. Pustíte se do toho?