26. 2. 2020
Co ovlivňuje trvanlivost chleba?
V první řadě je to použitá mouka, způsob výroby a délka pečení (čím tvrdší kůrka, tím pomalejší stárnutí). Obecně déle vydrží chléb žitný, protože žito drží vláčnost.
Naopak chleba vyrobený z pšenice „stárne“ rychleji. Delší životností se mohou pochlubit taky tradiční kváskové chleby, protože se v nich tvoří kyselina mléčná a octová, která působí jako přírodní konzervanty.
Trvanlivost chleba začněte řešit už v obchodě
Dnešní obchody se často prezentují zaručeně čerstvým pečivem, které právě vyndali z pece, ale realita bývá často jiná. Značná část prodávaného pečiva pochází ze zmražených polotovarů, kdy se chléb nejprve rozpeče a před dokončením je vyndán z pece, odkud putuje do mrazáku, je zabalen a připraven k exportu do konkrétního obchodu.
Chleba nepatří do lednice ani do igelitového pytlíku. Po přinesení domů ho uložte do utěrky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Tam se pak znovu rozmrazí, dopeče se a putuje na pulty. Takový chléb má pak zcela jinou trvanlivost než chleba dovezený přímo od pekaře.
Jak vybrat opravdu čerstvý chleba?
Řiďte se smysly, které vám mnohé napoví. Zapojte zrak a zkontrolujte, jestli je bochník pravidelný, klenutý a bez ostrých hran. Jeho kůrka by měla být jiskrně kaštanová, stejnoměrně zabarvená a pružná. Na řadě je čich. Bochník by měl vonět typickou chlebovou vůní.
A v neposlední řadě využijte i hmat. Správně propečený chléb by měl při poklepu na spodní stranu „zvonit“. Doma můžete čerstvost chleba zkontrolovat hned po rozkrojení. Střídka by měla být pružná, bez vlhkých míst, s pravidelnými póry bez dutin, propečená a vláčná.
Igelitu vstup zakázán
A to nejen z čistě ekologického hlediska, ale především pro to, že chléb v něm rychle ztrácí své žádoucí vlastnosti a čerstvost. V obchodech většinou jinou možnost, než schovat bochník do plastikového sáčku, nemáte.
Hned po příchodu domů ho ale ze sáčku vybalte a naopak mu dopřejte „zábal“ z plátýnka, klasické nebo bambusové utěrky. Takto zabalený chleba můžete uložit do ošatky nebo dobře větraného chlebníku. Čerstvý vydrží i několik dnů.
Chléb můžete i zamrazit, pozor ale na to, že tím jeho kvalitu nezvýšíte.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Když to nestačí
Nakoupili jste chleba víc, než dokážete zkonzumovat? Na častou radu – uložit ho do ledničky zapomeňte. Nejen, že bochník nasaje pachy lednice, také teplota okolo deseti stupňů urychlí proces jeho stárnutí. Mnohem lepší varianta je chléb zamrazit.
Pamatujte ale na to, že v jakém stavu chleba zamrazíte, v takovém ho taky z mrazáku vytáhnete. Neplatí, že by mrazem chleba zvláčněl nebo byl nadýchanější. Čerstvé pečivo uložte do krabičky (ne sáčku) a udržujte konstantní teplotu pod -18 stupni.
Co radily naše babičky?
Maminky našich maminek a babiček běžně halily bochník chleba do vlhkého plátýnka nebo k němu do ošatky či chlebníku přidávaly kousek jablka. Chleba tak vydržel déle čerstvý.
A jak na jeho porcování? Bochník krájejte zoubkovaným nožem s tenkým ostřím a krajíce, které nespotřebujete, nezapomeňte znovu zabalit do utěrky. Pokud se vám nechce zbytky chleba mrazit, připravte z nich topinky s masovou nebo zeleninovou směsí a česnekem.