17. 9. 2023
Cayenne pepper, název, který jsme si přeložili jako kajenský pepř, navzdory tomu, že jde o chilli papričku, může dát nevědomému pěkně zabrat. Pálivá chuť sice zůstává, jinak – jak jistě chápete – jsou rozdíly podstatné.
Kde se kajenský pepř bere a jak je to s jeho názvem?
Chilli papričky (odrůdy capsicum frutescens) se pěstují hlavně v oblasti Indie, Spojených států a Mexika. Rostlina s těmihle papričkami ohromuje svou až dvoumetrovou výškou, poctivým stonkovitým větvením a bílými květy.
Plody bývají poměrně malé a kuželovité. Jakmile jsou zralé, naberou pěkně červenou barvu. Protože tahle rostlina krásně vypadá, nezřídka se pěstuje i pro okrasu (v našich podmínkách v zimě doma, protože vyžaduje teplotu 20–25 °C).
Historie papriky křovité sahá tisíce let zpátky – už tehdy to, čemu říkáme kajenský pepř, konzumovali obyvatelé území dnešního Mexika. Svůj název koření získalo podle města Cayenne ve Francouzské Guyaně. A pepř se mu začalo říkat hned poté, co se k němu dostal Kryštof Kolumbus. Dřív se totiž jako pepř označovalo jakékoli pálivé koření. A tomu tahle drcená chilli paprička do posledního detailu odpovídala.
Proč si občas přihodit kajenský pepř do jídla?
Jednoduše proto, že má nesmírně pozitivní dopady na lidské zdraví. Obsahuje řadu vitamínů (A, B a C) a minerálů (vápník, draslík, mangan, železo a další), významný je v něm alkaloid kapsaicin, díky kterému například mozek dřív zavelí, že jsme sytí.
Zároveň tahle látka brání tělo před nádorovými onemocněními, působí jako afrodiziakum, brání vzniku krevních sraženin a napomáhá produkci serotoninu a endorfinu (což jsou hormony, díky nimž máme lepší náladu).
Kajenský pepř celkově zrychluje metabolismus, proto se hodí (nejen) při redukční dietě, usnadňuje uvolňování hlenů při nachlazení a chřipce, je účinnou prevencí srdeční arytmie a má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Tohle koření se dá používat i zevně – pomáhá hlavně na křečové žíly, při podlitinách a bolestech kloubů. Známé jsou například kapsaicinové masti a náplasti.
Co s kajenským pepřem v kuchyni?
Pokud milujete pálivé jídlo, kajenský pepř už nedáte z ruky (snad leda když budete připravovat Panna Cottu nebo dětské přesnídávky). Extra pikantní chuť je u něj vždy zaručena, hodí se proto do omáček, dipů a marinád, v mexické kuchyni je oblíbenou součástí fazolových směsí. Podtrhne i chuť tepelně upravované zeleniny nebo čokolády!
Jen opatrně na dávkování. Kajenský pepř je skutečně mimořádně pálivý. Ve větším množství má navíc tendenci vytvářet hrudky (a taková hrudka je to poslední, co byste chtěli skousnout).
S kajenským pepřem se můžete setkat i v některých restauracích, kde ho na stole najdete hned vedle soli a klasického pepře.
Pozor na správné skladování
I když jsme kajenský pepř popsali jako pekelně ostré koření, jeho pálivost se může vytrácet, pokud ho nebudete uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, ideálně na suchém a temném místě.
Použité zdroje:
- https://www.woch.cz/o-chilli/chilli-zdravi-2/
- https://www.bylinkovo.cz/kajensky-pepr/
- https://vseokoreni.cz/koreni/kajensky-pepr