17. 5. 2022
Nadměrná konzumace cukru má negativní vliv na zdraví. Přispívá ke vzniku obezity a cukrovky, zvyšuje riziko onemocnění srdce i cév, vede k vyšší kazivosti zubů, a dokonce útočí i na naši paměť a náladu. Vede k závislosti, které se jen těžko zbavuje.
Zkuste proto vyměnit nezdravé laskominy plné cukru za mnohem zdravější alternativu! Naše ovocné plátky vás mile překvapí.
Ovocné plátky neboli ovocné kůže jsou chutnou a velice zdravou alternativou mlsání, kterou si velmi jednoduše můžete připravit i doma. Stačit vám bude pouze ovoce, mixér a trouba, popřípadě sušička.
Plátky sušte při nízké teplotě
Sušené ovocné plátky nejsou nic jiného než ovoce rozmixované na pyré a sušené vzduchem ideálně při teplotě od 40 do 45 stupňů Celsia. Při těchto teplotách si totiž ovoce zachová maximální množství vlákniny, minerálů, vitamínů a dalších cenných látek, které mají pozitivní vliv na zdraví.
Vaší chuti a fantazii se meze nekladou!
Na přípravu ovocných placek je ideální jakékoliv přezrálé ovoce, které je měkké, nikoliv však zkažené. Využít můžete čerstvé i mražené a jednotlivé druhy ovoce můžete použít samostatně nebo je můžete kombinovat. Vynikající je například ovocná placka z jablek a švestek nebo třeba z černého rybízu a banánu či kombinace lesního ovoce.
Tip: Ovocné plátky můžete přidat do müsli, jogurtů i do sladkých kaší nebo je můžete použít i jako kreativní ozdobu na nejrůznější dezerty. Za pomoci vykrajovacích formiček z nich totiž můžete vyříznout různé tvary.
Rozmixované ovoce můžete navíc různě dochutit a podle potřeby i dosladit. Skvěle se hodí skořice, vanilka i mletý kokos, sušené datle, fíky a rozinky. Přidat však můžete i slunečnicová, lněná, sezamová nebo chia semínka a obohatit tak vaše plátky o zdravé tuky a další cenné látky. K doslazení zase můžete využít med, javorový sirup či sirup datlový.
A jak na to?
Samotná příprava je velmi jednoduchá a rychlá. Nejvíce času zabere pouze sušení ovocné placky, které podle tloušťky, druhu ovoce a množství vody může trvat 10 až 12 hodin.
Ovoce umyjte, odšťopkujte a případně zbavte pecky, slupky a drobných semínek. Vše nakrájejte na menší kousky a za pomoci výkonného mixéru ho rozmixujte na husté a velmi jemné pyré.
Směs v případě potřeby ještě propasírujte, dochuďte a následně ji nalijte na plech vyložený pečicím papírem nebo silikonovou podložkou na pečení. Ideálně v rovnoměrné vrstvě o tloušťce maximálně 4 mm.
Plech vložte do trouby a plát sušte při nízké teplotě a při otevřených dvířkách, aby mohla odcházet vznikající vlhkost. Jakmile placka přestane lepit a lze snadno odlepit z papíru, máte hotovo.
Správně usušené a uskladněné vydrží i několik měsíců
Hotové plátky skladujte v suchu, v chladu a v dobře uzavřené nádobě, aby se k nim nemohli dostat moli, kteří ovocné plátky opravdu milují.
Zdroje:
- https://www.divozenkavkuchyni.cz/post/2018/07/31/ovocny-pergamen
- https://primanapady.cz/clanek-297380-ovocne-platky-nebo-rulicky-skvele-do-skoly-do-prace-i-na-cestovani
- https://kitchenette.cz/clanek/ovocne-kuze
- https://www.spektrumzdravi.cz/recepty-a-jidlo/hit-jmenem-ovocne-kuze-setrne-susene-ovocne-placky-vam-uchovaji-cenne-vitaminy-na-dlouhe-mesice