21. 8. 2021
Sušení je nezdravější způsob, jak si uchovat ovoce. Je však důležité, aby sušení probíhalo pomalu a šetrně. Například příliš vysoká teplota zbaví ovoce cenných vitamínů. Ideální teplota při sušení se tak pohybuje mezi 30 až 60 stupni Celsia.
Během sušení se zachová velké množství minerálních látek, vlákniny a živin. Sušené ovoce navíc získá výraznější chuť a kyselé ovoce se stane sladším. V průběhu sušení totiž dochází ke koncentraci cukrů.
Co sušit a jak?
Sušit můžete jakékoliv ovoce. Musí být však čisté, nepoškozené, bez plísně a nesmí být nahnilé. Důležité také je, aby ovoce bylo zralé, nikoliv však přezrálé. Vhodné jsou například jablka a hrušky, které není potřeba ani loupat. Ba naopak. Slupka obsahuje spoustu živin.
Meruňky a ananas je třeba sušit déle, banány můžete předem předsmažit a pozor na jahody. Jsou velmi náchylné na případné plísně! Kvůli vysokému obsahu jadérek mohou být pro někoho méně vhodné maliny, rybíz nebo ostružiny.
Víte, že kupované sušené ovoce je nutné si omýt?
Meruňky, které si koupíte v obchodě, jsou krásně oranžové. Důvodem je oxid siřičitý, který udrží barvu a prodlouží trvanlivost. Sušené kupované ovoce by se tak mělo omýt vlažnou vodou – pamatujte ale, že síru nikdy zcela nevymyjete.
Doma krásné barvy při sušení většinou nikdy nedocílíte. Spíš naopak. Meruňky, ale třeba i jablka a hrušky vám moho nepěkně zhnědnout. Změně barvy ale naštěstí můžete předejít. Postačí, když ovoce ponoříte na malou chvíli do 250 ml vody smíchané s jednou lžící citronové šťávy.
Ovoce vypeckujte, oloupejte, jablka a hrušky zbavte jádřinců. Hroznové víno, borůvky, maliny či ostružiny nechte vcelku. Větší ovoce a kusy překrojte na půl nebo je nakrájejte na plátky o šířce maximálně jeden centimetr. Čím budou kousky ovoce větší, tím delší dobu vám bude trvat, než se usuší. Ovoce pravidelně kontrolujte, jestli vám neplesniví.
Sušit můžete na vzduchu, v troubě nebo za pomoci sušičky
Sušit ovoce můžete klasickým způsobem na rámu se síťovinou. Ovoce rozložte v jedné vrstvě, tak aby se nepřekrývalo, a umístěte jej do teplé a temné místnosti nebo nad radiátor. Doba sušení se odvíjí od druhu zvoleného ovoce a teplotě. Sušit můžete i na slunci. Podrobně však sledujte dlouhodobou předpověď, aby vám déšť nezkazil celou várku.
Další způsob, kterým můžete sušit ovoce, je za pomoci trouby. Nejlepší je trouba horkovzdušná s větrákem. U plynové trouby je nutné nechat otevřená dvířka, aby z trouby mohla unikat vznikající vlhkost.
Ovoce nakrájejte na menší kousky a v jedné vrstvě jej vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Ze začátku sušte za nižší teploty, později teplotu zvyšujte, maximálně však na 60 stupňů Celsia, a ke konci sušení teplotu opět postupně snižujte.
Nejlepší a nejrychlejší způsob je sušení pomocí sušičky. Prvotní investice do sušičky se může zdát být vysoká, nicméně brzy zjistíte, že se vám vyplatí.
Správně usušené ovoce poznáte podle změny barvy a pružnosti. Po usušení by mělo být pružné a naprosto suché. Jahody nebo meruňky jsou po usušení lepkavé a tuhé.
Správně uskladněné ovoce vám může vydržet i několik let
Usušené ovoce skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Uchovají aroma a ochrání ovoce před plísněmi, prachem a hmyzem. Zvláště velký pozor si dejte na moly. Jejich přítomnost v ovoci poznáte podle přítomnosti bílých vláken, výkalů a vajíček. Sklenici pak skladujte v chladné a tmavé místnosti. Nevhodná pro skladování je kuchyň, a to kvůli zvýšené vlhkosti.
Zdroje:
- https://www.susicka-potravin.cz/cs/tipy-na-suseni
- https://www.prozeny.cz/clanek/nejvetsi-chyby-pri-suseni-ovoce-delate-je-taky-48994
- https://www.alza.cz/jak-susit-ovoce-a-zeleninu-v-susicce
- https://www.decodoma.cz/Jak-ususit-rychle-ovoce/