Jste zde

Domácí paštika je kumšt a zaslouží si čas. Chutná ale božsky

domácí paštika Zdroj: www.bigstockphoto.com
Poctivá paštika rozmazlí chuťové pohárky i toho největšího skeptika a odmítače masových dobrot. Víte ale, kde a jak vlastně tahle pochoutka vznikla a jak si ji doma připravit? Odpovědi na záludné i všetečné otázky prozradíme v dnešním článku.

9. 1. 2021

Spousta z nás si spojuje vznik roztíratelné masové pomazánky s Francií. Chyba lávky! Francouzi, kteří své paštiky nazývají Pâté, sice jejich přípravu a chuť dovedli k dokonalosti, tahle lahůdka se ale začala poprvé objevovat na stolech už ve starém Egyptě, Řecku i Římě.

Nicméně moderní podoba paštiky je spojována s dánskou firmou Tulip, která mimochodem tuhle masovou pochoutku stále vyrábí, a samozřejmě se zmíněnou Francií a Belgií, kde si prakticky nedovedou představit prostřený stůl bez téhle lahodné pomazánky, ve které se objevují pouze ty nejvybranější ingredience.

bigstock-fish-pate-with-fresh-capers-on-383828906.jpg

francouzská paštika
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Myslíte si, že paštika pochází z Francie? Chyba lávky! Na paštice už si pochutnávali staří Egypťané nebo Římané.

U nás se začaly průmyslově vyráběné paštiky hojně konzumovat okolo roku 1965. Právě tehdy totiž spatřila „světlo světa“ zbožňovaná i nenáviděná Májka, která je na pultech obchodů už téměř 60 let. A konkurence na sebe nenechala dlouho čekat.

Dnešní nabídka paštik je opravdu bohatá. Na druhou stranu najít produkt, který v sobě neobsahuje levné náhražky, jako jsou kuřecí či vepřové kůže, drůbeží separáty, sója, škrob nebo mouka, je opravdu kumšt.

Pokud si proto chcete pochutnat na poctivé masové pomazánce z těch nejkvalitnějších surovin, vyplatí se držet následujícího „desatera“ a připravit si paštiku doma.

Paštikové „desatero“

  1. Paštik je nespočet druhů. Připravovat je proto můžete výlučně z kuřecích nebo husích jater, s masem, nebo bez. Vždy byste ale maso měli kupovat pouze u známého a prověřeného řezníka nebo v obchodech, kde lze spolehlivě dohledat původ masa.
  2. Do paštiky patří vždycky tučná složka, která by měla tvořit asi třetinu z celkového objemu. U masové paštiky to může být třeba pečený bůček, pokud bude paštika játrová, pak nechť je jater určitě jedna třetina objemu.
  3. Aby byla paštika chuťově lepší, maso na ni pečte v troubě společně s česnekem a cibulí. Játra pak restujte na pánvi s cibulkou.
  4. Nebojte se alkoholu! Ten totiž do paštiky patří. Zvolit můžete výraznější víno (například exotickou desertní madeiru) nebo poctivou brandy.
  5. Koření do paštiky nekupujte mleté, ale doma si ho sami pomelte nebo natlučte v hmoždíři. Kromě sušených bylinek kupte taky jalovec a černý nebo barevný pepř.
  6. Vždycky používejte pouze vysokoprocentní smetanu nebo šlehačku. Na „dvanáctku“ zapomeňte. Ta totiž příliš „parády“ nenadělá.
  7. Dejte paštice na čas a nesnažte se urychlit její přípravu ani chladnutí.
  8. Paštiku můžete ve formě nebo skleničkách zalít zbývajícím tukem nebo rozpuštěným máslem.
  9. Hotovou paštiku nechte vychladnout a pak ji přesuňte do ledničky, kde by měla odpočívat do druhého dne.
  10. Servírovat ji můžete s plátky mandlí, brusinkami a čerstvým bílým pečivem.

bigstock-fresh-homemade-chicken-liver-p-341350507.jpg

domácí příprava paštiky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Připravit si paštiku doma není příliš náročné. Důležité ale je nic neuspěchat.

Co budete na poctivou domácí paštiku z jater potřebovat?

  • 500 gramů kuřecích jater
  • Máslo a slunečnicový olej
  • Cibuli
  • Česnek
  • 2 sladké vysokoprocentní smetany
  • Sušené provensálské koření
  • Brandy, kvalitní rum nebo exotické desertní víno
  • Sůl
  • Čerstvě namletý pepř (černý nebo barevný)
  • Kuličky z jalovce
  • Čerstvé bylinky (bazalka, oregano, tymián apod.)
  • Mandle a brusinky na dozdobení

Postup přípravy domácí paštiky

Kuřecí játra pečlivě očistěte a nakrájejte je na menší kousky. Cibuli nakrájejte na kostičky, česnek prolisujte a nechte zpěnit na másle s trochou oleje. Jakmile se cibulka s česnekem orestuje, přidejte očištěná a osušená játra (nesolte!).

Počkejte, než se zatáhnou a změní barvu. V hmoždíři si rozdrťte kuličky jalovce a pepř. Můžete přihodit i trochu sušeného provensálského koření.

Polovinu kořenicí směsi přisypejte k orestovaným játrům a nechte rozvonět. Podlijte panákem (klidně i dvěma) alkoholu a nechte vyvařit. Na závěr přilijte ohřátou smetanu.

Směs přesuňte do nádoby, osolte, přidejte zbytek koření, čerstvých bylinek a dle konzistence dolijte další ohřátou smetanou. Vše rozmixujte ponorným mixérem.

Paštiku byste měli snadno přelít do čistých skleněných nádobek s gumou a víčkem (využít můžete i formu). Nechte vychladnout na lince a pak přesuňte do lednice, kde by měla hotová paštika přes noc odpočívat.

Podávejte s brusinkami, mandlemi a čerstvým bílým pečivem.