Jste zde

Meruňkový olej je požehnání pro citlivou pokožku. Ale skvělý je i do dezertů!

meruňkový olej Zdroj: Shutterstock
Do meruňkového oleje se zamilujete hned při prvním setkání. To je skoro jisté. Zvlášť pokud máte citlivou pokožku, bojujete s jejími záněty nebo se potýkáte s ekzémem či lupenkou. Hned vám prozradíme proč.

18. 6. 2023

Olej, který se lisuje z meruňkových jader, totiž okamžitě zalahodí vaší pleti a pokožce – je neobyčejně lehký, a tím pádem na pokožce velice příjemný. A „jedlou variantu“ využijete i v kuchyni.

Od meruněk k oleji

Meruňky se už od pradávna hojně pěstovaly v Egyptě a Číně, kde to s nimi taky náležitě uměli. V tradiční medicíně byla jejich jádra využívána k léčbě a meruňkový olej platil za cenný zdroj živin. Výjimečná nebyla ani jeho konzumace a časem se stal taky příměsí do kosmetických produktů. Hodně si ho oblíbili i angličtí osadníci v 17. století. 

Meruňkový olej se lisuje zastudena (tedy tak šetrně, jak je to jde), a proto si uchovává spoustu cenných látek. Ty jsou pak pro mnoho lidí požehnáním a účinnou pomocí s kožními potížemi nejrůznějšího ražení.  

shutterstock_446938747.jpg

meruňkový olej v baňce
Zdroj: 
Shutterstock
Meruňkový olej je pohlazením pro pokožku. A to i tu citlivou a náchylnou na tvorbu ekzémů.

Meruňkový olej: Účinky, které vás mile překvapí

Co dokáže olej s vaší pokožkou? Při pravidelné aplikaci se stará o zjemnění a vyhlazení, zbaví vás popraskané pokožky, kterou často namáháte, a podpoří tu citlivou. Dokáže proniknout hluboko do pokožky a perfektně ji hydratovat. Pomáhá taky v mnohdy zdlouhavých bojích s lupénkou a ekzémem.

Prospěje nejen pleti a pokožce, ale i vlasům. Pokud máte vlasy suché a lámavé, připravte si masku, do níž olej přidáte. Pomůže vám ke krásným, zdravým a lesklým vlasům i k jejich růstu. Báječné povzbuzení přináší meruňkový olej i suché pokožce na hlavě – stačí, když si na ni občas pár kapek nakapete. A nebojte se, bude tam působit, aniž byste z něj měli mastné vlasy.

Meruňkový olej se hodí i k odličování make-upu, může být nosným olejem pro éterické oleje při masážích spojených s aromaterapií. Přimíchat si ho můžete i do cukrového peelingu. 

Meruňkový olej pokožku nedráždí, naopak ji zklidňuje. A k tomu všemu nezanechává pocit mastnoty.

shutterstock_2070248288.jpg

meruňkový olej lisovaný zastudena
Zdroj: 
Shutterstock
Meruňkový olej najde uplatnění i v kuchyni, nicméně pozor na to, abyste měli ten, který je k vaření opravdu určený.

Čím to je, že je tak báječný? Obsahuje především nenasycené mastné kyseliny (především kyselinu olejovou a esenciální omega-6 mastnou kyselinu linolovou), vitamíny A a E. O těch je známo, že jsou skvělé na pleť, vlasy a nehty. 

Co s ním v kuchyni? Třeba dezerty nebo marinády

Meruňkový olej bývá světle žlutý a voní po oříškách, chuťově se dá přirovnat k mandlím. Proto se dá použít třeba do cukroví, do nejrůznějších dezertů, ovocných salátů, marinád nebo pomazánek

Jen si dejte pozor na to, abyste v kuchyni vždycky pracovali s „potravinářskou verzí“ oleje. Meruňkový olej je sice při vnějším užití naprosto bezpečný, při nadměrné konzumaci ale může vlivem příjmu látky zvané amygdalin dojít k vylučování jedovatého kyanidu přímo ve vašem těle.

Při přípravě oleje určeného k požívání na to ovšem výrobci myslí a dělají všechno proto, aby riziko otravy a selhání dýchacích cest vůbec nevzniklo. 

Skladovat jen chladu a temnu

Meruňkový olej vám může vydržet 6 až 12 měsíců, to ale jen za předpokladu, že ho budete správně skladovat – tedy v chladu a temnu. Je totiž náchylný ke žluknutí, což byste posléze rychle zjistili. Olej vám déle vydrží, když mu vyhradíte místo v ledničce

Použité zdroje:

  • https://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/rostlinne-oleje/merunkovy-olej-na-plet-vlasy-i-do-dezertu/
  • https://bewit.love/produkt/apricot-oil
  • https://www.energiezivota.com/superfoods-superpotraviny/merunkovy-olej-zdravotni-vyhody/
  • https://www.rehabilitace.info/krasa/merunkovy-olej-na-plet-proc-a-jak-ho-pouzit/