27. 3. 2022
Řapíkatý (nebo taky řapíkový) celer se k nám dostal z přímořských oblastí v západní Evropě. Vyhovuje mu teplé přímořské klima a svou popularitu si získal zejména ve středomořských kuchyních a v Americe, kde je oblíbenější než celer bulvový, nám běžně známý a používaný.
Proč bychom mu měli dát šanci? Tahle křupavá pochoutka je totiž doslova napěchovaná vitamínem C, který je významným antioxidantem a chrání naše buňky před oxidativním stresem a poškozením volnými radikály. Kromě toho obsahuje i bílkoviny, vlákninu, vitamín B1, vitamín B2, karoten, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, hořčík a jiné.
Proč si pochutnávat na řapíkatém celeru?
Pravidelná konzumace řapíkatého celeru pomůže upravit zažívání a trávení, pročistí ledviny a podpoří činnost endokrinních žláz. Je vhodný taky při artritidě, revmatismu a dně, nervových slabostech a vysokému tlaku, který dle nejnovějších studií pomáhá snižovat.
Řapíkatý celer dokonce podporuje látkovou výměnu a povzbuzuje chuť k jídlu. Má pozitivní účinky i na funkci jater a ledvin, je močopudný, tělo zevnitř desinfikuje a zbavuje ho bakterií i virů. Obnovuje i funkci centrálního nervového systému a odstraňuje z něj neurotoxiny.
Zelenina navíc obsahuje minerální soli podporující aktivitu mozku a funkci neuronů, hydratuje na hluboké buněčné úrovni a některé zdroje dokonce tvrdí, že snižuje pravděpodobnost výskytu migrény. Pomáhá zvládat stres a obnovuje DNA.
Co z řapíkatého celeru konzumovat?
Stejně jako kteroukoliv jinou zeleninu, je dobré i řapíkatý celer konzumovat v syrovém stavu. Jedině tak z něj dostanete maximum cenných látek, vitamínů a minerálů. Skvěle se hodí třeba do míchaných salátů, jako příloha k masu, luštěninám, těstovinám i bramborám. Použít ho můžete taky jako ozdobu na jednohubky nebo chlebíčky a skvělá je z něj i za studena lisovaná šťáva.
V kuchyni ale samozřejmě najde uplatnění taky při vaření, dušení, blanšírování nebo smažení. Skvělé jsou i syrové proužky řapíkatého celeru s nejrůznějšími smetanovými nebo jogurtovými dipy. Konzumovat z něj můžete jak samotná, zhruba 30 centimetrů dlouhá tuhá a křupavá žebra (řapíky), tak maličké lístky, které z nich vyrůstají.
Mohlo by vás zajímat: Řapíkatý celer obsahuje tzv. záporné kalorie, což znamená, že více energie, než vám do těla přinese, vydáte na jeho trávení
Silný antioxidant i alergen
I přes své úžasné účinky je potřeba být s konzumací řapíkatého celeru opatrný. Jde totiž o jeden z nejsilnějších alergenů. Pokud po jeho konzumaci pozorujete vyrážku, svědění nebo brnění jazyka, je dobré se mu do budoucna vyhnout.
Pokud vám celer nevadí, s jeho konzumací to přesto nepřehánějte. Maximálně byste denně měli sníst tři stonky, a to v kombinaci s jinou zeleninou nebo ovocem. I tady totiž platí zlaté pořekadlo: Všeho s mírou.
Praktická rada závěrem: V obchodech vybírejte pouze celer s jasně zelenými a neovadlými listy. Pokud jsou na omak jednotlivé řapíky gumové, raději sáhněte po jiném kousku.
Použité zdroje:
- https://budejovice.rozhlas.cz/stava-z-rapikateho-celeru-vyzene-z-tela-skodliviny-a-zbavi-chronickych-nemoci-7751082
- https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295526-rapikaty-celer-patri-mezi-lahudkove-zeleniny-vite-jake-ucinky-ma-na-nase-zdravi
- https://www.mojezdravi.cz/hubnuti/rapikaty-celer-je-afrodisiakum-pomaha-hubnout-a-proti-depresim-2171.html