Jste zde

Sluneční alergie je otravná a bolestivá: Riziko jejího vzniku snižuje mrkev i červené maso

opalovací krém na zádech Zdroj: Shutterstock
Tolik jste se na dovolenou u moře těšili. Od druhého dne se ale schováváte navlečení pod slunečníkem a trápí vás úporné svědění a bolesti. Dostala vás sluneční alergie! Co dělat, abyste její projevy zmírnili a v budoucnu si na vás nepřišla?

7. 8. 2024

Alergie na sluníčko, chcete-li odborněji světelná urtikaria (kopřivka) nebo polymorfní světelná dermatóza zpravidla vzniká uvolněním histaminu v pokožce. Histamin je ovšem jedním, nikoliv jediným spouštěčem téhle nepříjemné komplikace, která se projevuje začervenalými ložisky, pupínky, otravnou bolestí, štípáním a úporným svěděním.

Svůj podíl na vzniku sluneční alergie mají i volné radikály, které zvyšují oxidativní charakter vnitřního prostředí organismu.

Přečtěte si také: Péče o plavky na konci sezony: Dopřejte jim pračku, zapomeňte na aviváž a položte je do chladu

shutterstock_2037413615.jpg

spálená kůže
Zdroj: 
Shutterstock
Rizikem při pobytu na slunci není jen "klasické" spálení, ale i alergie na sluníčko.

Kdo je sluneční alergií nejvíce ohrožený?

Sluneční alergie nejčastěji postihuje ženy ve věku 20 až 40 let se světlou nebo citlivou pokožkou. Takhle „dovolenková“ nepříjemnost se ovšem může objevit taky u dětí nebo mužů. Potrápit zkrátka dokáže každého bez ohledu na pohlaví nebo věk.

Puchýřky, vyrážky a zarudlá místa se zpravidla objevují na nejvíce odhalených částech těla, jako jsou paže, hrudník a záda. Většinou touhle nepříjemností trpí osoby, které se sluníčku vystavují jen sporadicky a pokožku během roku tzv. „neotužují“.

První pomoc aneb Jak si ulevit, když už se alergie „rozjede“?

Jako první pomoc doporučujeme omýt postižené místo sladkou (nikoliv slanou mořskou) vodou, natřít ho panthenolem (nebo Fenistil gelem) a schovat pod kus světlé látky. Použít můžete i tekuté pudry, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Přesnou indikaci a produkt vám doporučí ale sám dermatolog či lékárník.

Zbytek pobytu se slunečním paprskům vyhýbejte a pokožku chraňte opalovacím krémem s SPF 50. Užít můžete jednorázově také antihistaminika typu Zodac, Zyrtec apod. 

Mohlo by vás zajímat: Jak a kam uložit letní oblečení? Na drátěná ramínka radši zapomeňte

shutterstock_2046098255.jpg

alergie na slunce
Zdroj: 
Shutterstock
Alergie na slunce se projevuje výraznými fleky, ale i nepříjemným svěděním a pálením.

Jak předcházet vzniku sluneční alergie?

Pokožku na pobyt na sluníčku průběžně připravujte. Nezapomeňte pobývat na slunci i v zimě. I když vy slunce přes mraky nevidíte, většina UV záření se dostane i skrz ně na vaši pokožku. Solárium je dosti diskutabilní, ale v „otužování“ pokožky může pomoci. Podobně účinné jsou také UV lampy. 

Zhruba dva až tři měsíce před plánovanou dovolenou doplňte jídelníček o potraviny, které obsahují větší množství zinku (například červené maso, luštěniny apod.) a betakarotenu (typicky mrkev). Pořídit si můžete i speciální doplňky stravy s těmito minerály. 

Pokožku na dovolené vystavujte sluníčku opatrně a nezapomínejte se mazat krémy s vysokým SPF. V lékárnách a lepších drogériích seženete také mléka a oleje, které jsou určené přímo na citlivou pokožku nebo tu, u které se sluneční alergie už v minulosti objevila. Ze startu otužování nezapomeňte na vhodné oblečení, které zakryje dostatek plochy těla, které pak můžete postupně také zvětšovat. 

Přečtěte si také: Co dělat, když se spálíte na slunci? Vsaďte na tvaroh i pomoc z přírody

Na pláži se vždy chovejte rozumně! A nevystavujte pokožku slunečním paprskům mezi 11. a 15. hodinou, kdy je jejich intenzita nejvyšší. Počítejte také s tím, že písek i moře odráží sluneční paprsky, takže mazat se je potřeba i ve chvíli, kdy jste schovaní ve stínu slunečníku.

Nezapomeňte pokožku během i po pobytu na sluníčku důkladně hydratovat zevnitř (tekutiny) i zvenku. 

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže a alergická reakce na sluníčko se opět objeví, návštěvě dermatologa se s největší pravděpodobností nevyhnete. Lékař vám může předepsat speciální přípravky s kortikosteroidy, imunosupresiva nebo antihistaminika.

Použité zdroje:

  • https://vitalpoint.cz/blog/clanek/alergie-na-slunce-jak-predejit-neprijemne-vyrazce.html
  • https://www.alphega.cz/to-svedeni-nikdy-neskonci-aneb-trpim-alergii-na-slunce
  • https://www.notino.cz/alergie-na-slunce/
  • https://www.eshop-esthederm.cz/nase-novinky/dejte-sbohem-slunecni-alergii/