24. 2. 2022
Vaječný bílek
Podařilo se vám přesolit polévku? Nelomte rukama a nevylévejte ji. Zachránit ji poměrně snadno a rychle můžete obyčejným vaječným bílkem. Čtyři bílky vlijte do vroucí přesolené polévky, nechte je ve vývaru srazit a poté je opatrně vyndejte naběračkou s otvory nebo polévku přeceďte.
Syrová brambora
Dalším zázrakem, který máte ve spíži nebo kuchyni neustále po ruce, je i obyčejná brambora. Dva nebo tři kusy větších brambor nakrájejte na plátky či kousky a v pokrmu je vařte alespoň 15 minut. Pak je z hrnce vylovte. Brambory do sebe vtáhnou přebytečnou sůl a zachrání tak přesolené jídlo.
Náš tip: Pokud se vám podařilo přesolit omáčku, brambory do ní nastrouhejte na jemném struhadle. Z omáčky je následně nemusíte lovit. Kromě toho, že ji zbaví přílišné slanosti, ji také poměrně snadno zahustí.
Kořenová zelenina
Zajímavým, ale neméně účinným trikem, je i kořenová zelenina, která do sebe opět přebytečnou slanost natáhne a ještě pokrm příjemně dochutí. Stačí mrkev, celer nebo petržel nakrájet na kostičky, nasypat do přesoleného jídla (nebo zabalit a svázat do plátýnka) a po cca půl hodině ho z hrnce vylovit.
Jogurt nebo smetana
Od přílišné slanosti pokrmu snadno pomůžou i některé mléčné výrobky – typicky zakysaná smetana nebo bílý a kvalitní jogurt. Smetana i jogurt dokonale zjemní omáčku i polévku a navíc jí dodají skvělou chuť a typickou krémovou konzistenci. Kromě soli si poradí taky s chilli nebo dalšími pikantními složkami pokrmu, se kterými jste to tentokrát tak trochu přehnali.
Kuskus a quinoa
Skvělým trikem je i použití obyčejného kuskusu nebo quinoy. Tyto potraviny, jsou podobně jako brambory, bohaté na sacharidy a soli dokážou absorbovat opravdu hodně. Podobně fungují třeba i luštěniny, které můžete pro lepší efekt rozmixovat nebo propasírovat. Kromě toho, že stáhnou slanou chuť, pokrm snadno zahustí.
Bylinky a koření
Slanou chuť pokrmu můžete potlačit přidáním bylinek nebo oblíbeného koření. V prvním případě používejte pouze čerstvé a nasekané bylinky (ideálně libeček nebo petrželku), v případě druhém sáhněte po koření, do kterého už výrobci nepřidávají dodatečnou sůl. V opačném případě by byl pokrm na vyhození.
Tmavý chleba
Na přesolené omáčky a polévky zabírá také tmavý chleba, ideálně však jeho kůrky. Ty dokážou „srazit“ slanost pokrmu o dobrou polovinu. Stačí z chleba kůrky okrájet, vhodit je do pokrmu a po cca 20 minutách vylovit. Pokud potřebujete omáčku nebo polévku zahustit, jednoduše chleba v pokrmu rozmixujte. Vyhnete se dodatečnému zahušťování moukou.
Všemocný cukr
Pokud chcete potlačit jednu chuť, bude potřeba zapracovat na té další. Typicky vás u přesolených pokrmů může zachránit cukr nebo lžíce vinného či jablečného octa. Použit můžete i med nebo nastrouhaná jablka. Skvěle fungují i sterilovaná a na kostičky nakrájená rajčata.
Vsaďte na bublinky
Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, zkuste poslední trik s perlivými nápoji. K přesolenému jídlu jednoduše servírujte třeba šumivé víno, prosecco, cider nebo obyčejnou perlivou minerálku. Bublinky v nápojích totiž neutralizují chutě, takže i příliš soli se při párování s perlivými nápoji trochu vytratí.
Použité zdroje:
- https://fresh.iprima.cz/jak-na-to-tipy-a-triky-v-kuchyni/3-tipy-jak-zachranit-presolene-jidlo-staci-bezne-ingredience-z-domova
- https://www.jenzeny.cz/domacnost/presolila-jste-jidlo-prozradime-vam-jednoduche-triky-jak-jej-zachranit
- https://www.prozeny.cz/clanek/presolili-jste-jidlo-vime-jak-to-napravit-50931