29. 5. 2023
Proč má smysl popíjet kopřivový čaj a s jakými neduhy pomůže? Máme pro vás odpovědi na nejčastější otázky i jednoduchý recept, podle kterého připravíte lahodný nápoj během několika minut.
Co všechno obsahují kopřivy a jak čaj z nich pomáhá?
Kopřiva je úžasná léčivka, která obsahuje vitamíny A, C a K a také minerály (hořčík, železo) a spoustu antioxidantů, které chrání naše tělo před volnými radikály.
Kopřiva působí močopudně, což znamená, že zabraňuje zadržování vody v těle. Je proto ideální pro jarní očistu nebo jako podpůrný nápoj při nejrůznějších dietách. Kromě toho podporuje trávení a má protizánětlivé účinky.
Odvar z kopřivy pomáhá při chudokrevnosti a při špatné krvetvorbě, dokáže pozitivně zapůsobit na látkovou výměnu a kojící ženy ocení zejména jeho schopnost podporovat tvorbu mléka.
Přečtěte si také: Přírodní hnojivo z kopřiv: Vyrobte si extrémně zapáchající zázrak pro záhonky
Dalším benefitem kopřivového čaje je i podpora prokrvení, jež má dobré účinky při onemocnění močových cest. Čaj je vhodný i pro alergiky, jelikož při pravidelné konzumaci snižuje výskyt ekzémů a odstraňuje sennou rýmu.
Mezi další účinky kopřivového čaje se dále řadí také zmírňování únavy a celková podpora metabolismu i imunitního systému. Působí blahodárně na žaludeční potíže a dokáže odstranit i některé menstruační problémy.
Kopřivový čaj pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a má příznivé účinky na revma či bolest kloubů. Zevně se kopřivový odvar užívá k přípravě vlasových tonik nebo vod.
Mohlo by vás zajímat: Hnojení zahrady bez chemie: Zkuste kvašené kopřivy, starý chleba nebo obyčejné mléko
Lahodný čaj připravíte z mladých i sušených kopřiv
Na kopřivovém čaji si můžete pochutnávat prakticky celoročně. Skvělý je totiž jak z čerstvých lístků, tak z těch sušených. Čaj připravený z mladých kopřiv sice nemá tak výraznou barvu, zase je v něm ale velké množství enzymů a vitamínů. Oproti tomu čaj ze sušené kopřivy má tmavší zelenavou barvu, ale jeho účinky už nejsou tak výrazné.
K přípravě čaje potřebujete jen pár listů kopřiv. Obecně se doporučuje dva šálky vody na každý šálek listů. Pokud sbíráte čerstvé rostlinky, mladé kopřivy můžete upotřebit celé, včetně stonku.
U starších kopřiv pak sbírejte jen listy. A nezapomeňte na rukavice! Popálení od kopřivy je sice zdravé, ale dost nepříjemné.
Recept na kopřivový čaj s medem
Kopřivový čaj můžete popíjet během celého dne. Vždy ale ideálně hned po uvaření a vychladnutí. Pokud chcete podpořit účinky kopřivy, zkombinujte ji s listy pampelišky, sušenou čekankou a či s mátou peprnou.
Na kopřivový čaj budete potřebovat:
Jak na to:
Kopřivy propláchněte a zalijte vroucí vodou. Nechte zhruba 15 minut louhovat. Poté kopřivový čaj oslaďte podle chuti medem nebo stévií. Pokud se vám zdá při konzumaci příliš silný, nařeďte jej vodou.
Ani kopřivy nejsou úplně bez rizika
Stejně jako u jiných bylinek, je také u kopřiv potřeba dát pozor na případné kontraindikace nebo nežádoucí účinky. Kopřiva může u citlivějších jedinců vyvolat průjem či podráždění žaludku.
Bez lékařského svolení by s užíváním kopřivy určitě neměli začínat pacienti užívající léky na ředění krve. Konzultace je na místě také u dětí nebo těhotných a kojících žen. Pokud u sebe po požití odvaru z kopřiv zaznamenáte jakékoliv nebývalé obtíže, s užíváním přestaňte a další postup konzultujte s lékařem.
Použité zdroje:
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/6758-jak-pripravit-koprivovy-caj-ktery-detoxikuje-organismus-a-podporuje-traveni
- https://www.ireceptar.cz/zdravi/caj-z-koprivy-kazdy-den-30000714.html
- https://prodejny.kaufland.cz/online-magazin/telesne-a-dusevni-zdravi/koprivovy-caj.html
- https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/koprivovy-caj-ucinky