29. 12. 2023
Jsme si jistí, že pokud mangold ještě neznáte, překvapí vás – botanicky jde o řepu, a tak má blíž právě k milované (i nenáviděné) červené řepě než k čemukoli jinému. Navíc se běžně urodí v mnoha barevných variacích, a tak nejen skvěle chutná, ale i pěkně vypadá.
Proč si mangold čas od času dopřát?
Z mangoldu načerpáte spoustu prospěšných látek. Zastoupeny jsou v něm vitamíny (A, B, C, E) i minerály (vápník, železo, draslík, hořčík, fosfor). Až z 92 % může být tvořen vodou, zbytek jsou bílkoviny a cukry.
Svým složením přispívá proti kornatění cév, díky obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti, posiluje nervový systém a pročišťuje krev. Dávejte ale pozor na množství, které konzumujete – mangold může mít projímavé účinky.
Mangold: pěstování, sklizeň a původ
Z téhle zeleniny, která se u konzumentů v našich zeměpisných šířkách příliš nechytá, se dají jíst jak hladké a vrásčité listy (dlouhé až 30 cm), tak i stonky. Svůj původ má v Přední Asii a ve Středomoří, v Evropě se s ním dá setkat hlavně v jižní části Itálie a Španělska. Pokud máte skleník, pravděpodobně ho zvládnete vypěstovat i u nás.
Mangold je typickou letní zeleninou. V mírném podnebném pásu se sklízí od června do září, z dovozu se ale dá získávat od března až do října. Jakmile si ho přinesete domů, najděte mu místo v ledničce – tam vám vydrží svěží i několik dní.
Když se do pěstování skutečně budete chtít pustit, nejspíš vás potěší, že zelenina, která je podobně lahodná jako špenát, má mnohem nižší nároky. Mimochodem – mangoldu se u nás dařilo už zhruba před třemi stovkami let, jenže pak ho vytlačil právě zmíněný zelený sok.
Později ale lidi zjistili, že mangold je vděčnější. Krásně totiž dorůstá, takže není třeba ho vysazovat opakovaně. A co tedy pro úspěšné pěstování potřebuje?
- středně těžkou a dobře propustnou půdu
- půdu s pH 6,5–6,8 – když je kyselejší, zařaďte do pěstební rutiny podzimní vápnění
- chcete-li sklízet v létě, vysévejte semena v dubnu a květnu; pokud chcete sklízet na jaře a na podzim, vysévejte je v druhé polovině léta
- vysévejte do hloubky 2–4 cm, nechávejte vzdálenost mezi semeny 8–12 cm a záhony od sebe umístěte 30–40 cm
- jakmile se objeví 3–4 listy, pěkně mangold protrhejte (vyjednoťte)
Mangold je dvouletá rostlina, která vykvete až po přezimování. Když to bude dřív, nejspíš bude na vině dlouhodobý chlad nebo přísušky. Jakmile na mangoldu objevíte stvol, seřízněte ho hned nad zemí. Pak rostlina může znovu obrazit.
Co s mangoldem v kuchyni?
Když už si mangold vypěstujete (nebo si ho přinesete z obchodu), je čas zjistit, jak se dá využít. Zatímco řapíkaté odrůdy (se silným řapíkem) je vhodné upravovat jako chřest, ty listnaté (s velkými listovými čepelemi) poslouží jako špenát. Výhodou mangoldu je jeho lehce oříšková chuť, která nikdy nesklouzne k ostré nebo palčivé.
Mangold si tedy můžete vychutnat syrový jako součást zeleninových salátů. Lístky se dají přidat do omáček a polévek, chutnají i v těstovinách, s noky a se sýry (listy mangoldu si s nejrůznějšími druhy sýrů můžete i zapéct). Chybu neuděláte, když je přihodíte do míchaných vajíček nebo když stopky řapíkaté odrůdy oloupete a tepelně upravené v páře je dáte k masu.
Listové těsto a mangold. Recept, na který nedáte dopustit
Když už vás lákáme, abyste mangold vyzkoušeli, přikládáme rovnou i recept, v němž hraje důležitou roli. Jde o jednoduchý závin nečekaných chutí!
Co potřebujete: listové těsto, ½ svazku cibulky, 175 g balkánského sýra, 800 g mangoldu, 125 g másla, 6 lžic olivového oleje, 2 vejce, 100 g nasekaných vlašských ořechů, lžičku pálivé papriky, 5 lžic mléka, žloutek, sůl a pepř
Jak na to?
- Mangold si očistěte a nakrájejte na nudličky.
- Cibulky nasekejte najemno a balkánský sýr rozmačkejte.
- Rozehřejte 3 lžíce másla a 3 lžíce oleje. Na téhle směsi pak zhruba 3 minuty opékejte vlašské ořechy.
- Potom přidejte mangold a nechte ho na 2 minuty podusit.
- Vmíchejte vajíčko, papriku, balkánský sýr a podle chuti sůl a pepř.
- Rozpusťte zbytek másla a pak ho rozšlehejte se 4 lžícemi mléka a s vejcem. Přidejte taky zbytek připraveného oleje.
- Touhle směsí potřete pláty listového těsta, dejte je na sebe a rozválejte do tvaru obdélníku.
- Předehřejte si troubu na 200 °C. Na pláty ještě poklaďte mangold, pak je zaviňte a položte na plech.
- Závin potřete směsí ze lžíce mléka a žloutku a pečte ho zhruba 35 minut.
Dejte mangoldu šanci a dostaňte z jeho oříškové chuti maximum. Nezklame vás, ať už si připravíte závin, palačinku, nebo těstoviny.
Použité zdroje:
- ireceptar.cz/zdravi/mangold-na-zahradce-a-v-kuchyni-nenarocna-alternativa-spenatu.html
- prodejny.kaufland.cz/sortiment/lexikon-potravin/zelenina/listove-salaty/mangold.html
- kucharkaprodceru.cz/mangold-recepty/
- cs.wikipedia.org/wiki/Mangold
- labuznik.cz/recept/zavin-z-listoveho-testa-s-mangoldem/