18. 4. 2020
Slunečnicové mléko patří k těm alternativním mlékům, které si připravíte levněji než jiné. Oproti tomu získáte spoustu výhod, které běžné mléko nemá.
Co všechno obsahují a co pro nás slunečnicová semínka dělají?
Slunečnicová semínka, ze kterých budete mléko vyrábět, totiž obsahují hořčík, který je vhodný při bolestech hlavy, psychické nepohodě nebo při častých svalových křečích. Kromě hořčíku pak nabízejí ještě fosfor, mangan, měď, selen a thiamin a z vitamínů pak B6, B9 a E. Nesmíme opomenout to, že obsahují jen nepatrné množství sodíku a cholesterolu.
Slunečnicové mléko se tak často v obchodech neprodává. Nicméně velmi jednoduše a levněji si ho můžete vyrobit doma.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Díky tomu všemu mají na zdraví neuvěřitelně pozitivní vliv:
- brání šíření volných radikálů v těle
- podporují mozkové funkce
- napomáhají správnému srážení krve
- zlepšují trávení a působí proti zácpě (za to může vláknina)
- zlepšují funkci oběhového systému
- posilují imunitu
- snižují krevní tlak
- regulují hladinu cholesterolu v krvi
- podporují dobrou náladu (díky tryptofanu) a snižují riziko výskytu deprese
- jsou skvělým zdrojem energie (bílkovin a kvalitních sacharidů)
- pomáhají při hojení ran
Není toho zrovna málo, co říkáte?
Základem mléka jsou logicky slunečnicová semínka. A pak sladidlo, ideálně přírodního původu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jak si připravit domácí slunečnicové mléko
Na přípravu domácího slunečnicového mléka toho moc potřebovat nebudete. Na 0,5 litru mléka stačí 80 g semínek, 500 ml vody a k tomu vaše oblíbené sladidlo (ideálně xylitol nebo čekankový sirup, použít však můžete třeba i med). Pokud nechcete, mléko vůbec sladit nemusíte.
Slunečnicové mléko není jediné, které můžete vlastními silami spáchat. Zkuste si vyrobit: nemléko z para ořechů, konopné mléko, sezamové mléko nebo domácí rýžové mléko.
A jak na to?
- Semínka namočte minimálně na 2 hodiny do studené vody (můžete je ale máčet i 12 hodin).
- Potom je rozmixujte s vodou a sladidlem a přeceďte přes plátno. To je celé!
Mléko hned pijte. V uzavřené nádobě vám případně vydrží v lednici až 3 dny. Možná vám ale bude tak chutnat, že nebude mít ani šanci se do lednice podívat. Přidávat ho můžete do kaší, pudinku nebo ho využít třeba při přípravě těsta na pečení. Klidně si ho ale můžete zkusit přilít i do kávy nebo si z něj udělat kakao.