17. 4. 2019
K přípravě velikonoční nádivky si připravte 5 kusů pečiva, 200 gramů předem uvařeného masa, 200 ml mléka, 75 gramů másla, 4 vejce, zhruba 3 hrsti zeleného lupení, sůl a pepř. Ostatní ingredience už záleží jen na vás a na vaší chuti.
Přípravu nádivku si nezjednodušujte!
Základem nadýchané a vláčné nádivky nejsou celá vejce, která rozklepnete k jednotlivým surovinám, ale dobře vyšlehaný sníh z bílků, který do směsi vmícháte až v samotném závěru. Žloutky přidejte hned v úvodu k máslu a utřete je do hladké pěny.
Příprava velikonoční nádivky vám nezabere mnoho času. Všechny suroviny stačí nakrájet na menší kousky a přidat je do mísy k utřenému máslu se žloutky a špetkou soli. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Označení hlavička dostala od vařené telecí hlavy
Maso vybírejte libové. Podle tradičního receptu našich předků můžete do nádivky obrat maso z telecí hlavy, nebo ho můžete nahradit kuřecím, jehněčím, králičím či uzeným masem. Výborně však chutná i velikonoční nádivka z více druhů masa.
Zelené bylinka jako symbol jara
Zelené lupení je nezbytnou součástí každé nádivky. Listy nádivku nejen dochutí, ale také vám dodají spoustu vitamínů a minerálů. Skvělou volbou jsou mladé výhonky kopřiv, které jsou plné síly, drobné kvítky sedmikrásek plné vitamínu C, pampelišky, špenát, medvědí česnek, aromatický libeček, petržel, pažitka i listy jitrocele kopinatého, který má antibiotické a protizánětlivé účinky.
Zeleným lupením nešetřete! Čím více druhů a množství bylinek použijete, tím lepší chuť bude vaše nádivka mít!
Bylinky spařte v horké osolené vodě a po vyndání je ihned zchlaďte studenou vodou. Díky tomu si zachovají svou krásně zelenou barvu.
Pečivo zalijte mlékem
Nepostradatelnou součástí velikonoční nádivky je také pečivo, které v tradiční nádivce našich prababiček nahradilo svařené mléko s krupicí. Použít můžete rohlíky, housky i toastový chleba, který jde snadno nakrájet na kostičky. Pečivo použijte alespoň jeden den staré nebo ho usušte v troubě. Po zalití mlékem z něj nebude blátivá kaše.
Než přidáte pečivo k utřenému máslu se žloutky a k ostatním surovinám nezapomeňte ho zalít mlékem, smetanou nebo směsí mléka a vývaru.
Hotovou směs nalijte do pečící formy, kterou si předem vymažete tukem a vysypete strouhankou. Nádivku pečte dozlatova. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sníh z bílků zapracujte až nakonec
V samotném závěru přidejte dobře vyšlehaný sníh, sůl a pepř. Nádivku můžete doladit muškátovým oříškem, česnekem, špekem, osmaženou cibulkou nebo kurkumou, která velikonoční nádivce dodá krásně žlutou barvu. Vegetariáni mohou maso nahradit osmaženými žampióny.
A jak připravujete velikonoční nádivku vy? Podělte se s námi o váš tradiční recept na vynikající velikonoční nádivku.