Jste zde

Super zdravé kysané zelí: Tady je jednoduchý recept, jak si ho vyrobit doma

domácí výroba kysaného zelí Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vyrobte si s námi domácí kysané zelí! Superpotravinu, která hravě strčí do kapsy všechny vitamínové doplňky a drahá probiotika, která příznivě ovlivňují střevní mikroflóru a tím zvyšují přirozenou imunitu.

7. 9. 2020

Kysané zelí je jedna z nejzdravější potravin na světě! Zejména vysoký obsah vitamínu C a velké množství prospěšných probiotických bakterií, které udržují střevní mikroflóru v rovnováze, z něj činí velmi účinný přírodní prostředek, který pomáhá udržet pevné zdraví. Pojďte si s námi vyrobit vlastní kysané zelí, protože s tím kupovaným se nadá srovnávat! 

bigstock-closeup-of-an-earthenware-bowl-375457333.jpg

kysané zelí v misce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
O zdravotních benefitech kysaného zelí věděli už naši předci. Mořeplavce chránilo před kurdějemi a pro naše prababičky bylo skvělou zásobárnou mnoha vitamínů a minerálů zejména v zimních měsících. 

Kupované zelí často postrádá vitamíny i prospěšné probiotické bakterie! Důvodem jsou nejen chemické konzervanty, které zajišťují dlouhou trvanlivost, ale i proces sterilizace.  

Vitamínová bomba

Kysané zelí je zdrojem mnoha vitamínů, minerálů, vlákniny i prospěšných bakterií. Posiluje imunitu, má pozitivní vliv na srdce, podporuje správnou funkci jater, žaludku i ledvin, pomáhá udržet pevné kosti a pročišťuje krev.

Po dlouhodobém užívání antibiotik pomáhá obnovit střevní mikroflóru a zlepšuje zažívání. Je účinným pomocníkem v boji s rakovinou. Přispívá k duševní rovnováze, dodává energii, zlepšuje náladu a pomáhá lépe zvládat stres. V malých dávkách je kysané zelí ideální během těhotenství

bigstock-bowl-with-sauerkraut-fermente-369933217.jpg

kysané zelí s mrkví
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zelňačka, příloha k bramboráků nebo tradiční knedlo, vepřo, zelo. Existuje spoustu jídel, které bychom si bez výrazné kyselé chuti nedokázali představit. 

Kvašení probíhá bez přístupu vzduchu

Výroba kysaného zelí je velmi jednoduchá, avšak na výsledek si musíte několik týdnů počkat. Bílé i červené zelí potřebuje svůj čas! 

bigstock-fermented-preserved-vegetarian-330765400.jpg

kysané zelí ve sklenicích
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Keramický hrnec je tradiční nádoba na výrobu kysaného zelí. V bytových podmínkách ho však skvěle nahradí i zavařovací sklenice.

Hlávky zelí očistěte, zbavte je vrchních nepěkných listů, rozčtvrťte je a odstraňte tvrdý košťál. Zelí nakrájejte nebo nakrouhejte najemno a zasolte ho. Na 1 kilogram zelí použijte 20 gramů soli a několik gramů kmínu, koriandru, hořčičného semínka nebo jiného koření.

Přidat můžete i kopr, najemno nakrájenou cibuli nebo nastrouhaný křen. Vše pořádně promačkejte rukama a nechte několik hodin odpočívat. Jakmile zelí pustí dostatek šťávy, je čas přendat ho do čistých sklenic.

Zelí do zavařovacích sklenic pořádně upěchujte – pěstí nebo dřevěnou kvedlačkou. Ve sklenici nesmí být příliš mnoho vzduchu a nad zelím musí zůstat alespoň centimetr šťávy. Zelí, které nebude ponořené, začne plesnivět! Sklenice zavíčkujte, vložte do vyšší misky, překryjte je utěrkou a umístěte je na teplé místo.

Kvasný proces, který začne za několik dní, poznáte podle vypouklých víček, vytékající tekutiny zpod víčka a malých bublinek, které se budou tvořit uvnitř sklenice. 

Až kvašení ustane, přeneste sklenice do chladu a zelí dejte čas, aby změklo